Connect with us

Czego szukasz?

Inne

O czym trzeba pamiętać przy wymianie opon? Poradnik

Wymianę opon w naszych samochodach często pozostawiamy wulkanizatorowi, uważając, że to on się na tym zna i wszystkim się zajmie. Jest jednak kilka rzeczy, związanych z wymianą opon, które my sami też powinniśmy wiedzieć.

wymiana opon

Dziś w sposób krótki i przystępny odpowiemy na często zadawane pytania dotyczące wymiany opon. Kiedy należy wymieniać opony? Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy oponami letnimi, zimowymi i całorocznymi? Jak zakłada się ogumienie? Sprawdź poniżej!

Opony letnie, zimowe i całoroczne – najważniejsze różnice

W ogumieniu letnim, zimowym i całorocznym tą, najłatwiejsza do rozpoznania to różnica w rzeźbie bieżnika. Jest on tą częścią opony, która ma bezpośrednią styczność z podłożem, więc siłą rzeczy odpowiada za przyczepność. Projektuje się go zatem w różny sposób, w zależności od tego, w jakich warunkach pogodowych (porze roku) określona opona ma być użytkowana. Sklep z oponami to miejsce, gdzie kupisz opony zimowe, letnie i całoroczne do samochodu osobowego, terenowego SUV-a oraz dostawczego.

Oto czym charakteryzują się bieżniki poszczególnych rodzajów opon:

  • opony zimowe – można łatwo je rozpoznać po lamelach – schodkowych albo falistych nacięciach w klockach bieżnika, zadaniem lameli jest „wgryzanie” się w śnieg;
  • opony letnie – nie mają lameli (te ograniczają też sztywność klocków, prowadząc do zmniejszenia precyzji prowadzenia oraz wydłużenia drogi hamowania), powinny mieć jak największą powierzchnię styku z podłożem, w związku z tym rzeźba bieżnika jest możliwie uproszczona i posiada jak najmniej kanałów odprowadzających wodę;
  • opony całoroczne – są swego rodzaju kompromisem między oponami zimowymi a letnimi, bieżnik takiego ogumienia nie jest skomplikowany jak w przypadku opon zimowych, posiadają uproszczony system lameli.

Opony zimowe oraz letnie różnią się również od siebie mieszanką gumową. W przypadku ogumienia zimowego konieczne jest zapewnienie odpowiedniej elastyczności nawet jeśli mamy do czynienia z temperaturami znacznie spadającymi poniżej zera. Jednak taka mieszanka gumowa podczas dodatnich temperatur staje się miękka na tyle, że wówczas szybciej dochodzi do zużycia opon, a ponadto i nie zapewniają one precyzji prowadzenia takiej jak opony letnie.

wymiana oponOpony zimowe oraz całoroczne posiadają też charakterystyczne oznaczenia na boku. Opony z oznaczeniem M+S, czyli Mud+Snow (z języka angielskiego Błoto+Śnieg) na ogół uznaje się za ogumienie zimowe. Lecz oficjalne oznaczenie opon zimowych to tzw. symbol 3PMSF, czyli Three-Peak Mountain Snowflake – jest to piktogram przedstawiający trzy szczyty górskie ze wpisanym w nie płatkiem śniegu. Symbol ten potwierdza, że określony model opony przeszedł pozytywnie testy wedle norm, które potwierdzają oczekiwane osiągi w zimowych warunkach.

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Ogólnie przyjmuje się, że odpowiedni czas na wymianę opon z letnich na zimowe jest wówczas, gdy średnia temperatura dobowa spada poniżej 7 stopni C (natomiast wymiana na opony letnie opony jeśli 7 stopni C przekracza). Trzymając się tej zasady, jesteśmy zawsze przygotowani na zimowe warunki drogowe – nawet jeśli dojdzie do nagłego załamania pogody i pojawią się pierwszych opady śniegu, nasz pojazd będzie na to przygotowany.

Szczególnie ważne jest to w przypadku kierowców, którzy często podróżują nocą. Temperatura jest wtedy niższa, więc w takim przypadku lepiej przyspieszyć wymianę ogumienia.

Jak zakładać opony?

Poza podziałem na opony letnie, zimowe i całoroczne, ogumienie dzieli się także na:

  • opony symetryczne – rzeźba ich bieżnika sprawia, że jest obojętne, w jakim kierunku opony te są zamontowane, zawsze będą mieć takie same właściwości trakcyjne;
  • opony kierunkowe – taka opona musi się obracać w konkretnym kierunku, który jest oznaczony strzałką na boku opony, bieżnik tylko w czasie obrotu w odpowiednią stronę będzie w stanie właściwie i sprawnie odprowadzać wodę;
  • opony asymetryczne – bardzo ważne jest, która strona takiej opony ma być po stronie zewnętrznej auta, a która po wewnętrznej – posiadają one napisy po bokach: INSIDE (wewnątrz) i OUTSIDE (na zewnątrz).

Jest też stosunkowo nieliczna grupa opon asymetrycznych kierunkowych – oznaczane są one jako lewe oraz prawe. Jednak w są one w większości przypadków przeznaczone dla samochodów sportowych o bardzo wysokich osiągach.

Należy zatem pamiętać o tym, aby przeprowadzić wymianę opon we właściwym czasie. Opony do swojego auta znajdziesz w wielu sklepach internetowych, takich jak Miwan.pl.

Reklama