Czego szukasz?

Założ konto w BETFAN z motohigh.pl

Fascynacje

Noble M500 pokazany. Póki co prototyp, lecz seria jeszcze w tym roku

Niszowa brytyjska marka pokazała swój najnowszy supersamochód o nazwie Noble M500. Póki co jest to tylko działający prototyp, jednak firma zakłada, że pierwsze egzemplarze gotowego produktu trafią do klientów jeszcze w tym roku.

Noble M500

Noble to niszowa brytyjska firma produkująca supersamochody, której historia sięga 1999 roku. Pierwszym seryjnie produkowanym modelem tej marki było coupe M12 z podwójnie doładowaną jednostką V6 o pojemności 3 litrów, rozwijającą 357 KM oraz 475 Nm. Dzięki niskiej masie (poniżej 1100 kg) samochód ten rozpędzał się od 0 do 100 km/h w zaledwie 3,9 s i osiągał 266 km/h. Ostatnim jak dotychczas modelem tej marki był M600. Samochód napędzała podwójnie doładowana jednostka V8 rodem z Volvo XC90, o pojemności 4.4 litra. Rozwijała ona, w zależności od trybu 456 (drogowy), 558 (torowy) lub nawet 659 KM (wyścigowy). Samochód przyspieszał od 0 do 100 km/h w 3 sekundy i rozpędzał się do 362 km/h. Jednocześnie jego masa własna oscylowała w granicach 1250 kg.

Noble M500 – naprawdę niszowy supersamochód

Produkcję M600 zakończono w 2018 roku. W tym samym roku niszowa brytyjska marka supersamochodów zaskoczyła publiczność prezentacją koncepcji M500 podczas Goodwood Festival of Speed ​ i obietnicą wydania wersji produkcyjnej w krótkim czasie. Firma ma na razie tylko działający prototyp, który prezentujemy na zdjęciach. Brytyjski magazyn Autocar donosi jednak, że pierwsze egzemplarze trafią do klientów jeszcze przed końcem bieżącego roku.

Noble M500

Stylistyka M500 stanowi raczej rozwinięcie wcześniejszego M600. Około 70 procent konstrukcji podwozia pochodzi z poprzedniego modelu. Oba pojazdy są również tej samej długości, a M500 jest o kilka milimetrów szerszy niż model, którego zastępuje. M500 będzie oparty na rurowym stalowym podwoziu z silnikiem umieszczonym pośrodku za pasażerami pojazdu. Standardowo nadwozie wykorzystuje panele kompozytowe wzmocnione włóknem szklanym, ale Noble zamierza oferować elementy z włókna węglowego jako opcję w celu zmniejszenia masy. Samochód pozbawiono też układu ABS czy poduszek powietrznych, oczywiście w celu zmniejszenia masy. Być może pojawią się one w finalnej wersji ze względu na wymogi bezpieczeństwa.

ZOBACZ TAKŻE
Pamiętacie Wiesmanna? Teraz "powraca" jako Boldmen CR4

Lekka konstrukcja z sercem Forda

Noble M500 wykorzysta pochodzący od Forda 3.5-litrowy silnik V6 z podwójnym turbodoładowaniem o planowanej mocy około 550 KM. Jednostka współpracuje z sześciobiegową manualną skrzynią biegów Graziano. Kierowca zmienia przełożenia przez dźwignię zmiany biegów typu H-shifter w kabinie. Prototyp waży 1400 kg, jednak masa ostatecznej wersji może oscylować w granicach 1250 kg dzięki zastosowaniu lżejszych komponentów zgodnych ze specyfikacją produkcji.

Noble M500

Aby zapewnić jeszcze bardziej bezpośrednie doznania z jazdy, zastosowano hydraulicznie wspomagany układ kierowniczy, którego w dodatku pozbawiono hamulców przeciwblokujących. Pokonywanie zakrętów ułatwia układ zawieszenia z podwójnymi wahaczami na każdym rogu.

Korzystanie ze sprawdzonych rozwiązań

Nie ma co prawda zdjęć kabiny M500, jednak Autocar informuje, że jest para foteli wyścigowych Recaro Podium i cyfrowy zestaw wskaźników. W porównaniu do Noble M600 wsiadanie i wysiadanie z tego pojazdu jest łatwiejsze dzięki mniejszym progom drzwi.

Noble M500

 

Noble M500 nie zostało jeszcze ostatecznie wycenione, jednak firma szacuje, że kwota ta wyniesie około 150 000 funtów. Producent planuje produkcję na poziomie 50 egzemplarzy rocznie. Wytwarzaniem pojazdu zajmie się zakład Noble w Leicester w Wielkiej Brytanii, gdzie wcześniej produkowano M600.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama