Czego szukasz?

Założ konto w BETFAN z motohigh.pl

Porady

Leasing samochodu w Polskim Ładzie. Dwie niekorzystne zmiany

Polski Ład wprowadził dwie niezwykle ważne zmiany przy finansowaniu samochodu w ramach leasingu finansowego dla działalności gospodarzczych. Na czym one polegają?

polski ład a leasing samochodów firma

Polski (nie)Ład

Powiedzieć, że Polski Ład został skrytykowany przez wiele grup społecznych to nic nie powiedzieć. Problemy można podzielić na wiele grup, ale najważniejszym z nich jest brak realnych korzyści (ogłaszanych wcześniej przez polityków) albo maksymalne zagmatwanie sytuacji podatkowej dla wielu obywateli. Początek stycznia minął pod znakiem wyjaśnień i pierwszych zmian w przepisach.

Przedsiębiorcy finansujący samochody dla swoich działalności gospodarczych w ramach leasingu nie mieli jednak nic do gadania od samego początku. Dla nich ustawodawca od razu założył straty na nowych przepisach i cały czas się tego trzyma. Leasing samochodów stał się teraz bowiem mniej atrakcyjny dla niezwykle licznej grupy działalności gospodarczych. Chodzi o spółki cywilne oraz jednoosobowe działalności gospodarcze. Co dokładnie zmieniono?

Dwie kluczowe zmiany dla klasycznego leasingu finansowego

Wprowadzono dwie zasadnicze zmiany, które odbiją się na portfelach przedsiębiorców. Pierwsza z nich dotyczy wykupu samochodu z leasingu finansowego do majątku własnego przedsiębiorcy. Kluczowe w całej sytuacji jest przejście samochodu ze środków trwałych przedsiębiorcy (co ma miejsce podczas trwania umowy leasingu) do jego majątku prywatnego. 

ZOBACZ TAKŻE
Ludzik Michelin - absolutnie wszystko, co powinniście o nim wiedzieć

Do końca 2021 roku w ramach obowiązujących wówczas przepisów można było sprzedać taki samochód bez podatku dochodowego. Jedynym poważnym warunkiem był okres karencji – samochód musiał pozostawać w rękach przedsiębiorcy co najmniej sześć miesięcy po wykupie. Teraz jednak wszystko się zmieniło. 

Samochód nadal można sprzedać bez podatku dochodowego, ale…

Od stycznia 2022 roku przedsiębiorca nie ma już bowiem możliwości sprzedaży pojazdu bez podatku dochodowego po sześciu miesiącach od wykupu. Okres karencji został bowiem przedłużony aż do sześciu lat. W tym czasie sprzedaż samochodu jest opodatkowana, a przychód ze sprzedaży traktowany jako przychód w działalności gospodarczej. 

Ma to niebagatelne znaczenie w ramach przepisów wprowadzonych od nowego roku. Powoduje bowiem konieczność opłacenia składki zdrowotnej od tego dochodu, co wcześniej nie miało miejsca. Wysokość tej składki była bowiem ustalona ryczałtowo od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstwo w odpowiednim okresie. 

ZOBACZ TAKŻE
System ESP - co to jest i jak działa? Wyjaśniamy krok po kroku

Wbrew przekazywanym z ust do ust nieprawdziwym informacjom, samochód wykupiony z leasingu finansowego cały czas można sprzedać bez podatku dochodowego. Trzeba na to jednak poczekać wskazane wcześniej sześć lat od wykupu samochodu. Dla wielu przedsiębiorców może być to sporym problemem, biorąc pod uwagę, że zaplanowali sobie oni inne działania na podstawie obowiązujących do końca 2021 r. przepisów. 

Druga, ale nie mniej ważna, zmiana

Drugą poważną zmianę wprowadzoną przez Polski Ład, a bezpośrednio dotykającą przedsiębiorców finansujących samochody w ramach leasingu finansowego, można przedstawić znacznie prościej. Nie oznacza to jednak, że jej wpływ jest mniejszy, a wręcz przeciwnie. 

Do końca 2021 roku podatek VAT w leasingu finansowym był naliczany tylko od ostatniej raty leasingowej. Dlatego też firmy sprzedające w ten sposób samochody kusiły klientów promocjami, w których ostatnia rata była zdecydowanie niższa od innych i wynosiła np. tylko 1% całej transakcji. Teraz takie działania nie mają już jednak większego sensu.

Od początku 2022 roku podatek z samochód nabyty w ramach leasingu finansowego musi być bowiem zapłacony od wartości rynkowej samochodu, a nie od kwoty wykupu, którą jest ostatnia rata. W sposób oczywisty wpływa to na koszty poniesione przez przedsiębiorcę. 

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama