Czego szukasz?

Założ konto w BETFAN z motohigh.pl

Porady

Nawigacja na Androida. Mamy dla was 5 najciekawszych propozycji

Coraz częściej urządzenia mobilne stają się realną alternatywą dla fabrycznych nawigacji, które mają wiele niedociągnięć. Obecnie są one wręcz punktem odniesienia dla producentów samochodów. Jaka jest najlepsza nawigacja na Androida? Wybraliśmy 5 najciekawszych propozycji.

Sygic
Fot. sygic.com

Nawigacje na smartfony są realną i niejednokrotnie lepszą alternatywą dla fabrycznych nawigacji w samochodach. Po pierwsze posiadają one więcej funkcji, jak np. informacje o ruchu na żywo, podawanie tras alternatywnych czy ostrzeganie o fotoradarach. Przede wszystkim są jednak darmowe, szybko działają i oferują bardziej dopracowaną obsługę głosową i pamięć ustawień. Naszym motywem przewodnim jest nawigacja na Androida – wybraliśmy 5 najciekawszych naszym zdaniem propozycji.

Nawigacja na Androida – Google Maps

Nasze zestawienie otwiera najpopularniejsza i jedna z najbardziej intuicyjnych w obsłudze aplikacji, a więc Google Maps. W smartfonach z Androidem jest ona często w standardzie, więc nie ma nawet konieczności ściągania jej ze sklepu Google Play. Mapy Google świetnie sprawdzają się w roli nawigacji na telefon. Działają szybko, pokazują aktualne natężenie ruchu oraz alternatywne trasy. Oferują też komendy głosowe. Mapy Google to przede wszystkim świetne narzędzie do sprawdzenia mapy jeszcze przed trasą. Aplikacja pozwala m.in. na sprawdzenie widoku satelitarnego i terenowego miasta oraz wyglądu konkretnych ulic na Street View. Umożliwia też znalezienie interesujących nam miejsc, oznaczanie ich pineską oraz pobranie fragmentów mapy do obsługi offline.

Google Maps

Google Maps

Aplikacja opiera się przede wszystkim o cały szereg satelitów, a także o precyzyjnie odwzorowaną mapę świata. Użytkownicy mogą ponadto wybrać wiele środków transportu, a także sami zaplanować swoją trasę, gdy gotowe propozycje nie przypadną im do gustu. Wszystko to z uwzględnieniem szybkości, długości, a także możliwych utrudnień na trasie. Aplikacja uwzględnia także ścieżki piesze oraz rowerowe.

ZOBACZ TAKŻE
Navitel T505 PRO – tablet do samochodu z nawigacją GPS

Yanosik

Kolejną bardzo znaną (i co ważne darmową!) aplikacją jest Yanosik. Jest on ceniony przede wszystkim za funkcję antyradarową, ostrzegając przed radarami, miejscami postoju patrolu policji oraz utrudnieniami w ruchu. Aplikacja ta działa jednak tylko w Polsce i na Litwie.  Poza ostrzeganiem funkcjonuje również jako darmowa nawigacja GPS i w tej roli spisuje się całkiem dobrze. Na mapie wyraźnie zaznaczone są miejsca kolizji, roboty drogowe, restauracje i stacje paliw, wliczając w to wyróżnione na zielono stacje do ładowania pojazdów elektrycznych. Yanosik to darmowa aplikacja na telefon działająca po polsku. Minus za obecność reklam, plus za intuicyjną obsługę oraz brak konieczności posiadania osobnego konta jak w przypadku Map Google.

Nawigacja na Androida - Yanosik

Fot. yanosik.pl

Nawigacja na Androida – Waze

Waze to nawigacja stworzona w 2006 roku przez izraelski start-up, a w 2013 roku odkupiona przez Google za ponad miliard dolarów. Jest chwalona przez użytkowników za bardzo ładny, przejrzysty interfejs, ale również rozbudowane możliwości. Dobrze wylicza i podaje propozycje tras oraz informuje, która z nich jest najszybsza. Zasada działania podobna jest zatem do Map Google, co akurat nie dziwi. Podobnie jak w przypadku Yanosika, nie potrzebujemy dodatkowego konta. Nawigacja ukazuje jak najlepszą drogę, do wyznaczonego przez nas punktu.  Dzięki bazie POI, tworzonej przez użytkowników, nawigacja stale aktualizuje informacje o kontrolach policji czy zmianie ruchu.

Waze

Here WeGo 

Aplikację tą można polecić osobom często przemieszczającym się po dużym mieście. Jej największym atutem jest łatwość znalezienia transportu publicznego, roweru miejskiego, zamówienia taksówki, a nawet poruszania się po centrach handlowych.  Pokazuje rozkład jazdy tranwajów, autobusów itp, a także szacowany czas dojazdu lub dojścia pieszo do wskazanego miejsca. Co ważne, Here WeGo jest darmową aplikacją, cenioną także za przejrzysty interfejs i ładną grafikę map. Co więcej, działa ona zarówno online, jak i offline. Aktualizacja danych odbywa się na bieżąco, więc wszystkie informacje odnośnie korków, a także natężenia ruchu będą docierały do nas w czasie rzeczywistym. Obecnie mapy Here WeGo są rozwijane przez gigantów branży motoryzacyjnej i technologicznej: Audi, BMW, Daimlera i Intela.

Here WeGo

Sygic

Jest to co prawda nawigacja mobilna płatna, jednak często oferuje swoim użytkownikom sporo promocji. Charakteryzuje się ona prostym interfejsem, a także dokładnością w przedstawianiu detali. Po włączeniu internetu, Sygic podobnie jak większość nawigacji potrafi dynamicznie zmieniać trasę w zależności od natężenia ruchu oraz ostrzegać o ograniczeniach prędkości, kontrolach i fotoradarach. Bardzo dużą zaletą jest dynamiczny asystent pasa ruchu, który (również graficznie) informuje, którego pasa należy się trzymać, aby nie przegapić zjazdu. Sygic potrafi także nagrywać trasę podczas nawigowania, a w razie wypadku zapisuje nagranie. Działa zatem niczym czarna skrzynka. Pomaga też w znalezieniu miejsca parkingowego czy odpowiedniej stacji benzynowej. Wiele z tych funkcji jest dodatkowo płatnych, jednak te podstawowe są darmowe.

5/5 (liczba głosów: 2)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama