Connect with us

Czego szukasz?

GT

Gdzie oglądać wyścigi GT World Challenge i DTM w Polsce? [Transmisja]

Często pojawiają się pytania o to, gdzie można oglądać wyścigi GT takich serii jak GT World Challenge, ADAC GT Masters itp. Poniżej znajdziecie dokładny opis wszystkich dostępnych opcji śledzenia tego typu wyścigów w Polsce. Znajdują się tu zarówno opcje telewizyjne, jak i internetowe.

Gdzie można oglądać wyścigi GT w Polsce?
Fot. Mark Horsburgh

Gdzie można oglądać wyścigi GT  World Challenge i IGTC?

Na początek wyjaśnijmy, czym są te dwie serie GT, a potem wyjaśnimy, gdzie i jak można je oglądać. GT World Challenge mistrzostwa GT na poziomie kontynentalnym. Występuje odmiana europejska, azjatycka, australijska oraz amerykańska. Podstawą formatu są dwa jednogodzinne wyścigi rozgrywane w trakcie weekendu. W serii europejskiej oba wyścigi mają swoje osobne kwalifikacje. Natomiast przykładowo w Azji, wyniki wyścigu pierwszego determinują ustawianie na starcie do drugiego. Dodatkowo w Europie w skład tych mistrzostw wchodzą też wyścigi Endurance. Wśród nich znajdziecie takie wyścigi jak 24h Spa czy 3h Imola.

IGTC to nieoficjalne mistrzostwa świata producentów – nie ma tam klasyfikacji kierowców. Sezon składa się z wyścigów długodystansowych takich jak Bathurst 12h, 24h Spa czy 9h Kyalami. Jeśli chodzi o kierowców to najczęściej startują tam fabryczni zawodnicy z najwyższej półki.

Serie z cyklu GT World Challenge (Europe, Australia, Asia) i Intercontinental GT Challenge – w tym Bathurst 12h i Spa 24h – są transmitowane za darmo w internecie w serwisie YouTube na kanale GT World. Dodatkowo możemy tam także oglądać wyścigi British GT, którego promotorem do 2025 roku jest SRO. Warto jeszcze wspomnieć, że możemy tam także obejrzeć mistrzostwa European GT4, lub puchar Alpine. Jeśli chodzi o telewizję to obecnie prawa do transmisji na terenie Polski posiada Motowizja, która pokaże wszystkie wyścigi serii europejskiej.

Jak w praktyce wygląda transmisja?

Podczas transmisji internetowej istnieje możliwość przewijania wyścigu (lub sesji kwalifikacyjnej, albo treningowej) do tyłu na żywo. Powtórki są dostępne do obejrzenia niemal niezwłocznie po zakończeniu wyścigu. Dodatkowo, kilka dni po weekendzie wyścigowym na kanale pojawiają się godzinne skróty całego weekendu. Wszystkie wspomniane zasady tyczą się zarówno wyścigów sprinterskich, jak i wyścigów długodystansowych tj. wspomniane Bathurst 12h lub Spa 24h.

ZOBACZ TAKŻE
Transmisja 4h Spa ELMS 2024 - gdzie oglądać live? [stream]

Co jeszcze może się przydać przy oglądaniu wyścigów GT WC?

Oprócz transmisji live promotor oferuje także darmowy Live Timing. Można go znaleźć na stronie wybranej serii w zakładce „Live.” Serie SRO oferują także rozpiskę godzinową każdej rundy wraz z seriami towarzyszącymi, którą znajdziecie również w zakładce „Live” w „TV Schedule.”

Warto też mieć wgląd w listę startową danej rundy, aby być lepiej zorientowanym w składach załóg. Takową listę znajdziecie pod „Entry Lists” w zakładce „Results”. Jeśli chcemy regularnie śledzić daną serię to dobrze by było znać jej kalendarz. Znajdziecie go w zakładce „Calendar”.”

Zwracam uwagę, że powyższe linki z Live Timingiem itp. odnoszą się do serii europejskiej. Każda odmiana GT WC (w tym IGTC i British GT) posiada osobną stronę internetową. Jednakże na każdej z nich znajdziecie podobne informacje i narzędzia, a każda z nich ma identyczny interfejs i rozmieszczenie. Tutaj znajduje się link, pod którym znajdziecie spis serii organizowanych przez SRO.

Jakie inne serie GT można oglądać w polskiej telewizji?

Jest jeszcze kilka serii GT, które są pokazywane na żywo w Motowizji. Dwie z nich są seriami krajowymi o formacie opartym o dwa jednogodzinne wyścigi w trakcie weekendu. Są to GT Open oraz ADAC GT Masters. Trzecią serią, a właściwie wyścigiem samym w sobie jest Nurburgring 24h. Poniżej kilka słów na temat transmisji internetowej i dodatkowych informacji.

Nurburgring 24h

Jeden z najpopularniejszych wyścigów na świecie obok Le Mans i Indy500. Co roku na starcie pojawia się ponad setka samochodów. Od 2020 roku pokazuje go Motowizja, a od 2021 roku prawa telewizyjne do niego posiada także Viaplay. Jeżeli zamierzacie nabyć subskrypcję tego serwisu to zachęcamy do skorzystania z naszego linku. Ten wyścig można też oglądać w serwisie YouTube na oficjalnym kanale dedykowanym tej imprezie.

Gdzie można oglądać wyścigi GT w Polsce? Serie krajowe i regionalne – DTM, ADAC GT Masters, GT Open i Campionato Italiano GT

DTM to nic innego, jak niemieckie mistrzostwa samochodów turystycznych, których kalendarz oraz popularność zdecydowanie wykraczają poza teren Niemiec. Jednakże od sezonu 2021 seria ta również korzysta z pojazdów GT3 po tym jak Audi i BMW wycofały się z przepisów tzw. „Class One”. Natomiast GT Masters oraz GT Open to nic innego jak regionalne mistrzostwa kolejno półwyspu iberyjskiego oraz Niemiec i Austrii. Wyścigi wszystkich trzech serii można oglądać na żywo na antenie Motowizji, a także w serwisie YouTube. To są odpowiednio kanały DTM, ADAC i GT Open. Dodatkowo wszystkie trzy serie posiadają strony internetowe, na których można zapoznać się z kalendarzami serii, listą startową i klasyfikacją generalną. Z kolei włoskie mistrzostwa CIGT to w Polsce można je obejrzeć wyłącznie w serwisie YouTube, na którym seria transmituje same wyścigi z włoskim komentarzem.

ZOBACZ TAKŻE
Gdzie oglądać 24h Le Mans WEC 2024? [transmisja, online, stream]

Gdzie można oglądać wyścigi GT? Słowo o pucharach monomarkowych

Wśród fanów motorsportu nie brakuje także fanów serii takich jak Porsche SuperCup czy Ferrari Challenge. Są to bardzo ekscytujące zawody, w których możemy zobaczyć  uproszczone konstrukcje oparte GT3. Poniżej kilka informacji na temat możliwości śledzenia poszczególnych pucharów.

ZOBACZ TAKŻE
Transmisja 4h Spa ELMS 2024 - gdzie oglądać live? [stream]

Porsche Supercup

Porsche organizuje wiele serii pucharowych, w których stosowane jest Porsche 911 GT3 w specyfikacji pucharowej. Są to głównie serie krajowe, ale jest też  seria Supercup, która od 1993 roku towarzyszy F1. Najwyższy szczebel serii pucharowych Porsche. Stanowi ważny przystanek na drodze karier takich zawodników jak Kevin Estre, Jakub Giermaziak, Rene Rast, Earl Bamber, czy Jaxon Evans. Format to 1 trening, 1 sesja kwalifikacyjna i wyścig na dystansie około 70km. Do 2022 roku wyścigi serii Supercup można oglądać na sportowych kanałach Polsatu. Natomiast w internecie są dostępne w ramach subskrypcji F1 Tv Pro. W seriwsie YouTube seria zamieszcza podsumowania z każdej rundy.

Krajowe puchary Porsche w Europie

Tu na początek warto wspomnieć, że w seriach krajowych obowiązuje inny format. Z reguły są to dwa wyścigi, które trwają około pół godziny zamiast jednego jak w Supercup.

Niemiecka odmiana pucharu Porsche jest jedną z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych.  Wyścigi tej serii można oglądać w Motowizji, a także na kanale Carrera Cup Germany. Czasami towarzyszy ona takim seriom jak FIA WEC, GT Masters czy F1. Francuską odmianę można śledzić na żywo na kanale Porsche France na YouTube. Warto wspomnieć, że ta seria również czasem towarzyszy innym popularnym seriom takim jak wspomniane WEC czy GT WC Europe. Warto jeszcze wspomnieć słowem o włoskim pucharze. Jednakże ta seria zamieszcza jedynie powtórki na kanale Carrera Cup Italia TV w serwisie YouTube.

Puchary Porsche także poza Europą

Warto też wyjść poza Europę i wspomnieć słowem o pucharze australijskim,  gdzie również startowało dawniej kilka młodych talentów jak wspomniany wcześniej Jaxon Evan czy Earl Bamber. Niestety ta seria za pomocą platformy YouTube zamieszcza głównie skróty weekendów. Jest też seria amerykańska, która czasem towarzyszy IMSA WeatherTech Sportscar Championship. Tutaj wyścigi na żywo można obejrzeć na IMSA TV. Później na kanale IMSA w serwisie YouTube  pojawiają się powtórki.

Ferrari Challenge

Ferrari również ma kilka swoich serii pucharowych takich jak puchar europejski, północnoamerykański, brytyjski i azjatycki. Serię europejską można oglądać w Polsce na żywo na antenie Viaplay. Dodatkowo na kanale Ferrari są zamieszczane powtórki wszystkich wyścigów. Jeśli chodzi o format to należy wspomnieć, że w trakcie weekendu odbywają się dwa wyścigi po pół godziny. Obecnie w tych seriach stosuje się pucharową wersję Ferrari 488 GT3.

Lamborghini Super Trofeo

Jest jeszcze Lamborghini, które też ma kilka serii do zaoferowania. Jest to seria europejska, azjatycka i północnoamerykańska. Serię europejską i azjatycką można oglądać na YouTube na kanale Lamborghini Squadra Corse. Amerykański puchar – tak jak amerykański puchar Porsche – można oglądać na żywo na IMSA TV. Później seria udostępnia powtórki na kanale IMSA.

5/5 (liczba głosów: 5)
Reklama