Connect with us

Czego szukasz?

Inne

Wynajem długoterminowy samochodów czy leasing operacyjny? Podpowiadamy, jakie finansowanie wybrać?

Długoterminowy wynajem samochodów osobowych zdobywa na polskim rynku coraz większą popularność. Leasing operacyjny na samochody ma jednak nadal swoich zwolenników. Czym różnią się obie formy finansowania i którą wybrać dla siebie?

wynajem długoterminowy leasing operacyjny
Artykuł sponsorowany

Wynajem długoterminowy auta na firmę czy też decyzja o leasingu? Bez względu na ofertę, którą wybierzemy, można być pewnym, że w obu przypadkach przy załatwianiu formalności będziemy mieli wyjątkowo mało formalności do załatwienia. Wynajem długoterminowy samochodów czy leasing charakteryzują się tym, że w ani jednym, ani w drugim przypadku użytkownik auta nie staje się formalnie jego właścicielem. Zbędne są więc decyzje dotyczące zdolności kredytowej. Na ogół wyłącznie na podstawie oświadczeń leasingodawca czy też firma świadcząca usługę najmu auta długoterminowego na podstawie oświadczeń oceni, czy korzystający z finansowania będzie w stanie spłacać ratę leasingową za samochód lub opłacać abonament. Faktycznie w przypadku długoterminowego wynajmu samochodów osobowych mówić będziemy bowiem o fakturze za wynajem długoterminowy samochodu. W przypadku leasingu mowa będzie o fakturze leasingowej. W obu przypadkach będzie ją jednak można wrzucić w koszty i odliczyć od przychodu.

Najem długoterminowy samochodu bez wpłaty własnej

To pierwsza różnica pomiędzy wynajmem długoterminowym auta na firmę a leasingiem. W tym drugim często (choć nie zawsze) wymagana jest wpłata własne. Im wyższa, tym później niższa miesięczna rata leasingowa, jak również mniej dokuczliwa ostatnia rata, gdy użytkownik zdecyduje się wykupić auto.
W przypadku wynajmu długoterminowego auta na firmę przyjmuje się co do zasady, że klient będzie użytkował auto przez ustalony okres po to, by później je zwrócić instytucji finansującej zakup lub ewentualnie płacić dalej abonament, ale już za kolejny nowy pojazd.
Z tego właśnie względu wynajem długoterminowy jest szczególnie polecany wszystkim tym, którym nie zależy na posiadaniu auta na własność, lecz chcą cieszyć się zawsze nowym samochodem. Odbiorcy wynajmu długoterminowego nie chcą zajmować się wszelkimi czynnościami związanymi z serwisowaniem czy naprawami i dlatego właśnie oferta wynajmu długoterminowego czynności te ogranicza do minimum.

Dlaczego najem długoterminowy samochodu jest taki wygodny?

Wygodny jest przede wszystkim ze względu na to, że na użytkownika w przypadku tego rodzaju finansowania nie będą czekały żadne niespodzianki związane z nieprzewidzianymi wydatkami.
Już przy podpisywaniu umowy wynajmu można określić dokładny koszt związany z miesięczną eksploatacją auta. Użytkownik samochodu w najmie długoterminowym otrzymuje bowiem comiesięcznie tylko jedną fakturę abonamentową. Nie interesują go żadne dodatkowe koszty związane z ubezpieczeniem, wymianą opon czy obowiązkowymi płatnymi przeglądami serwisowymi. Koszty te pokrywane są przez właściciela samochodu, czyli przez Carefleet S.A. Mało tego, jeżeli klientem wynajmu długoterminowego jest firma, która potrzebuje więcej niż jeden pojazd, nie ma przeszkód. Na wszystkie samochody co miesiąc wystawiana będzie tylko jedna faktura, podobnie jak i przychodzi jedna faktura za wszystkie firmowe numery telefonów. To bardzo duże ułatwienie dla księgowości. Może być ono jeszcze bardziej sprzyjające, jeśli firma decydująca się na flotę aut w najmie długoterminowym podejmie decyzję o skorzystaniu z proponowanych przez Carefleet kart paliwowych. Wówczas użytkownicy poszczególnych pojazdów nie będą zasypywać księgowości stekami faktur za paliwo. Co miesiąc przyjdzie jedna zbiorcza dla wszystkich pojazdów. Będzie ona też nieco niższa. Korzystający z kart paliwowych Carefleet S.A. przy każdym tankowaniu, mogą bowiem liczyć na rabaty naliczane od aktualnej ceny paliwa.

Wynajem długoterminowy samochodów, czyli profesjonalne zarządzanie flotą

Przy tworzeniu floty aut w najmie długoterminowym przedsiębiorcy mogą też liczyć na wsparcie w zakresie doradztwa dotyczącego tego, w jaki sposób zarządzać całą flotą. Specjaliści z Carefleet służą pomocą w takim stopniu, że nie jest konieczne tworzenie nowego stanowiska w firmie dla „flotowca”. Doradca z Carefleet wcześniej powiadomi o konieczności wykonania wizyt gwarancyjnych w serwisie, pomoże także podczas likwidacji powstałej szkody. Zadaniem doradcy jest bowiem pomoc w optymalizacji procesów związanych z zarządzaniem flotą.

Najem długoterminowy, czyli zawsze nowe samochody

To jedna z podstawowych zalet oferty finansowania zakupu samochodów w tym systemie. Wynajem aut kończy się maksymalnie po czterech latach. Nawet więc najbardziej intensywnie eksploatowane auta nie mają szansy wejść w etap, kiedy naprawy będą zdarzały się coraz częściej.

Podsumowując wynajem długoterminowy to:

– oszczędność czasu, ale i pieniędzy;
– brak wpłaty własnej;
– zawsze nowe i niezawodne pojazdy we flocie;
– zawsze profesjonalna obsługa przez cały okres trwania umowy;
– łatwy do oszacowania miesięczny budżet na eksploatację samochodów;
– możliwość korzystania z kart paliwowych gwarantujących łatwe rozliczenia oraz niższe ceny;
– brak formalności związanych z wykupem auta;
– pomoc w likwidacji szkód komunikacyjnych;
– łatwa procedura zwrotu używanych samochodów.

Carefleet ma też atrakcyjną ofertę aut poleasingowych

Samochody po zakończeniu okresu leasingowania trafiają do sprzedaży. Pełną ich gamę można sprawdzić na stronie Carefleet S.A. Dostępne są tu niewielkie samochody miejskie, i bardziej rodzinne limuzyny, często klasy premium. Nigdy nie trafiają tu jednak auta wyeksploatowane. Przed skierowaniem poleasingowych aut do sprzedaży te zawsze najpierw podlegają oględzinom rzeczoznawcy. Sprawdza on stan techniczny każdego z samochodów. Klienci kupują pojazdy często na odległość, korzystając przy tym z darmowego transportu. Nie może być więc mowy o niespodziance w postaci usterek. Te jednak praktycznie nie mają szansy się zdarzyć. Wszystkie samochody w okresie eksploatacji mają stałą obsługę serwisową. Do skrupulatnego przestrzegania zasad przeglądów zobowiązują leasingobiorców umowy, a ci zresztą chętnie wykonują zalecane prace serwisowe. Klienci Carefleet S.A. mogą bowiem często liczyć na zniżki na usługi serwisowe. Niekiedy zdarza się, że oferowane w sprzedaży poleasingowej auta objęte są jeszcze gwarancjami producenckimi i to wcale nie tylko takimi na perforację nadwozia (tu najczęściej gwarancja wynosi 12 lat). Niektórzy producenci oferują już teraz gwarancję na całe auto wynoszącą np. pięć lat. Jeśli leasing był na trzy lata, nabywcy samochodu poleasingowego mogą pozostać jeszcze dwa lata bez jakichkolwiek zmartwień związanych z kosztami potencjalnych napraw.

Przeglądając ofertę aut poleasingowych, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na auta klasy premium. Te często oferowane są w konkurencyjnych cenach. Zwłaszcza względem nowych samochodów. Luksusowe samochody najbardziej na wartości tracą w pierwszych latach eksploatacji, choć i po trzech latach eksploatacji wyglądają i jeżdżą przecież zupełnie jak auta nowe.

Reklama