Czego szukasz?

Załóż konto w Betfan!

Samochody

Hyundai Ioniq 5 totalnym wygranym konkursu na Światowy Samochód Roku. Elektryki zgarnęły pięć z sześciu nagród

Hyundai Ioniq 5 odniósł kolejny wielki sukces. Model zdobył trzy nagrody w konkursie na Światowy Samochód Roku 2022, w tym w głównej kategorii. Ogółem z sześciu nagrodzonych modeli aż pięć to samochody elektryczne.

hyundai ioniq 5
Fot. Hyundai

Samochody elektryczne z monopolem na triumf

Hyundai Ioniq 5 stał się trzecim samochodem elektrycznym w ciągu ostatnich czterech lat, który wygrał w plebiscycie na Światowy Samochód Roku. W 2019 roku był to Jaguar I-Pace, a w 2021 roku trofeum zdobył Volkswagen ID.4. 

W tegorocznym plebiscycie Ioniq 5 ledwo pokonał inny model z Korei Południowej, Kię EV6, która została zbudowana na tej samej platformie e-GMP. Ostatnie miejsce na podium zajął Ford Mustang Mach-E. Tak, wszystkie miejsca na podium zajęły samochody elektryczne. Znak czasów i dobitne pokazanie parcia na ten rodzaj napędu. Laureatów ogłoszono na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Nowym Jorku.

To jednak nie wszystko

Konkurs na Światowy Samochód Roku to plebiscyt, w którym tak naprawdę mamy do czynienia z sześcioma nagrodami do zdobycia, choć najważniejsze jest oczywiście zwycięstwo w głównej kategorii.

W kategorii samochodów luksusowych pierwsze miejsce zajął Mercedes-Benz ze swoją limuzyną EQS, elektrycznym odpowiednikiem Klasy S. Trójramienna gwiazda w pokonanym polu zostawiła swojego odwiecznego rywala – BMW z elektrycznym modelem iX. Różnica wyniosła jednak zaledwie pięć punktów. Na podium znalazł się jeszcze Genesis GV70.

ZOBACZ TAKŻE
Potwierdzono targi w Genewie w 2023 roku. Pomogły pieniądze z Kataru

W kategorii „World Performance Car”, a więc nastawionej na sportowe samochody, zwyciężył samochód elektryczny Audi. e-tron GT wyraźnie pozostawił w tyle samochody spalinowe. Drugie miejsce zajęło nowe BMW M3/M4, a trzecie miejsce japońscy producenci z Subaru BRZ i Toyotą GR86.

W kategorii samochodów elektrycznych drugi triumf zaliczył oczywiście Hyundai Ioniq 5. Pozostałe miejsca na podium zajęły Mercedes-Benz EQS oraz Audi e-tron GT. Elektryczny Hyundai został także triumfatorem w kategorii na najlepszy design samochodu. Zdecydowanie pokona w niej Audi e-trona GT i Kię EV6.

Najbardziej zacięta walka miała miejsce w walce o triumf w kategorii samochodów miejskich. W czołowej trójce nie znalazł się też tam żaden samochód elektryczny. Pierwsze miejsce zajęła Toyota Yaris Cross, która o jeden punkt (!) wyprzedziła Opla Mokkę. Ostatnie miejsce na podium zajął natomiast Volkswagen Taigun. Jego odpowiednikiem w Europie jest oczywiście VW T-Cross. 

World Car of The Year 2022 – wszyscy laureaci

World Car of the Year – 1. Hyundai Ioniq 5, 2. Kia EV6, 3. Ford Mustang Mach-E

World Luxury Car – 1. Mercedes-Benz EQS, 2. BMW iX, 3. Genesis GV70

World Performance Car – 1. Audi e-tron GT, 2. BMW M3/M4, 3. Subaru BRZ/Toyota GR86

World Electric Vehicle of the Year – 1. Hyundai Ioniq 5, 2. Mercedes-Benz EQS, 3. Audi e-tron GT

World Urban Car – 1. Toyota Yaris Cross, 2. Opel Mokka, 3. Volkswagen Taigun

World Car Design of the Year – 1. Hyundai Ioniq 5, 2. Audi e-tron GT, 3. Kia EV6

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama