Czego szukasz?

Porady

Tarnowskie Góry – gdzie i kiedy wymienić opony?

Wielkimi krokami zbliża się czas sezonowej wymiany opon – nie ma sensu odkładać tego momentu w nieskończoność. Szczególnie, że w Tarnowskich Górach można skorzystać z bogatej oferty serwisów ogumienia i wulkanizatorów. Z oponami nie ma żartów – stanowią jedyny kontakt samochodu z nawierzchnią i to w zasadzie niewielki, bo w sumie porównywalny wielkością z kartką A4. To oznacza, że zaniedbania w zakresie dbałości o ogumienie mogą mieć przykre konsekwencje.

tarnowskie góry wymiana opon
Artykuł sponsorowany

Dbałość o opony oznacza m.in. ich sezonową wymianę

„Zimówki” konstrukcyjnie różnią się od ogumienia letniego. Różnice widać nawet gołym okiem, ponieważ dotyczą rzeźby bieżnika: weźmy pod uwagę chociażby fakt, że opony zimowe mają tzw. lamele, czyli charakterystyczne, drobne nacięcia gumy, których zadaniem jest zwiększanie przyczepności na śniegu. W oponach letnich lamele wręcz przeszkadzają, bo sprawiają, że bieżnik opony nie jest wystarczająco sztywny – a to może wpłynąć negatywnie na prowadzenie pojazdu.

Oczywiście istotnych różnic jest więcej – warto zwrócić uwagę chociażby na mieszankę wykorzystaną do produkcji opon. W przypadku modeli zimowych jest ona bardziej miękka, dzięki czemu zachowuje elastyczność przy niskich temperaturach. Opona letnia w takich warunkach będzie twarda niemal jak kamień. Za to zimowa mieszanka latem będzie problemem – jest zdecydowanie zbyt miękka na rozgrzany asfalt i będzie się szybko wycierać, co oznacza dłuższą drogę hamowania oraz krótszy czas eksploatacji – w Tarnowskich Górach potwierdzi to z pewnością każdy wulkanizator.

Kiedy zatem wymienić opony zimowe na letnie i letnie na zimowe?

Eksperci mówią, że odpowiednim momentem na zmianę opon jest ten, gdy średniodobowa temperatura powietrza zaczyna przekraczać 7 stopni Celsjusza (lub spadać poniżej tej granicy, jeśli mówimy o wymianie opon letnich na zimowe). Dodają też, że moment wymiany warto dostosować do własnych potrzeb, a przede wszystkim sposobu użytkowania auta. Jeśli ktoś porusza się głównie w nocy, może udać się na wymianę opon nieco później.

Tarnowskie Góry – ile kosztuje wymiana opon?

Sezonowa wymiana opon w naszym mieście kosztuje zwykle pomiędzy 60 a 100 zł za komplet w przypadku mniejszych rozmiarów (zwykle w tym zakresie mowa o oponach maksymalnie 16-calowych) do okolic nawet 200 zł w przypadku opon o rozmiarze 20 cali i większych. Cena usługi uzależniona jest m.in. od rodzaju obręczy. Wymiana kół na felgach stalowych zwykle kosztuje mniej , niż aluminiowych. Istotna jest również obecność czujników ciśnienia, a nawet rodzaj samych opon. Jeśli korzystamy z ogumienia typu RunFlat, umożliwiającego jazdę po przebiciu, trzeba liczyć się z wyższym kosztem usługi wymiany.

Tarnowskie Góry – gdzie wymienić opony?

Możliwości jest sporo – w mieście nie brakuje serwisów, które świadczą usługi wulkanizacyjne. Problem w tym, że w szczytowych momentach sezonu po wieloma z nich tworzą się kolejki, więc warto zarezerwować sobie wizytę wcześniej. Dzięki wyszukiwarce warsztatów MotoIntegrator.com nie trzeba przy tym spędzać godzin przy telefonie, mozolnie obdzwaniając kolejne punkty, by sprawdzić ceny i wolne terminy. W wyszukiwarce znajdziemy listę dostępnych warsztatów, ich dane kontaktowe i cennik podstawowych usług – wystarczy kilka kliknięć. Niektóre serwisy pozwalają nawet na rezerwację terminu wizyty online.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama