Czego szukasz?

Porady

Jak rozliczyć wynajem długoterminowy samochodu w firmie?

Samochód na własność, kredyt, leasing, a może wynajem długoterminowy? Takie pytania zadają sobie przedsiębiorcy, zastanawiając się nad wyborem właściwej formy finansowania firmowej floty. Jeszcze kilka lat temu rozważania obejmowały głównie kredyt i leasing, ale coraz większą popularnością cieszy się również wspomniany wynajem długoterminowy. Wraz ze wzrostem zainteresowania najmem pojazdów pojawiają się kolejne pytania. W tym tytułowe — jak rozliczyć wynajem długoterminowy samochodu firmowego?

wynajem długoterminowy rozliczenie firma
Artykuł sponsorowany

Odliczenie VAT w wynajmie długoterminowym

Rozliczenie kosztów uzyskania przychodu w najmie długoterminowym jest zbliżone do tego, jak wygląda to w przypadku leasingu. Od 2019 roku przedsiębiorcy nie mają obowiązku prowadzenia kilometrówki i możliwe jest odliczenie pełnej stawki lub jej części w zależności od rodzaju użytkowania pojazdu. W przypadku jazdy w celach zawodowych i prywatnych koszty raty kapitałowej rozliczane są w pełnym wymiarze 100%, do tego odlicza się 50% wartości VAT oraz 75% rozliczenia kosztów serwisowych i eksploatacyjnych. Dotyczy to samochodów o wartości do 150 tys. złotych.

  • Użytkowanie mieszane (służbowo i prywatnie) – 100% odliczenia kosztów raty kapitałowej, 50% odliczenia VAT i 75% odliczenia kosztów serwisowych.
  • Użytkowanie wyłącznie w działalności gospodarczej – 100% odliczenia VAT i 100% odliczenia kosztów.

Odliczając pełne stawki, pojazd zgłasza się do Urzędu Skarbowego za pomocą formularza VAT-26.

Rozliczając wynajem długoterminowy, należy pamiętać, że podobnie jak w przypadku leasingu odliczenie kosztów poniesionych z tego tytułu jest obliczane do wartości pojazdu nieprzekraczającej 150 000 zł, niezależnie od typu użytkowania samochodu. Jeśli wartość pojazdu przekracza wskazaną przez ustawodawcę kwotę, ulga obliczana jest do tego progu. Koszty eksploatacyjne jak np. koszty tankowania pozostają rozliczane bez zmian.

Polski Ład i wynajem długoterminowy

Nowe przepisy podatkowe wprowadzone wraz z początkiem roku obejmowały również pewne aspekty związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Dotąd popularne było wykupowanie samochodów poleasingowych poniżej ich wartości i następnie zyskowna sprzedaż. Umożliwiały to przepisy nakładające obowiązek używania takiego pojazdu przez 6 miesięcy od zakończenia umowy. Polski Ład wydłużył ten czas do 6 lat, a sprzedaż przed wyznaczonym terminem wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Z uwagi na fakt, iż wynajem długoterminowy najczęściej kończy się zwrotem pojazdu, a nie jego wykupem, w określonych przypadkach może powodować większe korzyści z tego rozwiązania.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama