Czego szukasz?

F2

F2: Iwasa zdominował wyścig główny we Francji | Analiza

W wyścigu głównym F2 we Francji Ayumu Iwasa sięgnął po swoje pierwsze zwycięstwo na zapleczu Formuły 1. Japończyk całkowicie zdominował zawody. Podium uzupełnili kierowcy ART – Theo Pourchaire i Frederik Vesti. Oto analiza dzisiejszych zmagań.

Ayumu Iwasa
fot. Formula 2

Najlepszy kierowca: Ayumu Iwasa

Japończyk był dziś najlepszy w każdym momencie wyścigu. Po starcie utrzymał 2. miejsce, a już kilka zakrętów później, jeszcze na 1. okrążeniu, odebrał prowadzenie Jackowi Doohanowi. Perfekcyjnie rozegrał restart po zjeździe samochodu bezpieczeństwa, dysponował również znakomitym tempem po swoim obowiązkowym pit stopie. Ostatecznie bez najmniejszych problemów dojechał do mety na 1. miejscu z przewagą ponad 8 sekund nad Theo Pourchairem. To pierwsze zwycięstwo dla debiutanta z Japonii.

Najlepszy zespół: ART Grand Prix

Do perfekcji zabrakło im tylko zwycięstwa. Podwójne podium w domowym wyścigu i 33 zdobyte punkty – najwięcej ze wszystkich. Dzięki temu awansowali na pozycję lidera klasyfikacji zespołów.

Największe zaskoczenie: Roy Nissany

Izraelczyk osiągnał dziś wynik zdecydowanie ponad stan. Kierowca DAMS-a pomimo startu z bardzo odległego, 20. pola, a także kary 5 sekund zdołał ukończyć zmagania na punktowanej pozycji. Linię mety przekroczył jako 9.

Warto jednak docenić także Clementa Novalaka i Enzo Fittipaldiego. Oni również startowali z dalekich pozycji (Novalak z 15., Fittipaldi z 19.), a mimo to zdobyli punkty. Novalak zajął 8. miejsce, a Fittipaldi zgarnął ostatni punkt za 10. lokatę.

Największe rozczarowanie: Awaria Richarda Verschoora

Żaden z kierowców nie rozczarował dziś swoją jazdą, kilku jednak rozczarowała ich maszyna. Jednym z nich był Richard Verschoor, który pewnie jechał po kolejne punkty dla zespołu Trident. Niestety, nie udało mu się ich dowieźć do mety. Na przedostatnim okrążeniu Holender zakomunikował przez radio o awarii mechanicznej w swoim bolidzie. Próbował on walczyć z maszyną i jechać dalej, jednak zanim rozpoczął ostatnie „kółko” musiał zatrzymać samochód i zakończyć swój udział w wyścigu.

Dramat Logana Sargeanta

Amerykanin zdecydowanie może czuć rozczarowanie po dzisiejszym wyścigu. Junior Williamsa miał szansę na wygranie trzeciego wyścigu głównego z rzędu po tym, jak ustawił swój bolid na pole position. Po kiepskim starcie stracił prowadzenie, jednak wciąż utrzymywał się na wirtualnym podium. Niestety, podczas pit stopu wszystko poszło nie tak. Bolid Carlina napotkały problemy techniczne, które były na tyle poważne, że zespół był zmuszony do wycofania Sargeanta z wyścigu.

Stracona szansa na podium Jacka Doohana

Australijczyk miał dzisiaj szansę nie tylko na podium, ale nawet i na zwycięstwo. Nie wszystko poszło jednak zgodnie z jego planem. Zaczęło się od pit stopu, kiedy to musiał być przetrzymany nieco dłużej, aby nie uderzyć w Felipe Drugovicha. Po wyjeździe z alei dysponował jednak bardzo dobrym tempem. Błyskawicznie wyprzedził Frederika Vestiego i awansował na 7. miejsce. Udało mu się potem dogonić Theo Pourchaire’a, jednak gdy spróbował zaatakować Francuza popełnił błąd i obrócił swój bolid. Ze względu na uszkodzone opony jego tempo nie było już tak dobre. Wyścig ukończył na 5. pozycji.

Klasyfikacje generalne po weekendzie we Francji

W klasyfikacji kierowców zmieniło się niewiele. Wciąż na pewnym prowadzeniu znajduje się Felipe Drugovich, a dzięki domowemu podium na samodzielne drugie miejsce awansował Theo Pourchaire. Logan Sargeant utrzymał 3. pozycję. Na dalszych pozycjach wciąż jednak jest ciasno i z każdym wyścigiem sporo może się zmienić.

Wśród zespołów prowadzenie stracił Carlin. Brytyjski zespół spadł aż na 3. pozycję – kosztem MP Motorsport oraz nowych liderów, ART Grand Prix. Pełne klasyfikacje generalne F2 znajdziecie tutaj.

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja generalna F2 2022. Sprawdź aktualną sytuację w tabeli

Kiedy kolejne zmagania?

Kierowcy F2 nie będą mieli zbyt wiele czasu na odpoczynek. Następne 2 wyścigi odjadą bowiem już za tydzień, na Węgrzech, w dniach 30-31 lipca. Terminy wszystkich weekendów wyścigowych tej serii znajdziecie tutaj. Będzie to bardzo ważny weekend dla mistrzostw. Theo Pourchaire i Logan Sargeant muszą powalczyć o zwycięstwo, jeśli chcą zachować nadzieje na dogonienie i pokonanie Felipe Drugovicha. Liderów będą starać się powstrzymać kierowcy z nieco dalszych miejsc, którym zależy na umocnieniu swojej pozycji w mistrzostwach. 

ZOBACZ TAKŻE
Kalendarz Formuły 2 2022. Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Wyniki wyścigu głównego F2 na torze Paul Ricard

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama