Czego szukasz?

Porady

Kiedy wymienić opony? Czy warto rozważyć opony całoroczne? Sprawdź możliwości!

Sprawne opony to bezpieczeństwo jazdy i gwarancja kontroli nad pojazdem w każdych warunkach. Kierowcy najczęściej decydują się jednak na ich wymianę dopiero w momencie, gdy warunki atmosferyczne zmienią się tak znacząco, że jazda staje się niebezpieczna. Często kierowcy zapominają o konieczności wizyty u wulkanizatora lub po prostu nie wiedzą, kiedy jest odpowiedni moment na wymianę opon. Rozwiązaniem dla nich może być zastosowanie opon całorocznych. Dowiedzmy się zatem, kiedy należy wymienić opony i czy warto zdecydować się na opony całoroczne.

kiedy wymienić opony
Materiał partnera

Kiedy należy wymienić opony?

Opony letnie tracą swoje właściwości jezdne i przyczepność poprzez znaczne zużycie bieżnika w temperaturze poniżej 7 stopni Celsjusza. Specjaliści radzą jednak, aby na wymianę opon zdecydować się już wtedy, kiedy na termometrach zobaczymy 10 stopni Celsjusza. Opona zimowa w takiej temperaturze zachowuje elastyczność, podczas gdy opona letnia jest zbyt twarda, co zwiększa ryzyko poślizgu. Ciężko jest więc wskazać konkretną datę w kalendarzu, która wskazałaby nam, kiedy zmienić opony. Czynność tę trzeba warunkować względem panujących lub zbliżających się warunków atmosferycznych. Należy przy tym mieć świadomość, że opony tracą swoje właściwości z biegiem czasu i po około 5 latach opona zimowa traci swoją elastyczność i właściwości. Warto mieć to na uwadze, by móc dokonać zakupu nowego kompletu odpowiednio wcześniej.

Dlaczego wymiana opon jest tak ważna?

Wymiana opon letnich na zimowe jest niezwykle istotnym czynnikiem pozwalającym zachować bezpieczeństwo jazdy i gwarancję kontroli nad pojazdem w trudnych warunkach atmosferycznych. Należy pamiętać, że na każdym kierowcy ciąży odpowiedzialność nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale też za bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Opona zimowa jest bardziej miękka i elastyczna niż opona letnia. Pozwala to na znaczne zwiększenie przyczepności pojazdu do podłoża.

Na co warto zwrócić uwagę podczas wymiany opon? 

Sama zmiana opony nie gwarantuje, że zwiększy się bezpieczeństwo naszej jazdy. Równie istotny jest ich montaż. Będąc w warsztacie warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • użycie przez wulkanizatora profesjonalnych narzędzi – daje nam gwarancję, że opony nie zostaną uszkodzone, a koła będą odpowiednio wyważone;
  • ustawienie geometrii kół – pozwala na równomierne zużycie opon;
  • wymiana wentyli – nowe nakrętki zmniejszają utratę powietrza w kołach;
  • montaż opon zgodnie z kierunkiem toczenia – zapewnia prawidłowe odprowadzanie wody, przeciwdziała szybkiemu zużywaniu się opon, wpływa na przyczepność i hamowanie;
  • sprawdzenie systemu TPMS – pozwala sprawdzić czujniki, zweryfikować usterki i ustawić odpowiedni poziom ciśnienia w kołach. 

wymiana opon opony całoroczne

Czy warto rozważyć opony całoroczne?

Większość kierowców korzysta z opon letnich i zimowych. Mała część z nich decyduje się na opony całoroczne w obawie o brak właściwości, jakie posiadają opony zimowe. Nic bardziej mylnego. Opony całoroczne są zaprojektowanie w taki sposób, aby nie utrudniać jazdy po rozgrzanym, suchym asfalcie, jednocześnie umożliwiając bezpieczną jazdę po śniegu i lodzie. Opinie ekspertów jednoznacznie potwierdzają, że wybór opon całorocznych jest jak najbardziej dobrą decyzją.

Ranking najbardziej polecanych opon całorocznych w roku 2022 możesz znaleźć tutaj: https://wulkanista.pl/ranking-opon-calorocznych-2022/

Jakie są zalety opon całorocznych ?

Jedną z najistotniejszych zalet zastosowania opon wielosezonowych jest znaczna oszczędność pieniędzy i czasu. Nie musimy bowiem zakupywać dwóch odrębnych kompletów opon. Nie musimy też pamiętać o konieczności ich wymiany w warsztacie wulkanizacyjnym dwa razy w roku, która również wiąże się z kosztami. Opony całoroczne niejednokrotnie są tańsze od tych sezonowych. Posiadając dwa komplety opon trzeba również mieć miejsce, aby te, które aktualnie nie są w użyciu przechowywać. Poza tym, zima nie zaskoczy kierowców posiadających opony wielosezonowe, co może przełożyć się na poczucie większego bezpieczeństwa na drodze. 

Więcej informacji, w tym szczególnie polecanych producentów opon całorocznych znjadziesz tutaj: https://wulkanista.pl/jakiej-firmy-opony-caloroczne-wybrac/ 

opony całoroczne jakiej firmy wybrać

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama