Czego szukasz?

Załóż konto w Betfan!

Porady

Motor na akumulator – kiedy się sprawdzi?

Jesteś zwolennikiem ekologicznych pojazdów? W takim razie, jeśli marzysz o maszynie na dwóch kółkach, pomyśl o tym, aby wybrać skuter elektryczny lub motor na akumulator. Tego typu jednoślady z roku na rok stają się coraz popularniejsze, można je dość często zobaczyć na ulicach, a jazda nimi daje sporo frajdy. Dowiedz się, dlaczego kupienie motoru na akumulator może być dobrym pomysłem i komu przypadnie do gustu skuter elektryczny!

motor na akumulator
Artykuł sponsorowany

Jak działają motory na akumulator?

Mimo że to pojazdy spalinowe są najbardziej cenione przez miłośników maszyn na dwóch kółkach ci, którzy kupują swój pierwszy motor, coraz częściej wybierają ten na prąd. W niczym nie ustępuje wyglądem temu tankowanemu na stacji benzynowej, a jednocześnie umożliwia rozwijanie dużych prędkości.

Motory na akumulator mają wydajne i mocne silniki. Jednak ich napędzanie nie wymaga tankowania benzyny. Nad tym, aby silnik w motorze elektrycznym mógł działać, czuwa akumulator. To on zasila wszystkie podzespoły pojazdu.

Aby w akumulatorze znalazł się prąd, należy go wcześniej naładować. Można to zrobić na kilka sposobów:

  • akumulator można podłączyć do zwykłego gniazdka elektrycznego z napięciem 230 V – można to zrobić, kiedy akumulator znajduje się w pojeździe, jednak istnieje możliwość, aby zabrać baterię do mieszkania,
  • do ładowania można użyć specjalnych złączy – umożliwiają one podłączenie akumulatorów do ładowarek znajdujących się na stacjach. Te z nich, które są oznaczone symbolem Type 2, są przystosowane do zasilania prądem przemiennym (AC). Natomiast złącza Combo 2 umożliwiają ładowanie prądem stałym. To drugie rozwiązanie pozwala szybciej dostarczyć zapas prądu do akumulatora, jednak ładowanie prądem stałym kosztuje więcej. 

Motory vs skutery elektryczne – różnice

Zarówno motory, jak i skutery elektryczne ładuje się w podobny sposób. Ich sposób działania jest też bardzo podobny – za funkcjonowanie podzespołów i napędzanie pojazdu odpowiada silnik zasilany przez prąd z akumulatora.

Jednak skutery elektryczne są bardziej kompaktowe niż motory. Mają m.in. znacznie mniejszą średnicę kół. Dlatego też nie rozwijają tak dużych prędkości jak motocykle. Ze względu na to, że są mniejsze, świetnie sprawdzają się w ruchu miejskim. Można nimi zwinnie pokonywać zatłoczone ulice, wąskie uliczki i korki.

Jadąc na skuterze, można zająć wygodną pozycję – znajduje się w nim sporo miejsca na stopy. Jednak nie będzie on najlepszym wyborem na długie trasy. Taki jednoślad nie jest zbyt szybki, dlatego pokonanie większej odległości mogłoby zająć wiele godzin. 

Miłośnicy większych maszyn nie wyobrażają sobie przesiadki na mały skuter. Maszyny te nie tylko jeżdżą szybciej, ale mają też silnik o większej mocy. Przekłada się to na zdecydowanie większą satysfakcję z jazdy.

Na co zwrócić uwagę, kupując motor na akumulator?

Motory na akumulator nie są tak popularne jak spalinowe, dlatego też nadal są rzadziej wybierane. Jednak jeśli chcesz wybrać dobrą, sprawdzającą się zarówno na krótszych, jak i na długich trasach maszynę zwróć uwagę na:

  • czas ładowania – producenci motorów elektrycznych określają, ile czasu zajmuje naładowanie baterii do pełna. Im potrzeba go mniej, tym lepiej,
  • zasięg – parametr ten informuje o tym, ile kilometrów można przejechać po całkowitym naładowaniu akumulatora. Jeśli zamierzasz taką maszyną wybierać się w dłuższe trasy, zasięg pojazdu powinien mieć dla Ciebie duże znaczenie. Im będzie większy, tym rzadziej będziesz musiał robić przerwy na ładowanie,
  • wygodę – pamiętaj, aby „przymierzyć się” do motocykla. Powinieneś czuć się na nim komfortowo i móc przyjąć dogodną dla siebie pozycję.

Skutery i motory na akumulator – dlaczego warto?

Skutery i motory elektryczne są eko – nie produkują spalin, które są przyczyną zanieczyszczenia środowiska. Jednak nie jest to ich jedyna zaleta, bo dwukołowe maszyny tego typu są:

  • lżejsze niż spalinowe – dzieje się tak, gdyż nie ma w nich zbiornika na benzynę. Tym samym szybciej rozwijają swoją maksymalną prędkość i mają lepsze przyspieszenie,
  • są zdecydowanie tańsze w eksploatacji – ładowanie akumulatora prądem to znacznie mniejszy wydatek niż tankowanie paliwa,
  • są niemal bezgłośne – nie generują hałasu, a jadąc takim pojazdem w lesie, można usłyszeć nawet śpiew ptaków.

Te zalety motorów i skuterów elektrycznych sprawiają, że stają się one stopniowo stałym elementem miejskiego krajobrazu.

O czym musisz pamiętać po zakupie skutera lub motoru na akumulator?

Nawet jeśli Twój motor czy skuter nie ma zbiornika na paliwo, nie oznacza to, że nie podlega tym samym przepisom drogowym co pojazdy spalinowe. Zanim wyruszysz na pierwszą przejażdżkę elektryczną maszyną, pamiętaj, aby zgłosić się do wydziału komunikacji i zarejestrować pojazd. Nie zapomnij też o obowiązkowej polisie OC. Możesz wybrać ją, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń motocykla online lub z pomocy doradcy z CUK Ubezpieczenia.

Czystsze powietrze, mniejszy hałas i ogromna satysfakcja z jazdy – to wszystko zapewniają skutery elektryczne i motory na akumulator. Dlatego, zanim kupisz spalinową, dwukołową maszynę, zastanów się nad wyborem tej ładowanej prądem. 

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama