Czego szukasz?

Załóż konto w Betfan!

Porady

Przekręcony licznik w samochodzie. Jak go rozpoznać? Najważniejsze wskazówki

Sprzedaż samochodów używanych kojarzy się większości z nas z różnego rodzaju oszustwami i nieuczciwymi sprzedawcami. Jednym z najczęściej spotykanych problemów jest przekręcony licznik samochodów. Znalezienie używanego samochodu z prawdziwym przebiegiem może się czasem okazać trudniejsze niż znalezienie igły w stogu siana. Jak rozpoznać przekręcony licznik? Mamy dla was kilka niezwykle wartościowych rad.

przekręcony licznik samochód

Samochodów używanych w Polsce są setki tysięcy, a duża część z nich to wersje zmodyfikowane przez sprzedawcę przed wystawieniem ogłoszenia. Oszuści potrafią wymyślić naprawdę pomysłowe sztuczki, aby sprzedać taki samochód. Fałszują certyfikaty techniczne, zmieniają numery silników, modyfikują oryginalne kody VIN i wiele innych. I nawet jeśli dany pojazd nie był kradziony, to jego zakup może okazać się natychmiastowym problemem, a najczęstszym powodem jest przekręcony licznik. Jak go rozpoznać?

Dlaczego sprzedawcy samochody z przekręconymi licznikami?

Być może zastanawiacie się, dlaczego sprzedawcy samochodów tak naprawdę przekręcają liczniki w samochodach. Przecież dla stanu technicznego samochodu nie ma to znaczenia. Niestety ma to ogromne znaczenie dla ceny pojazdu. Samochody z niższym przebiegiem kilometrów są zazwyczaj bardziej wartościowe niż te z wysokim. Laikowi bardzo trudno jest to rozpoznać, ponieważ oszuści potrafią dopasować wartości i zrobić to tak, by nie wzbudzać podejrzeń. Czasem tak naprawdę może to być wskazówka – brak możliwości prześledzenia historii auta i przeglądów serwisowych nie jest najlepszym znakiem.

Jak rozpoznać przekręcony licznik?

Część samochodów możecie odrzucić już na etapie… przeglądania ofert. Kiedy natkniecie się na 10-letni samochód używany, który ma przebieg na poziomie 40 tysięcy kilometrów, to nie jest nic normalnego. Oczywiście mógł go mieć emeryt, który przez cały rok trzymał go w garażu wyjeżdżając raz w tygodniu, ale jest to mało prawdopodobne. Znacznie częściej sytuacja jest dokładnie odwrotna, a sprzedawca próbuje oszukać klienta.

Jeśli już dojdzie do oględzin samochodu, także nie trzeba być Sherlockiem Holmesem, aby dostrzec pewne oczywiste ślady oszustwa. Przede wszystkim jakiekolwiek wykrzywienia w okolicach licznika są podejrzane, podobnie jak wszelkie odciski palców, smugi czy brud pod szybą deski rozdzielczej. W przypadku cyfrowych liczników można też zauważyć migające liczby, a czasem diagnostyka samochody może wykryć manipulację w przebieg samochodu.

Skoncentrujcie się głównie na zużyciu pojazdu

Zużycie pojazdu jest prawdopodobnie najważniejszym wskaźnikiem przebiegu. Im częściej dany samochód był używany, tym bardziej będzie zużyte wnętrze. Na co zwrócić uwagę w tym aspekcie?

Kierownica i okolice

W zależności od stanu wnętrza można w pewnym stopniu rozpoznać wiek auta i jego zużycie. Dodatkowo – co najważniejsze – jest to widoczne na pierwszy rzut oka. Na początku skupcie się na kierownicy. Po stu tysiącach kilometrów będzie wyglądała zupełnie inaczej niż po czterdziestu tysiącach kilometrów. Uważajcie jednak, bo sprzedawcy mogą zlecić szycie albo wymianę kierownicy.

Dodatkowo używane samochody mają wyraźne i głębokie nacięcia w elementach, które się ścierają. W tym kontekście szczególnie warto zwrócić na gałkę zmiany biegów, która zużywa się najbardziej spektakularnie. Jeśli spotkacie w takim samochodzie nową gałkę zmiany biegów, to także powinno wam dać do myślenia.

przekręcony licznik zakup samochodu

Nie dajcie się omamić sprzedawcom, tylko rzetelnie sprawdźcie wszystko, co możecie.

Wszelkie części z tworzyw sztucznych

Części plastikowe również ulegają zużyciu. Kiedy widzicie, że plastikowe klamki przy drzwiach są całkowicie zniszczone, plastikowe osłony są mocno „zmęczone”, a różnego rodzaju przyciski mają już starte oznaczenia, trudno uwierzyć, że samochód ma niewielki przebieg. Ogromną zaletą tych części jest fakt, że są one trudne do wymiany, więc ich stan pozwala dość dokładnie ocenić wiek samochodu.

Siedzenia w samochodzie także mogą zdradzić przekręcony licznik

Kolejnym ważnym przewodnikiem po stanie zużycia samochodu jest stan tapicerki i stan pokrowców na siedzenia. Przy dość niskim przebiegu siedzenia nie wyglądają na zużyte – są przyjemne dla oka i równomiernie rozciągnięte, a także nie są postrzępione. Najlepiej można to ocenić oczywiście po stanie fotelu kierowcy, który najlepiej oddaje stan zużycia samochodu. W tym kontekście warto zwrócić także na okolice fotela – wsiadając i wysiadając z samochodu ociera się o różne części.

Książka serwisowa

Dobrze wypełniona i rzetelnie prowadzona książka serwisowa dokładnie odwzorowuje wszystkie czynności serwisowe, jakie kiedykolwiek wykonywano w samochodzie. Jeśli właściciel ma dodatkowo wszystkie faktury i ciężko się do czegokolwiek przyczepić, być może naprawdę trafiliście na okazję.

Być może, ponieważ nawet tutaj możliwe są oszustwa i perfekcyjnie wskazane czynności serwisowe nie muszą być dowodem stanu faktycznego. Nie chcemy po raz kolejny pisać, że bardzo łatwo o oszustwo, ale po prostu warto dokładnie sprawdzić to, co można. Działa to rzecz jasna także w drugą stronę – brak książki serwisowej nie musi oznaczać grata z przekręconym licznikiem.

ZOBACZ TAKŻE
Kontrolka trójkąt z wykrzyknikiem - co oznacza, czy należy jej się obawiać?

Przekręcony licznik. Warto sprawdzić VIN pojazdu

W Internecie istnieją bazy danych, w których wpisuje się VIN samochodu, aby otrzymać informacje o jego historii. Szukających używanego samochodu zalewają reklamy płatnych serwisów z takimi danymi, ale podstawą jest rządowa strona historiapojazdu.gov.pl. Po wpisaniu niezbędnych danych można tam bowiem otrzymać bezpłatny raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Można tam również sprawdzić zapisy z przeglądów technicznych, podczas których odnotowywany jest aktualny stan licznika. Jeśli samochód miał 200 tys. km dwa lata temu, a teraz ma tylko 150 tys. to oczywiście mamy do czynienia z oszustwem. Takie przypadki zdarzają się jednak niezwykle rzadko, bowiem oszuści są wyczuleni na te raporty.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu?

Przy zakupie samochodu warto pamiętać o kilku podstawowych założeniach, o których często zapominamy podniecając się dopiero co zobaczonym pojazdem. To przede wszystkim:

 • uważajcie na niewiarygodnych sprzedawców. Zalecamy kupowanie u sprzedawców, którzy pokażą bez problemu książkę serwisową, dokumenty ze stacji kontroli pojazdów czy inne informacje o naprawach;
 • sprawdzajcie, czy dane nie są sfałszowane. Kupując samochód dokładnie sprawdźcie wszystkie oryginalne dokumenty. Zwróćcie uwagę zwłaszcza na jakiekolwiek wątpliwe kwestie – np. przepisane dane, widoczną gumkę itp.;
 • liczby, które się nie zgadzają. Wszystkie oznaczenia i numery identyfikacyjne w samochodzie muszą się zgadzać. Wszelkie modyfikacje na pojeździe powinny od razu wzbudzić wasze podejrzenia. W przypadku większości pojazdów jego numer identyfikacyjny pojawia się w kilkunastu miejscach, więc warto dokładnie obejrzeć samochód;
 • rok produkcji elementów. Warto to sprawdzić, zwłaszcza przy elementach plastikowych. Znajduje się na nich rok produkcji, który oczywiście nie powinien być starszy niż rok produkcji samochodu;
 • umowa kupna i dokumenty. Poważni sprzedawcy bez problemu pokazują oryginały wszystkich dokumentów. Nigdy nie kupujcie samochodu bez pisemnej umowy kupna z podpisem sprzedawcy i zweryfikowaną tożsamością;
 • cena samochodu. Zbyt tani samochód powinien od razu wzbudzić wasze podejrzenia. Jeśli nie macie wiedzy albo pewności co do swoich spostrzeżeń, zabierzcie ze sobą eksperta w zakresie samochodów używanych. To stosunkowo niewielki koszt, który może pozwolić zaoszczędzić dużo pieniędzy później.

W tekście przedstawiliśmy najważniejsze zasady zakupu samochodu w związku z pojawiającymi się oszustwami, głównie przekręconym licznikiem. Pamiętajcie, żeby zawsze przy zakupie samochodu kierował wami zdrowy rozsądek, a nie niezdrowe emocje.

5/5 (liczba głosów: 1)
1 Komentarz

1 Komentarz

 1. Dariusz

  10 września 2022 at 22:14

  Witam
  kupiłem samochód w komisie który miał cofnięty licznik o 140 tyś ,to była polowa przebiegu, sprzedawca oddał kasę a teraz ten samochód jest wystawiony do sprzedaży z tym samym stanem licznika, co z tym zrobić .Ktoś znowu zostanie oszukany.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama