Czego szukasz?

Załóż konto w Betfan!

Porady

Ubezpieczenie samochodu w 2022 roku. Co warto wiedzieć?

Kupując nowy albo używany pojazd jednym z pierwszych wyzwań po jego nabyciu jest kupno odpowiedniego ubezpieczenia. Sprawą oczywistą jest, że istnieje ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC), ale kierowcom oferuje się również ubezpieczenie autocasco i inne dodatkowe ubezpieczenia auta. W tym artykule przedstawiamy, które ubezpieczenia warto mieć, które mogą być niepotrzebne, a także wiele informacji z zakresu ubezpieczenia samochodu.

ubezpieczenie auta 2022
Artykuł sponsorowany

Jakie są rodzaje ubezpieczenia samochodu?

Ubezpieczenie pojazdu można podzielić na trzy podstawowe kategorie. Ubezpieczenie OC pojazdu jest w Polsce obowiązkowe i musi zostać wykupione przez każdego właściciela pojazdu. Aautocasco jest natomiast opcjonalne, ale czasem pozwala zaoszczędzić ogrom pieniędzy. Istnieją również ubezpieczenia uzupełniające, które obejmują różnego rodzaju ryzyka powstałe podczas eksploatacji pojazdu.

Ubezpieczenie OC 2022

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego jest zobowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu jego eksploatacji. Jest to ubezpieczenie obowiązkowe, bez którego nie ma możliwości poruszania się samochodem po drogach publicznych. Obowiązkowa odpowiedzialność obejmuje szkody wyrządzone przez pojazd innym osobom, tym samym chroniąc ubezpieczonego przed ewentualnymi negatywnymi skutkami finansowymi roszczenia poszkodowanego.

Obowiązkowe ubezpieczenie auta obejmuje w szczególności:

  • odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu albo utratę życia;
  • naprawienie szkody wyrządzonej uszkodzeniem, zniszczeniem albo utratą rzeczy;
  • wypłatę odszkodowania w postaci utraconego zysku;
  • zwrot celowo poniesionych kosztów związanych z postępowaniem prawnym przy dochodzeniu roszczeń z tytułu odpowiedzialności cywilnej.

Minimalny ustawowy limit ochrony ubezpieczeniowej (tzw. suma gwarancyjna) wynosi 1 050 000 euro w przypadku szkód w mieniu i 5 210 000 euro w przypadku szkód na osobie. W praktyce oznacza to, że w razie wypadku towarzystwo ubezpieczeniowego niemal zawsze wypłaci poszkodowanemu realną kwotę pieniędzy, którą utracił, bowiem limity te są bardzo wysokie.

Kara za prowadzenie pojazdu bez obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu

Jeśli na jaw wyjdą nieprawidłowości podczas ubezpieczenia pojazdu, właściciel może mieć poważne problemy finansowe. Zgodnie z prawem za każdy dzień braku ubezpieczenia pojazdu grożą bardzo wysokie kary finansowe. Kara za brak OC do 3 dni w przypadku samochodu osobowego wynosi bowiem 1 200 zł, a od 4 do 14 dni aż 3 010 zł.

Jeśli natomiast pojazd nie posiada ubezpieczenia dłużej niż 14 dni, zostaje wykreślony z ewidencji pojazdów i nie może już być eksploatowany na drogach. Dodatkowo kara za brak OC w tym przypadku wynosi aż 6 020 zł w przypadku samochodu osobowego. Dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie pojazdu jest najczęściej mała kartka, którą ubezpieczyciele przygotowują tak, aby formatem odpowiadała standardowym wielkościom portfeli. Pomimo coraz bardziej popularnych ubezpieczeń online i braku konieczności trzymania przy sobie tego dokumentu, większość osób nadal to robi.

Właściciel nieubezpieczonego pojazdu ponosi pełną odpowiedzialność za wyrządzone szkody i jest zobowiązany do zapłaty z własnej kieszeni za wszystkie powstałe szkody w całości.

Ubezpieczenie AC 2022

Autocasco to jedno z opcjonalnych ubezpieczeń, które chroni przede wszystkim szkody wyrządzone waszym samochodom czy motocyklom. Ubezpieczenie to obejmuje wypadki, klęski żywiołowe, kradzież całego pojazdu lub jego części, a także akty wandalizmu. Jest polisą dobrowolną, ale bardzo popularną.

W przestrzeni publicznej istnieje pogląd, że ubezpieczenia wypadkowe są bardzo drogie nie warto ich kupować. Fakty są jednak takie, że wielu kierowców myśli inaczej. Zdają sobie oni sprawę, że dzięki niemu mogą spokojnie jeździć, a w razie niespodziewanego zdarzenia nie muszą sami płacić za szkody. Cena ubezpieczenia jest wysoka, ale w przypadku przykrego dla właściciela pojazdu zdarzenia to tylko ułamek całkowitej szkody.

Dodatkowe usługi

Wszystkie ubezpieczenia uzupełniające można zawrzeć tylko po zawarciu ubezpieczenia podstawowego, a więc OC. Ich oferta jest jednak szeroka i może różnić się w zależności od firmy ubezpieczeniowej.

Do najpopularniejszych dodatkowych usług należy assistance. Jeśli dużo podróżujecie, zwłaszcza na długich dystansach, może się wam przydać z wielu względów. Oferta ta obejmuje bowiem holowanie pojazdu, samochód zastępczy, naprawę, a nawet wymianę zamka w przypadku zgubienia kluczyka. To najczęściej spotykana możliwość wśród ubezpieczeń dodatkowych.

Drugą niezwykle popularną opcją jest ubezpieczenie szyb. Wybita szyba – niezależnie od okoliczności – to nieprzyjemna i kosztowna sprawa, a ubezpieczenie pozwoli oszczędzić sporo czasu w przypadku zdarzenia. Co ważne, ubezpieczyciele oferują ubezpieczenia nie tylko na przednią szybę, ale także na wszystkie.

Ubezpieczenie pojazdu od działalności zwierząt to natomiast jedna z ciekawszych opcji, która dostępna jest w różnych wariantach. Podstawowym jest ubezpieczenie od kolizji ze zwierzęciem w trakcie jazdy, co wbrew pozorom nie dzieje się tak rzadko, jak mogłoby się wydawać. Drugim jest ubezpieczenie uszkodzenia pojazdu przez zwierzę w dowolnych warunkach – np. na postoju przez pogryzienie instalacji elektrycznej czy hamulcowej.

Jak właściwie wybrać ubezpieczenie?

O ubezpieczeniu samochodu trzeba pomyśleć niemal jednocześnie z nabyciem samochodu. Podejmując rozważną decyzję możecie sporo zaoszczędzić, zwłaszcza w dobie porównywarek ubezpieczeń. Dzięki nim można wybrać nie tylko najtańszą (która często nie jest optymalna), ale także najlepszą ofertę. Co więcej, przy zakupie online albo większej ilości produktów możecie otrzymać dodatkowe rabaty. Ubezpieczenie można kupić także w ratach, choć zdecydowanie najkorzystniej jest to zrobić za jedną opłatą. Przede wszystkim pamiętajcie jednak, aby dopasować ubezpieczenie do swoich potrzeb.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama