Connect with us

Czego szukasz?

F2

F2: Lawson zmiażdżył rywali w wyścigu sprinterskim na Spa | Analiza

Liam Lawson zdominował stawkę w wyścigu sprinterskim F2 na torze Spa i pewnie sięgnał po zwycięstwo. Oprócz Nowozelandczyka na podium stanęli świetny Jack Doohan i powracający po kontuzji Ralph Boschung. Znakomicie pojechał także Drugovich, który dzięki ryzykownej strategii pokonał Pourchaire’a.

Liam Lawson
Fot. Formula 2

Najlepszy kierowca: Liam Lawson

To była znakomita i dominująca wygrana Nowozelandczyka. Po rewelacyjnym starcie i świetnym wyprzedzeniu Pourchaire’a awansował z P5 na P2. Następnie już na drugim okrążeniu wyprzedził Ralpha Boschunga, objął prowadzenie i w kilka „kółek” wypracował sobie bardzo dużą przewagę. Co prawda została ona sprowadzona do zera po wyjeździe samochodu bezpieczeństwa, jednak junior Red Bulla utrzymał nerwy na wodzy i dowiózł zwycięstwo do mety. Oprócz tego dopisał na swoje konto najszybsze okrążenie wyścigu. Znakomity występ kierowcy Carlina.

Najlepszy zespół: Carlin

Pomimo tego, że tylko jeden z kierowców Carlina dojechał do mety, wystarczyło to do zdobycia największej liczby punktów w wyścigu sprinterskim. Dzięki zwycięstwu Liama Lawsona brytyjska ekipa dopisała na swoje konto 10 „oczek”, dzięki którym odzyskała 2. miejsce w klasyfikacji zespołów kosztem MP Motorsport.

Największe zaskoczenie: Jack Doohan

Australijczyk również popisał się świetną jazdą. Po starcie z 7. pozycji awansował na P4, aby kilka okrążeń później wyprzedzić Richarda Verschoora i awansować na podium. Po zjeździe samochodu bezpieczeństwa udało mu się także wyprzedzić Ralpha Boschunga. Tym samym kierowca Virtuosi zdobył 2. miejsce.

Największe rozczarowanie: Theo Pourchaire

Młody Francuz zdecydowanie nie spełnił swoich własnych oczekiwań. Junior Saubera oczekiwał, że przy starcie z P3 uda mu się powalczyć o zwycięstwo, aby odrobić jak najwięcej punktów w walce o mistrzostwo. Tymczasem Pourchaire pojechał naprawdę kiepski wyścig. Spadł on z 3. na 6. pozycję, a także przegrał na torze z Felipe Drugovichem. Biorąc pod uwagę pozycje startowe do jutrzejszego wyścigu, mistrzostwo znów może się oddalić od Francuza.

Ogromny pech Daruvali

Hinduski kierowca nie zaliczy dzisiejszego wyścigu do udanych, ponieważ… w ogóle nie wziął w nim udziału. Zawodnik Premy musiał wycofać się z rywalizacji jeszcze przed startem, ponieważ na okrążeniu rozgrzewkowym w jego bolidzie pojawiła się awaria. Junior Red Bulla może być o tyle zawiedziony, że przepadła mu świetna okazja nie tylko na zdobycz punktową, ale i na zwycięstwo. Miał on bowiem startować z P2.

Ryzykowna strategia Drugovicha

Po wyjeździe samochodu bezpieczeństwa po wypadku Logana Sargeanta kilku kierowców zdecydowało się na ryzykowną strategię zmiany opon z pośrednich na miękkie. Jednym z nich był lider mistrzostw, Felipe Drugovich. Tym samym spadł on z 6. pozycji aż na 12. Po zakończeniu neutralizacji na początku 15. okrążenia Brazylijczyk rozpoczął pogoń. Ostatecznie ryzyko opłaciło się. Drugovich nie tylko zyskał względem swojej pozycji przed neutralizacją (z 6. na 4. pozycję), ale pokonał na torze swojego rywala w rywalizacji o mistrzostwo, Theo Pourchaire’a.

Klasyfikacje generalne F2 po sprincie w Belgii

Dzięki zwycięstwu Liam Lawson awansował aż na 5. miejsce. Sporo zyskał także Jack Doohan, który okupuje obecnie 6. pozycję. W rywalizacji o mistrzostwo Felipe Drugovich powiększył swoją przewagę do 25 punktów.

Wśród zespołów Carlin odzyskał drugie miejsce kosztem MP Motorsport. Prowadzenie utrzymało ART Grand Prix, które lideruje z bezpieczną przewagą. Pozycję zyskało także Virtuosi Racing, które wyprzedziło Wszystkie klasyfikacje generalne zaplecza Formuły 1 znajdziecie, klikając w link poniżej.

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja generalna F2 2022. Sprawdź aktualną sytuację w tabeli

Kiedy kolejny wyścig?

Kierowcy Formuły 2 na tor wyjadą już jutro, aby zakończyć weekend wyścigowy na torze Spa. Wyścig główny rozpocznie się o godzinie 10:20. Jeśli startujący z pole position Felipe Drugovich zdoła zwyciężyć, znacząco przybliży się do tytułu mistrzowskiego. Powstrzymać go spróbuje wicelider „generalki” Theo Pourchaire, jednak będzie to bardzo trudne zadanie. Jutrzejszy wyścig może być kluczowy dla końcowych wyników klasyfikacji kierowców. 

ZOBACZ TAKŻE
Kalendarz Formuły 2 2022. Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama