Czego szukasz?

Załóż konto w Betfan!

F2

Spa: Zwycięstwo Doohana i egzotyczne podium w wyścigu głównym F2 | Analiza

Jack Doohan odniósł swoje pierwsze niedzielne zwycięstwo podczas zawodów w Belgii. Wraz z nim na podium stanęli Felipe Drugovich i Liam Lawson. Choć obyło się bez kolizji, nie brakowało kar, a także zaskakujących rezultatów. Oto analiza zmagań w Spa.

Spa 2022 podium wygrana Jack Doohan
Fot. Dutch Photo Agency

Najlepszy kierowca: Jack Doohan

Świetny był to weekend dla Jacka Doohana. Sobotni wyścig na torze w Spa ukończył na drugim stopniu podium, ustępując miejsca Liamowi Lawsonowi. W niedzielę to Doohan okazał się lepszy. Wygrał wyścig główny, wygrywając z Felipe Drugovichem w alei serwisowej. Brazylijczyk został na miękkich oponach o jedno okrążenie dłużej, przez co Doohan zdążył rozgrzać swoje ogumienie i minąć Drugovicha, gdy ten wyjeżdżał z pit stopu. Na podium dołączył do nich Liam Lawson, który mimo kiepskiego pit stopu i ostrej walki z Enzo Fittipaldim, dojechał na trzeciej pozycji. Wszyscy kierowcy na podium pochodzili spoza Europy: Australijczyk, Brazylijczyk i Nowozelandczyk. 

 

Najlepszy zespół: Uni-Virtuosi

Świetnie spisał się zespół Jacka Doohana. W wywiadzie po wyścigu Australijczyk przyznał, iż zastanawiali się, czy nie zostać na tych oponach o jedno okrążenie dłużej. Ostatecznie zrezygnowali z tego pomysłu i to okazało się zbawienne dla zwycięstwa Doohana. Wszyscy trzej kierowcy, którzy znaleźli się na podium, mieli taką samą strategię: start na miękkich, zmiana na pośrednie. Trafny dobór strategii oraz przyzwoicie przeprowadzony pit stop zaważyły na zwycięstwie młodzieńca z Australii.

Największe zaskoczenie: David Beckmann i Richard Verschoor

Richard Verschoor nie prezentował się w tym sezonie najlepiej. Zaczął nieźle – wygrał inauguracyjny wyścig sprinterski w Bahrajnie, a podczas wyścigu głównego w Arabii Saudyjskiej dojechał jako drugi. Później, na szesnaście wyścigów, punkty zdobył w zaledwie trzech. Aż do przerwy letniej. Po niej, przyjechał na Spa i już w sobotę dorzucił do swojego dorobku skromne, ale znaczące cztery punkty. W niedzielę z kolei skończył tuż za podium, dodając sobie kolejne 12 „oczek”. David Beckmann z kolei, za 20 odbytych wyścigów, wziął udział jedynie w ośmiu, a punktował tylko w jednym z nich. U niego również swego rodzaju przełom nastąpił na Spa. W sobotę zdobył symboliczny jeden punkt. W niedzielę zaś dojechał siódmy, co pozwoliło mu zdobyć sześć punktów. Aktualnie ma ich 12, a zatem połowę swojego dobytku zebrał właśnie podczas wyścigu głównego w Belgii.

Największe rozczarowanie: Dennis Hauger

Kolejny kiepski weekend w wykonaniu norweskiego kierowcy Premy. Hauger startował z nienajgorszego, ale i niezbyt zadowalającego, jedenastego miejsca. Jechał nierozważnie i nie wystrzegał się błędów. Dwa razy otrzymał pięciosekundową karę. Brał również udział w starciu z Marcusem Armstrongiem, w którym skończył poza torem. Sędziowie jednak orzekli o winie Nowozelandczyka i jego również obdarowali pięciosekundową karą. Hauger jest strasznie nieregularny. Kreowany był na jednego z głównych kandydatów do walki o najwyższe cele. W dotychczasowych 22 wyścigach, aż w 16 nie zdobył żadnych punktów. 

Klasyfikacje generalne po weekendzie wyścigowym na Spa

Ogromny pech spotkał Theo Pourchaire’a, który ze względu na awarię nie ukończył wyścigu, a co za tym idzie – nie zdobył żadnych punktów. Nadal jest wiceliderem klasyfikacji generalnej, ale pierwszy Felipe Drugovich odjeżdża mu coraz bardziej. To już 43 punkty różnicy. Zawodnicy z miejsc 3-6 mieszczą się w różnicy siedemnastu punktów. Walka o uplasowanie się na podium zaostrza się coraz bardziej, zostały bowiem tylko trzy rundy do końca sezonu. Czas wziąć się do roboty, jeśli myśli się o dobrym wyniku na koniec sezonu. 

Pełne klasyfikacje Formuły 2 znajdziecie klikając w link poniżej:

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja generalna F2 2022. Sprawdź aktualną sytuację w tabeli

Następny przystanek: Holandia

Już za tydzień, 2-4 września odbędą się wyścigi w Holandii, na torze Zandvoort. Warto poświęcić chwilę i przyjrzeć się zmaganiom młodszych kierowców, bo walka naprawdę będzie zacięta. Czy Felipe Drugovich jeszcze bardziej powiększy swoją przewagę nad Theo Pourchairem? A może przeciwnie, to Francuz zacznie nadrabiać straty? Kto obejmie prym w walce o trzecie miejsce: Sargeant, Doohan, Lawson czy Fittipaldi? Wszystkiego dowiemy się już za tydzień.

Pełne wyniki wyścigu głównego F2 na torze Spa znajdziecie tutaj.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama