Connect with us

Czego szukasz?

F4

Inny format weekendu Włoskiej F4. Co musisz o nim wiedzieć?

Podczas tego weekendu wyścigowego Włoskiej F4 mamy inny format i harmonogram rywalizacji. Z czego to wynika? Jakie są założenia tego pomysłu? Mamy odpowiedzi.

Inny format weekendu Włoskiej F4
Fot. ACI Motorsport

Dlaczego tak się dzieje?

Podczas weekendu na Red Bull Ringu do rywalizacji zostało zgłoszonych 40 kierowców. Chociażby na torze w Austrii jest dostępnych tylko 37 pól startowych, a w Monako 26 – co jest zmorą serii FRECA. Oznacza to, że trzeba zrobić tak, aby wystarczająco uszczuplić stawkę. Dlatego organizatorzy mistrzostw zdecydowali się na podzielenie sesji kwalifikacyjnej na dwa segmenty oraz zorganizować 4 wyścigi zamiast trzech. W czasówce priorytet mają zawodnicy, z tej pierwszej grupy przez co ci walczą o pole position. A jak inny format weekendu Włoskiej F4 ma się do wyścigów?

Jak to działa w kontekście wyścigów?

Jak już zostało powiedziane w takim wypadku, podczas jednego weekendu wyścigowego mamy 4 wyścigi, a nie tradycyjnie 3. Pierwsze 3 wyścigi będą nosiły miano kwalifikacyjnego. Wówczas zawodnicy każdej z grup zmierzą się ze sobą. Oznacza to, iż każdy z zawodników przejedzie w ten weekend 2 wyścigi kwalifikacyjne. Po tych zawodach punkty zostaną zsumowane. Ten, który wywalczył największą liczbę punktów, do finalnego wyścigu weekendu wystartuje z pole position. Z kolei czterech najsłabszych zawodników nie wystąpi w nim. ACI Motorsport zdecydowało bowiem, aby w 4. wyścigu tego weekendu wystartowało 36 kierowców. 

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja generalna Włoskiej F4 2022. Sprawdź pozycję Kacpra Sztuki

Przez to, że jest nas 40 w stawce zostaliśmy podzieleni na 3 grupy według wyników kwalifikacji. P1-grupa A, P2- grupa B, P3-grupa C, P4- grupa A i tak dalej. Kierowcy z Q1 zajęli nieparzyste miejsca, a kierowcy z Q2 parzyste, co znaczy ze jestem 4. w klasyfikacji generalnej i jestem 2. w grupie A – tłumaczył nam zasady formatu Sztuka. 

Zgodnie z tym pierwszy wyścig rozegra się między grupami B i C. W drugich zmaganiach zobaczymy zawodników z grup A i B, a w ostatnim A i C. Wszystkie gonitwy mają trwać 25 minut oraz są przedłużane o jedno okrążenie. Warto dodać, że nie zmienia się sposób punktacji. Tym samym pod tym względem nie doszło do żadnych zmian. Warto dodać, że w ten sposób szanse na punkty mają słabsi zawodnicy.

Inny format weekendu Włoskiej F4: Już raz tak miało być

W tym sezonie Włoskiej F4 podobną sytuację mieliśmy mieć na torze Vallelunga, gdyż do rywalizacji zgłoszono za wielu uczestników, aby rozegrać normalny weekend wyścigowy. Jednak w ostatniej chwili kilku zawodników wypadło ze stawki z różnych powodów. W efekcie powrócono do tradycyjnego formatu. 

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama