Czego szukasz?

F3

F3: Martins mistrzem po zwycięstwie Maloneya w szalonym finale sezonu

Finał sezonu do końca trzymał nas w napięciu, niestety nie w sposób w jaki byśmy tego oczekiwali. Po emocjonalnym rollercoasterze w czasie czerwonej flagi i wielu karach za limity toru, przez które nie było wiadomo kto skończy na czele, to Victor Martins mimo kary okazał się mistrzem Formuły 3. Kary uniknęli pierwsi dwaj kierowcy, Zane Maloney i Olivier Bearman, którzy zajęli dwa pierwsze miejsce, ale nie wystarczyło to do pokonania kierowcy ART w klasyfikacji generalnej.

Victor Martins tytuł F3
Fot. Formula 3 / Twitter - Victor Martins został mistrzem Formuły 3

Victor Martins mistrzem Formuły 3

Victor Martins w swoim drugim sezonie startów w F3 zdobył mistrzowski tytuł serii. W wyścigu pojechał bardzo spokojnie i pewnie. Wiedział, że miał przewagę punktową nad Maloneyem i Bearmanem, podszedł rozsądnie do wyścigu i nie wdawał się w szalone pojedynki. Francuz jechał na 3 miejscu, gdy wyścig przerwała czerwona flaga, która spowodowała przedziwną sytuację. Tytuł rozstrzygał się w alei serwisowej, a kierowcy mogli jedynie czekać na decyzje sędziów odnośnie kar. Martins dostał 5 sekund za zbyt częste przekraczanie limitów toru. Przez długi czas nie było wiadomo, z którego okrążenia wyniki będą brane pod uwagę. Ostatecznie kara zepchnęła francuskiego kierowcę ART na czwarte miejsce, co dało mu tytuł mistrzowski.

 


 

Najlepszy kierowca: Zane Maloney

Trzeci wyścig główny po przerwie letniej – trzecie zwycięstwo Zane’a Maloneya. Barbadoski kierowca musiał tym razem bardzo się namęczyć, walcząc najpierw ze Smolyarem, a potem z Bearmanem o wygraną w wyścigu. Kierowca Tridentu nie dał się, mimo że prezentował gorsze tempo od Brytyjczyka za nim. Umiejętnie obronił się przed Premą, a gdy przyszedł komunikat o czerwonej fladze, potem o zakończeniu wyścigu, Maloney mógł cieszyć się z wygranej. Fenomenalna końcówka sezonu nie wystarczyła mu jednak to wygranej w klasyfikacji punktowej. Barbadoski zawodnik zajął drugie miejsce w „generalce”, wygrywając też tytuł najlepszego debiutanta.

Najlepszy zespół: Prema

Włoska ekipa przypieczętowała i tak prawie pewny już tytuł mistrzowski wśród zespołów podwójnym podium. Wyścig kosztował ich jednak wiele emocji. Arthur Leclerc i Olivier Bearman wdali się w bardzo agresywną walkę, która niemal skończyła się poważniejszym kontaktem. To Bearman wyszedł z pojedynku górą, po czym awansował na drugie miejsce, a Leclerc dostarczył jeszcze emocji. Brat kierowcy Ferrari spowodował kontakt w pierwszym zakręcie, skręcając na hamowaniu w stronę Smolyara i Stanka, którzy dalej byli obok niego. Ta kolizja wyrzuciła Smolyara z walki, a Stanka o kilka pozycji w dół. Dosyć niewidoczny w czasie wyścigu był Crawford, który ostatecznie skończył wyścig na podium, po licznych karach dla kierowców. W ten sposób Prema odzyskała tytuł wśród zespołów, ale nie mogą być w pełni zadowoleni, bowiem tym razem nie triumfowali wśród kierowców.

 


 

Największe zaskoczenie: William Alatalo

William Alatalo niejednokrotnie w tym sezonie zaskakiwał. Udało mu się to także w ostatnim wyścigu. Kierowca Jenzera świetnie wykorzystywał walkę rywali i ich błędy, awansując na czwarte miejsce przed okresem czerwonej flagi. Gdy karę otrzymał Victor Martins, Alatalo przesunął się na trzecie miejsce, notując w ten sposób premierowe podium w F3. Przynajmniej tak się wydawało, bowiem także Fin otrzymał karę, która zepchnęła go na 7. miejsce. Mimo to warto pochwalić Fińskiego kierowcę, który w słabym Jenzerze cały sezon pokazywał klasę.

ZOBACZ TAKŻE
William Alatalo o sezonie F3 2022. "Możemy walczyć o podia" | WYWIAD

Największy pechowiec: Alexander Smolyar

Smolyar startował z pole position i wydawało się, że ma realne szansę na wygranie wyścigu. Po starcie stracił pierwszą pozycję, po czym wdał się w walkę z kierowcami za nim. Kierowcy MP Motorsport brakowało tempa by walczyć o wygraną, ale wciąż mógł liczyć na podium. Te nadzieje zabrał mu Arthur Leclerc, uderzając w Rosjanina i niszcząc zawieszenie w bolidzie MP. Smolyar spadł na sam koniec stawki i zajął dopiero 27. miejsce.

 

Klasyfikacje generalne na koniec sezonu F3

Victor Martins utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej, zostając mistrzem Formuły 3. Ledwie 5 punktów do triumfu zabrakło Zane’owi Maloneyowi, który awansował po ostatniej rundzie na drugie miejsce, wyprzedzając Bearmana. Na czwartym miejscu kolejny debiutant, Isack Hadjar, a za nim na pozycjach piątej i szóstej Roman Stanek i Arthur Leclerc. W klasyfikacji zespołowej mistrzostwo odzyskała Prema, a na drugim miejscu znalazł się broniący tytułu Trident. W walce o ostatnią pozycję w klasyfikacji wygrało ART, które pokonało MP Motorsport. Pełne klasyfikacje Formuły 3 znajdziecie po kliknięciu w odnośnik znajdujący się poniżej.

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja generalna F3 2022. Sprawdź aktualną sytuację w tabeli

Wyniki finału sezonu 2022 w F3

wyniki f3 finał 2022 monza

Fot. FIA

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama