Connect with us

Czego szukasz?

Porady

Czym jest chiptuning? Wszystko, co musicie o nim wiedzieć

Na pewno spotkaliście się z terminem chiptuning. Często słowo chiptuning jest bezpośrednio związane z niższym zużyciem paliwa i lepszą dynamiką samochodu. Jak jednak w ogóle można coś takiego osiągnąć? I czy to rzeczywiście możliwe? W końcu samochody były perfekcyjnie dostrojone przez producentów samochodów od momentu produkcji, aby działały tak wydajnie, jak to tylko możliwe. Czy więc ma sens regulowanie fabrycznego tuningu samochodu i czy długoterminowo przyniesie pozytywne skutki? Przyjrzyjmy się też, jak wygląda gwarancja i żywotność samego silnika po chiptuningu.

chiptuning

Czym w ogóle jest chiptuning?

Chiptuning to sposób na optymalizację jednostki sterującej samochodu. Wszystkie nowoczesne samochody posiadają jednostkę sterującą, więc nie musicie się zastanawiać, czy wasz samochód da się w ten sposób zmodyfikować. Poprzez optymalizację parametrów zapisanych w pamięci centralnego komputera można zwiększyć moc i moment obrotowy. Niektóre źródła podają, że wydajność można zwiększyć nawet o 35%. Ostateczne wyniki zawsze zależą od modelu samochodu, typu silnika, a także zależą od możliwości modyfikatora. Nigdy nie powierzajcie swojego samochodu komuś, komu nie do końca ufacie, jeśli chodzi o modyfikację samochodu.

Chiptuning a jednostka sterująca – co to jest ECU?

Jednostka sterująca silnika to w zasadzie taki mały komputer, który steruje pracą silnika. Za pomocą szeregu czujników zbiera informacje o ciśnieniach czy prędkościach. Następnie przetwarza je i według nich wpływa na działanie siłowników silnika. Obejmują one wtrysk, sterowanie turbosprężarką i tym podobne. W centrali sterującej przechowywane są różne mapy, które wpływają na pracę silnika w zależności od zadanych warunków.

Co należy dostosować podczas chiptuningu?

Ponieważ silniki są bardzo złożone i skomplikowane, należy zrozumieć, że nawet przy chiptuningu nie wystarczy ustawić na przykład maksymalnego ciśnienia turbo. Chiptuning działa na podstawie prędkości obrotowej silnika, temperatury silnika i obciążenia, jednocześnie mając na uwadze rozsądne zużycie paliwa przez samochód, właściwości jezdne i emisję spalin. Tutaj mogą występować różnice w zależności od miejsca eksploatacji samochodu. W niektórych krajach normy emisji spalin nie są tak rygorystyczne, a w niektórych na przykład tankowane jest paliwo gorszej jakości. Dlatego producenci zasadniczo konfigurują silniki tak, aby można je było eksploatować w różnych obszarach, oszczędzając pieniądze, ale można było uzyskać więcej z samochodu. Moc silnika jest podobno ustawiona przez producenta samochodu na około 60% ze względu na żywotność.

Jakie samochody można modyfikować?

Chiptuning to sposób na dostosowanie jednostki sterującej. Wskazaliśmy wcześniej, że wszystkie nowoczesne samochody mają jednostkę sterującą. Z tego jasno wynika, że ​​można modyfikować dosłownie każdy typ pojazdu i nie ma znaczenia, czy jest to MPV, hatchback, sportowy sedan czy rodzinne kombi. W większości przypadków głównie modyfikowane są samochody z turbodoładowaniem, ale możliwe jest również chipowanie silników atmosferycznych. Wspomnijmy na przykład o drugiej generacji Skody Superb z 3,6-litrowym silnikiem atmosferycznym, w której poprzez chiptuning można zwiększyć moc z oryginalnych 191 kW do 210 kW.

Chiptuning. Gdzie można go dokonać?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, powierzajcie swój samochód tylko osobom, które mają doświadczenie i możecie im zostawić samochód z czystym sumieniem. Spróbujcie znaleźć jak najwięcej recenzji i sprawdźcie, czy tuner ma już doświadczenie z typem twojego silnika. Aby modyfikacja silnika była optymalna, musi być dostrojona przez długoterminowe testy.

ZOBACZ TAKŻE
Mandat za niewłaściwe odśnieżanie samochodu. W jakiej sytuacji?

Życie samochodu po chiptuningu

Wiele zależy od tego, gdzie faktycznie zmodyfikowaliście swój samochód. Tylko dokładne testy pozwolą ustalić, czy po kilku tysiącach kilometrów pojawią się jakieś poważne problemy. Przy prawidłowej optymalizacji jednostki sterującej podczas strojenia chipów kładzie się nacisk na żywotność silnika, skrzyni biegów, sprzęgła i innych elementów. Pamiętajcie też, że jeśli coś jest już „napoczęte”, to chiptuning na pewno nie pomoże. Taka turbosprężarka będzie miała wtedy jeszcze krótszą żywotność.

Czy gwarancja na nowe samochody wygasa po chiptuningu?

Firmy zajmujące się chiptuningiem twierdzą, że w przypadku regularnego przeglądu nie ma możliwości wykrycia jakiejkolwiek modyfikacji oprogramowania. Aby to wykryć, technik musiałby jechać zmodyfikowanym samochodem. Niestety nie możemy tego potwierdzić z własnego doświadczenia. Jednak w przypadku wady produkcyjnej pojazdu większość firm oferuje możliwość przywrócenia jednostki sterującej do pierwotnego stanu. Wybierając firmę do modyfikacji samochodu, nie zapomnijcie również zapytać o ten drobiazg.

5/5 (liczba głosów: 4)
Reklama