Czego szukasz?

Załóż konto w Betfan!

Porady

Wilgoć w samochodzie – jak zlikwidować? 6 błędów, których trzeba unikać

Wilgoć w samochodzie to problem dla wielu kierowców, zwłaszcza w zimnych i wilgotnych miesiącach. I nic w tym dziwnego – zimne powietrze pochłania mniej wilgoci niż ciepłe, więc okna szybciej zaparowują.

wilgoć w samochodzie lusterko

Swoimi działaniami wielu kierowców przyczynia się jednak do gromadzenia jeszcze większej ilości wilgoci w samochodzie. A wilgoć w samochodzie nie znika ani łatwo ani szybko. Z biegiem czasu może to powodować poważne problemy: w wilgotnym powietrzu bakterie i pleśnie czują się bowiem jak w domu. Wyjaśniamy, jakich błędów unikać i jak zlikwidować wilgoć w samochodzie. 

Błąd nr. 1. Zapominamy o czyszczeniu samochodowej „kanalizacji” 

Kierowcy często zapominają o regularnym sprawdzaniu i czyszczeniu kanałów odprowadzających deszczówkę. Dlatego często są one zatkane brudem i liśćmi, co zapobiega wyciekaniu wody. Często udaje jej się przeniknąć przez wentylację lub zmoczyć wkładki. Jedynym sposobem przeciwdziałania temu jest regularne czyszczenie. Kanały odwadniające znajdują się najczęściej między przednią szybą a maską, ale są też wokół szyberdachu (w zależności od wyposażenia) lub z tyłu auta. Często wystarczy po prostu ręcznie usunąć brud z przewodów. Jeśli chcemy mieć pewność, co do czystości, możemy zrobić to odkurzaczem. Następnie można sprawdzić, czy nasza praca dała efekty. Wystarczy użyć niewielkiej ilości wody do sprawdzenia przepuszczalności kanałów. Aby kanały się nie zatykały, najlepiej regularnie o tym pamiętać.

Błąd nr. 2. Odkładamy wymianę filtra kabinowego na kiedyś tam

Filtr kabinowy, zwany także „filtrem od pyłków”, należy wymieniać raz w roku – wielu kierowców często jednak o tym zapomina. Zatkanie filtra kabinowego może spowodować zawilgocenie samochodu. Kurz i brud uniemożliwiają bowiem optymalną cyrkulację powietrza. Ponadto mogą się w nim osadzać się grzyby i bakterie, przez co brudny pyłek jest niebezpieczny dla zdrowia. Dlatego ważna jest wymiana filtra. Nowy filtr nie jest drogi i w większości przypadków może zostać wymieniony przez laika. Wysokiej jakości filtry z węglem aktywnym filtrują nie tylko pyłki i kurz, ale także tlenki azotu (NOx) z powietrza.

ZOBACZ TAKŻE
Turbosprężarka - kompendium wiedzy. Do czego służy, rodzaje, awarie

Wilgoć w samochodzie. Błąd nr. 3. Jeździmy tylko z wewnętrzną cyrkulacją powietrza

Jeśli wentylacja jest stale w trybie cyrkulacji wewnętrznej, samochód nie będzie wietrzony. Rezultat: wilgotne powietrze nie może uciec. Dlatego warto uruchomić wentylator, a najlepiej system grzewczy, ponieważ ciepłe powietrze pochłania więcej wilgoci niż zimne. Możesz także na chwilę otworzyć okno, aby z samochodu wydostało się wilgotne powietrze. Jest to szczególnie przydatne w niskich temperaturach. Ciepłe powietrze, które wydychamy, dostarcza dodatkowej wilgoci do samochodu.

Błąd nr. 4. Używamy klimatyzacji tylko do chłodzenia

Chociaż większość kierowców używa klimatyzacji tylko do chłodzenia latem, powinna ona być również regularnie włączana przy niższych temperaturach. Tak czynność smaruje uszczelki, zapobiega gromadzeniu się bakterii i brzydkich zapachów oraz pozwala uniknąć uszkodzeń. Dodatkowo system klimatyzacji usuwa wilgoć z powietrza – znacznie wydajniej niż ogrzewanie i wentylator.

Błąd (?) nr. 5. Jeździmy samochodami w mokrych ubraniach

Aby samochód był trwale suchy, przed wejściem do kabiny należy zdjąć mokre ubranie oraz przynajmniej potrząsnąć butami. Mokre ubrania najlepiej włożyć do bagażnika – przynajmniej siedzenia pozostaną suche. Jeśli to możliwe, zdejmij mokre wkładki z samochodu do wyschnięcia. Jeśli masz suche miejsce parkingowe w garażu, możesz zostawić otwarte okno. Wtedy samochód będzie mógł się wietrzyć przez czas bezczynności. Ważne jest również, aby sam garaż był co jakiś czas wietrzony. Jeśli są w nim mokre plamy lub kałuże, tym gorzej dla wilgoci w samochodzie.

ZOBACZ TAKŻE
Międzynarodowe prawo jazdy w praktyce. Czy naprawdę jest potrzebne?

Błąd nr. 6. Zapominamy o dbaniu o uszczelki

Uszczelki drzwi wykonane są z gumy, która z czasem starzeje się i wilgoć zaczyna wchodzić do wnętrza samochodu. Aby tego uniknąć, należy zachować odpowiednią elastyczność gumowych części. Do tego celu nadają się produkty zawierające łój jelenia lub tym podobne.

Wilgoć w samochodzie. Co jeszcze ją powoduje?

Odpowiedź jest prosta: Jest zwykle przenoszona przez kierowcę i pasażerów – na przykład w mokrych ubraniach i butach. Wilgoć, szczególnie zimą, często gromadzi się, gdy cieplejsze powietrze w samochodzie skrapla się na zimnych szybach.

Jak pozbyć się wilgoci z auta?

• Znajdź przyczynę wilgoci: Najpierw musisz znaleźć przyczynę wilgoci i usunąć ją, jeśli to konieczne (np. wymienić zatkane otwory odpływowe, pęknięte uszczelki i filtr przeciwpyłkowy).

• Usuń wilgotne tekstylia: Przed wysuszeniem samochodu wilgotne wkładki należy najpierw zdjąć i wysuszyć. Jeśli poduszki siedzeń są również wilgotne, można je wysuszyć za pomocą odkurzacza do pracy na mokro.

• Przewietrz kabinę: Wietrzenie jest niezbędne do usunięcia wilgoci z wnętrza. Aby to zrobić, musisz zatrzymać samochód w suchym miejscu, otworzyć drzwi i szyberdach (jeśli jest), a w razie potrzeby – pomóc sobie wentylatorem.

ZOBACZ TAKŻE
System ESP - co to jest i jak działa? Wyjaśniamy krok po kroku

• Użyj osuszacza: Przydatne mogą być również specjalne osuszacze. Są to małe poduszki, które są niedrogie i po prostu umieszcza się je w kabinie. Pochłaniają wilgoć z powietrza nawet po wysuszeniu na grzejniku i ponownym użyciu. Alternatywnie można użyć np. żwirku dla kota owiniętego w przepuszczający powietrze ręcznik – wtedy jednak nie można go używać wielokrotnie.

• Używaj centralnego ogrzewania i klimatyzacji: aby zapobiec gromadzeniu się wilgoci, ogrzewanie i klimatyzację należy najpierw włączyć podczas jazdy, jeśli to możliwe. Wyłącz klimatyzator na kilka minut przed dojazdem do celu, aby umożliwić odparowanie kondensatu.

Co pomaga przy zaparowanych szybach?

Kiedy wilgoć dostanie się do samochodu, często problemem są zaparowane szyby. Aby jak najszybciej je wyczyścić, warto najpierw otworzyć okna i wypuścić wilgoć. Następnie włącz ogrzewanie i wentylator (jeśli to możliwe klimatyzator) na jak największą moc i skieruj strumień powietrza na przednią szybę. Wszystkie opisane wyżej proste czynności przysłużą się do zlikwidowania wilgoci w aucie, a tym samym dla naszego zdrowia.

4.9/5 (liczba głosów: 11)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama