Czego szukasz?

Załóż konto w Betfan!

Porady

Bądź sprytniejszy niż handlarze aut! Wystarczy, że sprawdzisz numer VIN w serwisie autoDNA

Wraz ze spadkiem dostępności samochodów używanych i wzrostem ich cen, pogarsza się pozycja osób, które chcą kupić auto. Zmniejsza się tym samym szansa na atrakcyjny technicznie egzemplarz. Jeśli lubisz mieć pewność wyboru i cenisz sobie transparentność, wiedz, że możesz w łatwy sposób zyskać przewagę nad nieuczciwym sprzedawcą, jeśli na takiego natrafisz.

sprawdzenie vin
Artykuł sponsorowany

Co oznacza numer VIN samochodu i jakie informacje zawiera?

Numer VIN (z ang. vehicle identification number) to numer identyfikacyjny, który składa się z 17 znaków – cyfr i liter. Wszystkie mają swoje znaczenie, są pogrupowane lub występują niezależnie. Ten kod przekazuje ważne informacje o konkretnym samochodzie. Jest używany na całym świecie i dostarcza cennych wiadomości dla kupca, który chce nabyć auto z rynku wtórnego.

VIN ma kilka członów, w których zakodowane są ważne informacje. Tych 17 znaków kryje w sobie kolejno następujące dane:

  • 1 – producent pojazdu,
  • 2-3 – marka i przeznaczenie,
  • 4-8 – seria, model, rodzaj wyposażenia, typ i numer nadwozia oraz pojemność silnika,
  • 9 – cyfra kontrolna numeru VIN,
  • 10 – rok produkcji pojazdu,
  • 11 – identyfikacja fabryki,
  • 12-17 – numer seryjny.

Tak naprawdę numer VIN pozwala poznać całą historię samochodu – nie tylko dane techniczne czy datę pierwszej rejestracji.

Jak przy pomocy numeru VIN uniknąć oszustwa?

Jeśli kupując używany samochód, zastanawiasz się, czy przypadkiem sprzedający czegoś przed tobą nie ukrywa, wówczas sprawdź go przed zakupem. Zrób to najlepiej u lidera informacji o pojazdach, jakim jest autoDNA. Czego dzięki temu unikniesz? Na pewno zakupu auta:

  • z „przekręconym licznikiem”:  według statystyk autoDNA aż 70-80 procent samochodów sprowadzonych do Polski sprzedawanych jest z cofniętym przebiegiem.
  • powypadkowego, który tylko dobrze wygląda: nieuczciwi handlarze znają wiele sztuczek, którymi potrafią zamaskować szkody i dowody na to, że uczestniczyło ono w wypadku. Twoje podejrzenia powinny wzbudzić wszelkie zaprawki, niedokładne spasowanie sąsiadujących ze sobą elementów nadwozia, ewentualne pozostałości lakieru na częściach przylegających do blachy czy ślady po spawaniu. Wiedz, że poważniejsze szkody normalnie powinny być zakodowane pod numerem VIN.
  • kradzionego, a to wiąże się z utratą i pieniędzy, i samochodu. Nieświadomy zakup może być potraktowany przez policję jako wykroczenie. Prawo zakłada jednak, że kupujący może zostać posądzony o tzw. paserstwo nieumyślne, co wiąże się z grzywną lub karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Pamiętaj, że zgłoszenie kradzieży w jakimkolwiek kraju na pewno także będzie widoczne w numerze VIN, więc to kolejny powód, dla którego warto poznać historię wozu.

Dzięki sprawdzeniu numeru VIN unikniesz kłopotów, nerwów, niepotrzebnych wydatków i stresu związanego z trefnym zakupem.

Zweryfikuj numer seryjny pojazdu w serwisie autoDNA

Jak to zrobić? Unikatowy numer VIN Twojego samochodu można znaleźć w różnych miejscach samochodu. Na pewno musi mieć go tabliczka znamionowa na podszybiu auta po stronie kierowcy. Występuje też na innych częściach, m.in. na prawym nadkolu, słupku bocznym, przegrodzie czołowej lub na podłodze bagażnika. Znajdziesz go też w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, ponieważ w tym dokumencie musi być wpisany VIN. Czasami może być też zamieszczony przez sprzedawcę w ogłoszeniu. Wszystkie te numery powinny dokładnie pasować do tego, który zawiera dowód rejestracyjny.

Następnie wpisz numer VIN do okienka na stronie głównej autoDNA. Uzyskasz informację o dostępnych raportach. Jeśli na podstawie wyświetlonych danych uznasz, że jego zakup jest konieczny, przejdź do systemu płatności. Już za cenę kawy i ciastka w kawiarni uzyskasz dostęp do pliku z cennymi informacjami. Ten nieduży wydatek, a może Cię uchronić przed stratą tysięcy złotych!

Numer identyfikacyjny pojazdu to źródło ważnych informacji o samochodzie

Jest jak kod DNA samochodu. Pozwala odkryć największe skrywane przez handlarzy tajemnice. Czy wiesz, że co trzeci pojazd sprawdzany w serwisie autoDNA ma ukrytą przeszłość, a ponad 60% aut z Holandii miało więcej niż jednego właściciela?

Numer VIN pozwoli Ci sprawdzić, czy pojazd brał udział w wypadku, czy nie jest kradziony oraz jakie naprawy w nim przeprowadzano. Ogółem uzyskasz szeroki pogląd na całą przeszłość auta. Warto mieć taką wiedzę, zwłaszcza w dobie panującej nieuczciwości sprzedawców z rynku wtórnego.

Co daje kierowcy znajomość historii pojazdu?

Wystarczy zajrzeć do dowodu rejestracyjnego lub sprawdzić numer VIN pojazdu na tabliczce znamionowej (na drzwiach od strony kierowcy), by skorzystać z opcji pobrania raportu o historii pojazdu. To ona pozwala poznać prawdziwy stan techniczny auta. Informacje pobrane z bazy autoDNA przed zakupem pojazdu umożliwiają kierowcy podjęcie decyzji, czy rzeczywiście warto kupić wybrany samochód. Historia pojazdu uwzględnia nie tylko podstawowe dane producenta. Są to także kwestie, które pomogą kupującemu nie stać się ofiarą oszustwa.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama