Connect with us

Czego szukasz?

Porady

Jak dbać o samochód jesienią?

Jak dbać o samochód w trakcie jesieni? Jak kierowca powinien zadbać o siebie w trakcie jesieni, aby czuć się bezpiecznie i jeździć bezpiecznie? Odpowiedź w naszym artykule!

samochód jesienią
Artykuł sponsorowany

Złota polska jesień jest pełna ciepła i słońca. To jednak tylko jedno oblicze tej pory roku. Końcówka jesieni zazwyczaj bywa bardzo trudna dla kierowców. Nie jest złota, jest szara i ponura. Poza tym, nawet w trakcie złotej jesieni, zmrok zapada już przed osiemnastą. Jesień wiąże się z podwyższonym poziomem wilgotności (dużo opadów), mgłami, śliską nawierzchnią (woda, liście, pierwsze przymrozki) i utrudnioną widocznością. Jak sobie z tym wszystkim poradzić?

Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią widoczność

Szybko zapadający zmrok. Częste mgły i opady deszczu. Coraz trudniej zauważyć dziury na drodze. A poza tym, nadal można spotkać pieszych i rowerzystów, którzy idą sobie poboczem drogi, nie stosując jakichkolwiek odblasków.

Jak przez to wszystko przejść?

Kluczem jest odpowiednia widoczność.

Po pierwsze – bądź widoczny. A zatem zadbaj o to, aby Twoje auto miało sprawne oświetlenie zewnętrzne. Ustaw lampy tak, aby nie oślepiać innych. Nie stosuj zbyt mocnych żarówek (100W zamiast standardowych 55W), nie stosując HID i retrofitów LED. 

Po drugie – zapewnij sobie odpowiednią widoczność.

 • Sprawdź poprawność pracy oświetlenia zewnętrznego. Jeśli Twoje żarówki słabo świecą, być może trzeba przepolerować klosze reflektorów, aby przywrócić im pełną przejrzystość. Jeśli masz w aucie lampy ksenon, a one świecą słabo – musisz wymienić je na nowe. Sprawdź, czy Twoje auto ma sprawne światła przeciwmgielne.
 • Nie stosuj świateł DRL (LED do jazdy dziennej) w trakcie pochmurnej i deszczowej pogody, a tym bardziej gdy jest gęsta mgła lub zapadnie zmrok.
 • Zadbaj o odpowiednie wycieraczki. Nie trzeba stosować produktów premium, żeby zapewnić sobie wysoką skuteczność pracy wycieraczek i komfort (cichą pracę). Sprawdź ofertę polskiej marki Oximo. To wycieraczki klasy premium, ze średniej półki cenowej. Są produkowane z użyciem nowoczesnych technologii (pióro pokryte teflonem, skład gumy wzbogacony o silikon), ze stałym nadzorem jakości.
 • Uzupełnij poziom płynu do spryskiwaczy. Pod koniec jesieni możesz już zacząć stosować płyn zimowy. Pamiętaj, aby wybrać płyn lepszej jakości. Lepiej czyści szybę, zapewnia też poślizg dla wycieraczek samochodowych.
 • Sprawdź poprawność pracy ogrzewania i klimatyzacji. W trakcie chłodnych dni musisz mieć komfort termiczny. Poza tym klimatyzacja pozwoli Ci usunąć parę z szyb.
 • Wymień także filtr kabinowy, aby para na szybach się nie pojawiała.

Przygotuj auto do jesieni

Polska złota jesień to ostatnia chwila na to, aby zabezpieczyć auto przed korozją. W tym celu warto zastosować środek do konserwacji podwozia (odpowiednio dobrany do stanu auta, jeśli są naloty korozji, to należy stosować specjalny środek zobojętniający rdzę), a także umyć auto i nawoskować jego karoserię.

Poza tym warto wymienić dywaniki tekstylne na gumowe (lepsza ochrona przed wilgocią), dokładnie wysprzątać wnętrze auta i sprawdzić szczelność uszczelek w drzwiach. Pod koniec jesieni warto już pomyśleć o oponach zimowych (jeśli auto ma opony całoroczne, to trzeba je poddać wyważeniu i zamianie miejsc, zgodnie z zaleceniami producenta auta), a także o posmarowaniu uszczelek gumowych (nie tylko w drzwiach) smarem silikonowym.

1 Komentarz

1 Komentarz

 1. Łukasz

  27 października 2022 at 10:43

  W swoich 2 furach mam wycieraczki samochodowe oximo. Wykonują swoją robotę. Raz nawet dostałęm do kompletu mikrofibrę 🙂 Miły dodatek.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama