Connect with us

Czego szukasz?

IndyCar

Kalendarz IndyCar 2023. Miejsca, rodzaje torów i daty

Tutaj dowiecie się, jak będzie wyglądać kalendarz IndyCar na sezon 2023. Wynika z niego, że jedyna radykalna zmiana względem poprzednich lat dotyczyć będzie jedynie GP Detroit.

Zaprezentowano kalendarz IndyCar na sezon 2023
Fot. IndyCar

Praktycznie kalka względem sezonu 2022

W ostatnich latach kalendarz IndyCar za wyjątkiem sezonu 2020 nie zmieniał się zbyt mocno z roku na rok, to podobnie będzie w 2023 roku . Jak zwykle tradycyjnie sezon wystartuje na początku marca na ulicach St. Petersburga. Potem miesiąc później seria zawita na oval w Texasie, po którym zespoły przeniosą się na uliczny obiekt w Long Beach. Zgodnie z utartym już schematem potem odbędzie się wyścig w stanie Alabama na Barber Motorsport Park. Najważniejsze jednak będą dwa kolejne wyścigi, które sprawią, że ekipy i kierowcy na miesiąc zamieszkają w stanie Indiana. To tam najpierw odbędzie się GP Indianapolis, a w kolejnych tygodniach uwaga kibiców skupi się na konfiguracji ovalowej. To oznacza nic innego, jak blisko dwa tygodnie treningów i kwalifikacji przed 107. edycją Indianapolis 500.

Oczywiście przypominamy tu, że tradycyjnie ten wyścig będzie kolidował z GP Monako Formuły 1. Tym samym mamy niemal stuprocentową pewność, co do tego, że nie zobaczymy tam Fernando Alonso. Z przyczyn bezpieczeństwa nie pojawi się tam też Daniel Ricciardo. Jednak nie można wykluczyć tego, że na starcie pojawi się jeden z regularnych kierowców NASCAR Cup Series. W ostatnich latach rękawicę podejmowali chociażby Aj Alemndinger czy Kurt Busch. W 2022 roku pojawiły się spekulacje odnośnie tego, że Kyle Busch czy Kyle Larson mogliby wystartować w którejś z ekip korzystających z silników Chevroleta. Jednakże o prawdziwości tych rozważań przekonamy się przed połową marca.

ZOBACZ TAKŻE
Historia IndyCar - Akt I - AAA, czyli jak to wszystko się zaczęło

Jest jednak jedna zmiana

Zwykle po niemal miesiącu spędzonym na Indianapolis Motor Speedway, IndyCar zazwyczaj przenosi się do Detroit w Michigan. Natomiast potem zespoły powalczą o punkty w Wisconsin, Ohio i Toronto, które obecnie jest jedyną rundą organizowaną poza granicami USA. Co do zasady ten stan rzeczy się nie zmieni, ale zmieni się lokalizacja toru w Detroit. Po wielu latach zdecydowano, że uliczny wyścig zostanie przeniesiony z wyspy Belle Isle do śródmieścia Detroit. Warto jeszcze wspomnieć, że teren, na którym wyznaczono „nową” nitkę toru w znacznym stopniu pokrywa się z lokalizacją dawnego GP Stanów Zjednoczonych – Wschód Formuły 1.

Jednak pomijając temat GP Detroit to kolejne rundy sezonu 2023 idealnie pokrywają się z sezonem 2022. Po powrocie z Kanady amerykańskie mistrzostwa rozegrają dwa wyścigi na Iowa Speedway w trakcie jednego weekendu. Natomiast potem wrócą one do Indianapolis na konfigurację drogową.  Zaś tydzień później, na początku sierpnia po raz trzeci z rzędu IndyCar zawita do Nashville na tor uliczny. Tu jednak z racji „nieprzewidywalnej natury” wyścigów o GP Music City można się spodziewać kolejnych delikatnych modyfikacji nitki toru. Jeśli kierowcy oraz zespoły „przetrwają” rundę w Tennessee to potem kibice będą mogli znów śledzić zmagania na World Wide Technology Raceway. Dwie ostatnie rundy zaprowadzą walkę o mistrzostwo do Portland w Oregon. Zaś sezon 2023 w IndyCar zakończą zmagania w Kalifornii na torze Laguna Seca.

Kalendarz IndyCar na sezon 2023

L.p.RundaMiejsceRodzaj toruData
1.GP PetersburgaSt. Petersburg, FlorydaUliczny5 marca
2.Texas Indy 375Texas Motor Speedway, TeksasOwalny, Intermediate2 kwietnia
3.GP Long BeachLong Beach, KaliforniaUliczny16 kwietnia
4.GP AlabamyBarber Motorsports Park, AlabamaDrogowy30 kwietnia
5.GP GMRIndianapolis Motor Speedway, Road Course, IndianaDrogowy13 maja
6.107. edycja Indianapolis 500Indianapolis Motor SpeedwayOwalny, Superspeedway28 maja
7,GP DetroitDetroit, MichiganUliczny4 czerwca
8.GP Road AmericaRoad America, WisconsinDrogowy18 czerwca
9.Indy 200Mid-Ohio Sports Car Course, OhioDrogowy2 lipca
10,Indy TorontoExhibition Place, Ontatio (Kanada)Uliczny16 lipca
11.Hy-VeeDeals.com 250Iowa Speedway, IowaOwalny, Intermediate 22 lipca
12.Hy-Vee Salute to Farmers 300Iowa Speedway, IowaOwalny, Intermediate 23 lipca
13.Music City GPNashville Street Circuit, TennesseeUliczny6 sierpnia
14.Gallagher GPIndianapolis Motor Speedway Road Course, IndianaDrogowy12 sierpnia
15Bommarito Automotive Group 500World Wide Technology Raceway, IllinoisOwalny, Intermediate27 sierpnia
16.GP PortlandPortland International Raceway, OregonDrogowy3 września
17.GP MontereyLaguna Seca, KaliforniaDrogowy10 września

Reklama