Connect with us

Czego szukasz?

Porady

Rozruszniki i alternatory – działanie i naprawa

Rozrusznik i alternator to mechanizmy, bez których prawidłowa praca silnika byłaby praktycznie niemożliwa. Niestety jak wszystkie inne części ulegają one zużyciu oraz nagłym awariom. Oba te układy są ze sobą poniekąd powiązane. Na czym polega współpraca pomiędzy nimi?

alternatory rozruszniki
Artykuł sponsorowany

Rozrusznik to niewielki silnik elektryczny prądu stałego, który zasilany jest energią elektryczną pobieraną z akumulatora i odpowiada za uruchomienie silnika pojazdu. Z kolei alternator to swego rodzaju prądnica prądu przemiennego, która wytwarza prąd potrzebny do prawidłowej pracy silnika oraz do ładowania akumulatora. Można zatem powiedzieć, że rozrusznik korzysta z energii elektrycznej akumulatora, który zasilany jest przez alternator.

Uszkodzenie któregokolwiek z tych elementów uniemożliwiłoby rozruch oraz pracę jednostki napędowej samochodu. Zanim jednak dojdzie do ich całkowitej awarii, pewne symptomy mogą alarmować kierowcę o zbliżających się problemach. Jakie objawy powinny zwrócić naszą uwagę?

Zasada działania alternatora

Alternator to jeden z najważniejszych elementów instalacji elektrycznej samochodu. Jego rolą jest ładowanie akumulatora w trakcie pracy silnika. Robi to poprzez zamianę energii mechanicznej na energię elektryczną. Brak alternatora spowodowałby szybkie rozładowanie się akumulatora i uniemożliwiłby prawidłową pracę jednostki napędowej.

Alternator jest mocowany bezpośrednio do silnika pojazdu i napędzany za pomocą paska żebrowego. Głównymi elementami odpowiedzialnymi za prawidłową pracę alternatora są nieruchomy stojan i obracający się wirnik, które indukują prąd elektryczny. Taki układ wymaga dużej sprawności, ale niestety po czasie staje się podatny na awarie.

Pierwszą oznaką sygnalizującą spadek wydajności alternatora jest miganie czerwonej kontrolki akumulatora na desce rozdzielczej samochodu. Nie należy tej informacji lekceważyć, gdyż prawdopodobnie w najbliższym czasie silnik pojazdu straci ładowanie.

Inne objawy wskazujące na konieczność regeneracji alternatorów to:

  • przygasanie oświetlenia i kontrolek na desce rozdzielczej,
  • zapach spalenizny,
  • niepokojące dźwięki z okolic alternatora,
  • problemy z rozruchem silnika.

Zasada działania rozrusznika

Rozrusznik stanowi podstawowy element układu rozruchowego jednostki napędowej. Jego rolą jest uruchamianie silnika po przekręcaniu kluczyka w stacyjce. Standardowy rozrusznik składa się z takich elementów, jak stojan, wirnik z komutatorem, bendiks, zębnik oraz szczotkotrzymacz.

Rozrusznik montowany jest zazwyczaj na wysokości koła zamachowego silnika. W chwili przekręcenia kluczyka łączy się z nim za pomocą zębnika. W tym samym momencie, na uzwojenie rozrusznika zostaje doprowadzone napięcie z akumulatora. Przepływający przez układ prąd elektryczny wywołuje ruch silnika elektrycznego. Ruch ten przenoszony jest na koło zamachowe oraz wał korbowy silnika spalinowego. Silnik samochodu zostaje uruchomiony.

Objawy wskazujące na konieczność regeneracji rozruszników:

  • niepokojące dźwięki z okolic rozrusznika,
  • problemy z rozruchem silnika,
  • brak reakcji rozrusznika po przekręceniu kluczyka.

Regeneracja alternatorów i rozruszników

Awaria alternatora lub rozrusznika nie musi wiązać się z koniecznością zakupu nowych części. Warto najpierw udać się na wstępną diagnozę do specjalistycznego serwisu, który oceni stopień zużycia podzespołów i być może zasugeruje naprawę.

Regeneracja alternatorów i rozruszników w firmie K&K to gwarancja profesjonalnego i kompleksowego podejścia do każdego przypadku. Serwis oferuje naprawę alternatorów i rozruszników wszystkich marek. Renowacja rozrusznika czy alternatora przebiegają dwutorowo i polega na wnikliwej ocenie stanu technicznego danej części oraz jej naprawie lub wymianie elementów, które nie nadają się do dalszej eksploatacji. Ceny naprawy rozruszników i alternatorów zależą od stopnia ich zużycia i ustalane są indywidualnie.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama