Czego szukasz?

Formuła 1

Luke Browning przetestuje bolid Astona Martina w ramach nagrody

Luke Browning został laureatem gali organizowanej przez serwis Autorsport w kategorii „Najlepszy młody kierowca z Wielkiej Brytanii”. Tym samym za rok przetestuje on bolid F1.

Luke Browning testy F1
Fot. Jacob Ebrey Photography

Mistrz GB3 Championship doceniony. Można mówić o sensacji?

20-letni Luke Browning w sezonie 2022 został mistrzem dawnej Brytyjskiej F3. Brytyjczyk w zasadzie do końca walczył o prym z Joelem Granforsem. Ostatecznie Skandynaw uległ mu i tym samym zawodnik z Kingsley przypieczętował swój triumf. W nagrodę za dobre wyniki w tej serii został on nominowany do plebiscytu Aston Martin Autosport BRDC Young Driver of the Year Award. Co roku serwis Autorsport oraz Brytyjskie Stowarzyszenie Kierowców wybierają najbardziej perspektywicznego kierowcę z Wielkiej Brytanii. Laureat tej nagrody otrzymuje 200 tysięcy funtów nagrody, członkostwo w BRDC, gadżety oraz… test bolidem F1 zagwarantowany przez Astona Martina.

W tym roku do finału przeszli Jamie Chadwick, Louis Foster, Oliver Bearman oraz właśnie Luke Browning. Komisja na podstawie wyników z minionego sezonu oraz obserwacji w czasie prywatnych testów orzekła, że to właśnie 20-latek zostanie zwycięzcą. Wybór ten był zaskoczeniem dla wielu. Bo choć podopieczny Hitech Grand Prix ma wielki talent to jednak bezapelacyjnym faworytem do dostania nagrody był Oliver Bearman. Junior Ferrari zajął bowiem 3. miejsce na koniec kampanii w F3. Warto dodać, że debiutował on na tym poziomie. W tym miejscu warto odnotować, że tegorocznemu zwycięzcy pogratulował sam Sebastian Vettel. Niemiec pojawił się na gali, gdzie chociażby zamienił kilka słów z Brytyjczykiem. 

ZOBACZ TAKŻE
Serie wyścigowe, które nagradzały swoich mistrzów testem bolidu F1

W CV ma kilka ciekawych osiągnięć

20-latek na koncie ma kilka sukcesów poza wspomnianym tytułem mistrzowskim. W 2020 roku został II wicemistrzem ADAC F4, a w dodatku w tym samym sezonie został mistrzem Brytyjskiej F4. W 2021 roku ponadto zadebiutował on w GB3 Championship podczas rundy na Oulton Park. Pierwszy wyścig nie okazał się dla niego szczęśliwy, gdyż dyskwalifikacja spowodowała, że stracił on 2. miejsce. Dzień później na ostatnim okrążeniu prowadząc w zawodach rozbił się, lecz dzięki czerwonej fladze sędziowie ogłosili go zwycięzcą. Di 3. zmagań tamtego weekendu nie wystartował z powodu usterki technicznej. 

Droga na szczyt?

Luke Browing znalazł się w naprawdę ekskluzywnym gronie. W poprzednich latach laureatami tego plebiscytu zostawały takie sławy jak David Coulthard, Jenson Button, George Russell, Lando Norris czy też niepokorny Dan Ticktum. W zeszłym sezonie z kolei to Zak O’Sullivan został uznany najbardziej wyróżniającym się młodym brytyjskim kierowcą. Junior Williamsa kilka tygodnie temu odbył już obiecane testy z Astonem Martinem na torze Silverstone. 

Na ten moment trudno powiedzieć jaka będzie przyszłość 20-latka. Jeżeli marzy on o jeździe w F1 to za rok koniecznie musi wystartować w F3. Na to się jednak przynajmniej na ten moment nie zanosi. Niemniej sama możliwość przetestowania bolidu Formuły 1 z pewnością będzie dla niego osiągnięciem samym w sobie.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama