Connect with us

Czego szukasz?

Biznes

Skoda testuje nową funkcję. Ostrzega o zbliżającym się pociągu

Skoda testuje nową funkcję aplikacji Traffication, którą można zainstalować w systemie informacyjno-rozrywkowym samochodu. Jej zadaniem jest ostrzeganie kierowców o zbliżającym się pociągu.

skoda ostrzżenie o zbliżającym się pociągu
Fot. Skoda

Na razie w Czechach, ale jest potencjał rozwojowy

Skoda ma nadzieję, że nowa funkcja, oferowana we współpracy z firmą transportową Leo Express, zmniejszy ryzyko wypadków na przejazdach kolejowych. Jak to działa? Lokalizacja pociągów jest regularnie przechowywana w magazynie w chmurze. Następnie dane przekazuje się z magazynu do samochodów wyposażonych w aplikację Traffication i znajdujących się w pobliżu przejazdu kolejowego, do którego zbliża się pociąg.

Ostrzeżenie o zbliżającym się pociągu wyświetla się wówczas na centralnym wyświetlaczu, a także przekazuje się poprzez przez ostrzeżenie głosowe. Skoda obecnie testuje tę funkcję w Czechach, ale to nie koniec. Marka już pracuje nad integracją z innymi przewoźnikami kolejowymi w całej Europie, przy czym z niektórymi firmami prowadzi jeszcze negocjacje.

ZOBACZ TAKŻE
TEST | Škoda Karoq Style FL 2.0 TDI 150 KM DSG 4x4 - porządny diesel

Wiele możliwości z jednej aplikacji

Aplikacja Traffication może robić też inne rzeczy, a ostrzeżenie o zbliżających się pociągach to” tylko” nowość. Wykorzystując dane od dostawców informacji o ruchu drogowym i innych pojazdów Skody, Traffication może ostrzegać o złych warunkach pogodowych, złych warunkach drogowych lub wypadkach. Wykrywa też np. gdy samochód wjedzie w nadjeżdżający ruch na autostradzie i ostrzega innych kierowców zbliżających się do niebezpiecznego odcinka.

Nawiasem mówiąc, samochody rozpoznają słabą widoczność na przykład poprzez aktywację świateł przeciwmgielnych. Dane te są wysyłane do magazynu w chmurze, gdzie są wykorzystywane przez aplikacje w innych samochodach. Dodatkowo kierowca może sam zgłosić niebezpieczną sytuację na drodze, stukając w ekran, aby ostrzec innych użytkowników korzystających z aplikacji Traffication. Aplikacja jest obecnie dostępna w 32 krajach europejskich i wyświetla ostrzeżenia w 23 językach.

Z Traffication mogą korzystać kierowcy aktualnych modeli Skody wyposażonych w system Modular Infotainment Matrix trzeciej generacji. Aplikację można pobrać bezpośrednio z systemu informacyjno-rozrywkowego lub sklepu internetowego Skoda Connect.

Reklama