Connect with us

Czego szukasz?

Samochody

Renault Espace IV (2002-2014) – wszystko, co powinniście wiedzieć. Silniki, zalety, awarie, opinie

Renault Espace IV to cały czas jeden z bestsellerów dla osób szukających dużego, rodzinnego samochodu w przystępnej cenie. Sprawdzamy, czy warto się nim zainteresować. W newsie informacje o jego najlepszych silnikach, usterkach, a także wady i zalety.

renault espace iv
Fot. Renault

Najważniejsze informacje o modelu

Renault Espace IV to minivan produkowany przez francuskiego producenta Renault w latach 2002 – 2014. Był to czwarty model z serii Renault Espace, która rozpoczęła się w 1984 roku. Espace IV zachował charakterystyczny styl nadwozia minivana, ale został zaktualizowany, by odpowiadać wymaganiom nowoczesnego rynku.

Model otrzymał nowy design, nowe jednostki napędowe i ulepszone wyposażenie. Wersja ta była dostępna z różnymi pojemnościami silników benzynowych i Diesel, od 2.0 do 3.5 litra, i miała różne poziomy wyposażenia, w zależności od wersji.

Renault Espace czwartej generacji jest znany z dużej ilości miejsca wewnątrz pojazdu, wygodnej jazdy i dobrych osiągów. Dzięki temu cały czas cieszy się dużą popularnością w Europie. W 2014 roku zastąpiono go kolejną generacją modelu.

Jakie silniki w ofercie?

Renault Espace IV był dostępny z różnymi jednostkami napędowymi, w tym silnikami benzynowymi i Diesla.

Wersje benzynowe obejmowały silniki 2.0 16V, 2.0 Turbo i 3.5 V6 o pojemności od 2.0 do 3.5 litrów, oferując moc od 140 do 220 KM. Wersje diesla obejmowały silniki 1.9 dCi i 2.2 dCi o pojemności od 1.9 do 2.2 litrów, oferując moc od 130 do 170 KM.

Najlepszy silnik w Espace czwartej generacji to według wielu 2.0 dCi o mocy 150 KM. Oferuje on bowiem dobre osiągi, a jednocześnie jest oszczędny w zużyciu paliwa. Jeśli chodzi o dynamikę, to dobre opinie mają także 2.0 T 170 KM, 2.0 Turbo 220 KM i 2.2 dCi 175 KM. 

Wszystkie silniki są dostępne z różnymi poziomami mocy i przystosowane do różnych wersji nadwozia. Dzięki temu każdy klient może wybrać odpowiedni dla siebie poziom mocy. Warto zauważyć, że silniki te powszechnie uznaje się za niezawodne i zapewniające dobre osiągi, a także przyzwoitą ekonomię paliwową.

Renault Espace IV – spalanie

Spalanie Renault Espace IV zależy od wielu czynników, takich jak styl jazdy, rodzaj trasy i wyposażenie pojazdu. Niemniej jednak, średnie zużycie paliwa dla tego modelu wynosi około 7-9 litrów na 100 km w mieście i około 5-7 litrów na 100 km w trasie.

Wersja z silnikiem diesla może być nieco bardziej oszczędna, a średnie spalanie może być nawet niższe o około 1-2 litrów. Jednakże warto pamiętać, że to tylko dane orientacyjne. Faktyczne zużycie paliwa może się różnić w zależności od indywidualnych preferencji i doświadczeń kierowców.

Najczęstsze usterki w Espace IV

Renault Espace IV jest uważany za dobrze skonstruowany samochód, jednak jak każdy pojazd, może mieć pewne typowe problemy. Najczęściej zgłaszane usterki tego modelu to te wymienione poniżej. 

Problemy z elektroniką, szczególnie związane z systemem komunikacji i kontroli silnika.

Awarie układu chłodzenia, które mogą prowadzić do przegrzewania silnika.

Problemy z układem zawieszenia, takie jak zużyte amortyzatory lub sprężyny.

Awarie układu wydechowego, takie jak przecieki i złe działanie katalizatora.

Problemy z układem klimatyzacji, takie jak brak chłodzenia lub problem z odprowadzeniem skroplin.

Jednakże warto pamiętać, że te problemy nie występują u wszystkich pojazdów Renault Espace IV, a ich częstotliwość i nasilenie różni się w zależności od indywidualnych preferencji i doświadczeń kierowców.

Czy nadal warto kupić Renault Espace IV? Opinie

Renault Espace 4. generacji cieszy się dość dobrą opinią wśród klientów, którzy doceniają jego przestronne i komfortowe wnętrze, nowoczesne wyposażenie oraz dobre osiągi silników. Wersja z silnikiem diesla uważa się za oszczędne i dynamiczne. Kierowcy chwalą również zwinność i zwrotność pojazdu.

Niektórzy skarżą się jednak na problemy z elektroniką, które mogą prowadzić do kłopotów z działaniem systemów komunikacji i kontroli silnika. Solą w oku wielu użytkowników są także wysokie koszty utrzymania oraz twarda charakterystyka zawieszenia. Renault Espace IV zbiera więc różne opinie. Ogólnie jednak obecnie to jeden z najbardziej budżetowych samochodów dla dużych rodzin, który ma więcej zalet niż wad. 

4.1/5 (liczba głosów: 28)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama