Connect with us

Czego szukasz?

Samochody

Opel Corsa D (2006-2014) – wszystko, co powinniście wiedzieć. Silniki, usterki, wady, opinie

Opel Corsa D to cały czas jeden z bestsellerów na rynku samochodów używanych, zwłaszcza w czasach dynamicznie rosnących cen pojazdów. Sprawdzamy, czy warto się nim zainteresować. W newsie znajdziecie informacje o dostępnych jednostkach napędowych, spalaniu, najpopularniejszych usterkach oraz powszechne opinie na temat modelu.

opel corsa d
Fot. Opel

Najważniejsze informacje o modelu

Opel Corsa D został zaprezentowany po raz pierwszy w 2006 roku jako następca modelu Corsa C. Auto zostało zbudowane na nowej platformie i oferowało więcej przestrzeni dla pasażerów oraz bagażu. W porównaniu z poprzednią generacją, auto było również lżejsze, co przekładało się na lepsze osiągi i niższe zużycie paliwa.

Corsa czwartej generacji jest dostępna z szerokim wyborem silników benzynowych i diesla, w tym z nowymi jednostkami Ecoflex, które oferują lepszą efektywność paliwową niż silniki poprzedniej generacji. Auto jest również dostępne z opcjonalnym napędem na cztery koła.

W 2010 roku, Opel przedstawił facelifting modelu Corsa D, który obejmował nowy design przedniej i tylnej części nadwozia, a także nowe elementy wyposażenia i systemy bezpieczeństwa. W 2012 roku, Opel zaprezentował nową wersję sportową OPC, która była wyposażona w silnik 1.6 Turbo o mocy 207 KM.

Opel Corsa IV produkowana była do 2014 roku, kiedy zastąpiła ją nowa generacja modelu, znana jako Opel Corsa E.

Jakie silniki w tym modelu?

Opel Corsa 4. generacji jest dostępny z szerokim wyborem silników benzynowych i diesla. Silniki benzynowe dostępne są w pojemnościach od 1.0 do 1.4 litra i oferują moc od 60 do 100 KM. Natomiast silniki diesla dostępne są w pojemnościach 1.3 i 1.7 litra i oferują moc od 75 do 130 KM.

Poniżej znajduje się lista silników benzynowych i diesla, które były dostępne w Corsie czwartej generacji:

Silniki benzynowe:

  • 1.0 (60 KM);
  • 1.2 (75 KM);
  • 1.4 (90 KM);
  • 1.4 Turbo (140 KM).

Silniki diesla:

  • 1.3 CDTI (75 KM);
  • 1.3 CDTI (95 KM);
  • 1.7 CDTI (130 KM).

Warto zauważyć, że niektóre z tych silników były dostępne tylko w określonych wersjach nadwozia lub w określonych krajach. Niektóre z silników były również dostępne z opcjonalnym napędem na cztery koła.

Za najlepsze silniki Corsy D uznaje się bardzo oszczędne i elastyczne Diesle oraz 1.4 Turbo o mocy 140 KM. Nie ma z nim niemal żadnych problemów, a dodatkowo daje sporo frajdy z jazdy tym małym mieszczuchem. 

Ile pali Opel Corsa D?

Spalanie Corsy D zależy od wielu czynników, takich jak styl jazdy, warunki drogowe, wyposażenie pojazdu oraz typ silnika. Jeśli mielibyśmy jednak wskazać ogólnie, to silniki benzynowe mające poniżej 100 KM spalają średnio około 6-7 litrów na 100 km w mieście i około 4-5 litrów na 100 km w trasie. Wynik taki należy uznać za naprawdę przyzwoity. Mocniejszy benzyniak 1.4 Turbo 140 KM spala średnio o 1-2 litry więcej na 100 km w obu przypadkach. 

Jeszcze bardziej oszczędne są silniki Diesla, przez co są bardzo często wybierane. Te mające moc maksymalną poniżej 100 KM spokojnie mogą zejść do 4-5 litrów na 100 km w mieście oraz 3-4 litrów na 100 kilometrów w trasie. Warto pamiętać, że to jedynie przybliżone i mogą się różnić w zależności od indywidualnych warunków jazdy.

Opel Corsa IV – usterki

Czwarta generacja Corsy, podobnie jak każde inne auto, może mieć swoje potencjalne problemy. Poniżej znajduje się lista niektórych z najczęściej spotykanych usterek w modelu Opel Corsa D.

Problemy z układem paliwowym, takie jak awarie pompy paliwa lub zaworu regulującego ciśnienie.

Awarie układu klimatyzacji, które mogą być spowodowane przez uszkodzenie sprężarki lub innych elementów układu.

Problemy z elektroniką, szczególnie z modułami sterującymi silnikiem i skrzynią biegów. Może to prowadzić do trudności z odpaleniem silnika lub innych nieprawidłowości.

Problemy z tylną belką skrętną, które mogą prowadzić do trzęsienia karoserii podczas jazdy na nierównościach.

Problemy z hamulcami, które mogą obejmować konieczność wymiany tarcz lub klocków hamulcowych częściej niż oczekiwano.

Awarie układu wydechowego, takie jak przecieki lub hałas.

Jednakże, warto zauważyć, że każde auto może mieć swoje indywidualne problemy, a powyższe usterki nie występują u wszystkich egzemplarzy Opel Corsa D. Dlatego też, przed zakupem, zaleca się dokładne sprawdzenie stanu technicznego auta oraz przeprowadzenie jazdy próbnej.

Czy warto kupić Opla Corsę D? Opinie

Opel Corsa D jest uważany przez wielu za przyzwoity samochód do miasta, który oferuje dobre właściwości jezdne, przestronne wnętrze oraz stylowy i nowoczesny design. Wiele osób chwali sobie niezawodność i trwałość silników oraz skrzyni biegów. Układ jezdny jest zwrotny i precyzyjny, a zawieszenie daje dobre wyciszenie i komfort jazdy.

Jednak niektórzy właściciele skarżą się na problemy z elektroniką, układem klimatyzacji oraz kosztowne naprawy, szczególnie w starszych modelach. Inne negatywne opinie dotyczące Corsy D wskazują na wysokie zużycie opon i niską jakość wykończenia wnętrza. Warto zauważyć, że opinie na temat Opel Corsa D są zróżnicowane i mogą być zależne od indywidualnych doświadczeń poszczególnych właścicieli. Przed zakupem zaleca się dokładne sprawdzenie stanu technicznego auta oraz przeprowadzenie jazdy próbnej.

4.7/5 (liczba głosów: 12)
Reklama