Connect with us

Czego szukasz?

Samochody

Opel Astra J (IV) – wszystko, co powinniście wiedzieć. Silniki, spalanie, usterki, zalety, opinie

Opel Astra J (IV) swego czasu był niezwykle popularnym modelem flotowym, a teraz cały czas świetnie radzi sobie na rynku wtórnym. Sprawdzamy, czy warto się nim zainteresować. W newsie informacje o jego silnikach, usterkach, a także opinie na temat samochodu.

opel astra j
Fot. Opel

Najważniejsze informacje

Opel Astra J to model samochodu osobowego produkowanego przez niemieckiego producenta Opla od 2009 do 2018 roku. Jest to trzecia generacja samochodu o nazwie Astra, która zastąpiła poprzednią generację, Astra H. Astra J została zaprezentowana po raz pierwszy na salonie samochodowym we Frankfurcie w 2009 roku. Model ten był dostępny w różnych wersjach nadwozia: hatchback, kombi, kabriolet i kompaktowy crossover. Silniki benzynowe i diesel były dostępne w różnych pojemnościach.

Astra J była dostępna z szeregiem nowoczesnych systemów bezpieczeństwa i udogodnień, takich jak kontrola trakcji, systemy wspomagające parkowanie, systemy komunikacji i rozrywki oraz systemy asystujące kierowcy. W 2015 roku Astra J przeszła facelifting, który obejmował zmiany w designie zewnętrznym i wnętrzu, a także nowsze silniki i ulepszenia technologiczne. Opel Astra J był bardzo popularnym modelem na rynku europejskim i na świecie. W 2018 roku zastąpiła go nowsza generacja –  Astra K.

Astra J – silniki

Opel Astra J był dostępny z różnymi silnikami benzynowymi i dieslowskimi. Oto kilka najpopularniejszych silników, z którymi dostępny jest ten model:

Silniki benzynowe:

 • 1.4 Turbo ECOTEC (100-140 KM)
 • 1.6 Turbo ECOTEC (180 KM)
 • 1.6 Turbo ECOTEC (200 KM)
 • 1.6 Turbo ECOTEC (207 KM)
 • 2.0 Turbo ECOTEC (280 KM)

Diesel:

 • 1.3 CDTI ECOTEC (75-95 KM)
 • 1.7 CDTI ECOTEC (110-125 KM)
 • 2.0 CDTI ECOTEC (160-165 KM)

Jednostki napędowe były dostępne w różnych wersjach mocy, a także z różnymi skrzyniami biegów, takimi jak manualna, automatyczna lub automatyczna z sekwencyjnym sterowaniem. W zależności od wersji silnikowej, Astra J mogła być wyposażona w różne systemy zwiększające efektywność, takie jak Start/Stop, czy systemy redukujące emisję spalin.

Ile pali Astra J? Spalanie

Średnie spalanie w modelu Opel Astra J zależy od wersji silnikowej, skrzyni biegów, a także stylu jazdy. Według danych producenta, średnie spalanie dla niektórych silników benzynowych i diesli jest następujące:

 • Silnik benzynowy 1.4 Turbo ECOTEC (100 KM) z manualną skrzynią biegów. Średnie spalanie wynosi około 6.9 litra na 100 km w cyklu mieszanym;
 • Silnik benzynowy 1.6 Turbo ECOTEC (180 KM) z manualną skrzynią biegów. Średnie spalanie wynosi około 7.4 litra na 100 km w cyklu mieszanym;
 • Silnik diesel 1.7 CDTI ECOTEC (110 KM) z manualną skrzynią biegów. Średnie spalanie wynosi około 4.5 litra na 100 km w cyklu mieszanym;
 • Silnik diesel 2.0 CDTI ECOTEC (160 KM) z manualną skrzynią biegów. Średnie spalanie wynosi około 5.0 litra na 100 km w cyklu mieszanym.

Jednak, rzeczywiste spalanie może się różnić w zależności od indywidualnych warunków jazdy, takich jak styl jazdy, warunki drogowe czy obciążenie pojazdu.

ZOBACZ TAKŻE
Peugeot 307 (2001-2008) - wszystko, co powinniście wiedzieć. Silniki, zalety, wady, usterki, wady, opinie

Astra J – najpopularniejsze usterki i wady

Jak każdy inny model, Opel Astra J może mieć różne usterki, które mogą pojawić się podczas użytkowania. Poniżej zebraliśmy kilka najczęstszych usterek, które pojawiają się w tym modelu. 

Problemy z układem chłodzenia silnika. Niektórzy właściciele skarżą się na problemy z układem chłodzenia silnika, takie jak wysokie temperatury, brak płynu chłodzącego lub awarie termostatu.

Awarie klimatyzacji. Problemy z układem klimatyzacji to przede wszystkim brak chłodzenia, wysokie ciśnienie lub awarie sprężarki.

Problemy z układem hamulcowym. To przede wszystkim słaby hamulec, hałasujące tarcze hamulcowe lub awarie pompy hamulcowej.

Awarie elektroniki. Niektórzy właściciele skarżą się na problemy z elektroniką, takie jak awarie komputera pokładowego, modułu ABS lub systemów audio.

Problemy z amortyzatorami. W Internecie bez problemu znajdziecie opisy problemów, takich jak wycieki oleju, niestabilne zawieszenie lub szybko zużyte elementy.

Awarie układu zapłonowego. Niektórzy właściciele skarżą się na problemy z układem zapłonowym, takie jak awaria cewki zapłonowej, problemy z świecami zapłonowymi lub brak iskry.

Jak zawsze, warto pamiętać, że usterki mogą się różnić w zależności od indywidualnych warunków użytkowania pojazdu. Dlatego ważne jest, aby dbać o regularne serwisowanie i przeglądy pojazdu, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia usterek.

Czy warto kupić Opla Astrę J? Opinie

Opinie na temat modelu Opel Astra J są zróżnicowane, ponieważ zależą od indywidualnych doświadczeń użytkowników. Ogólnie rzecz biorąc, Astra J jest uważana za przyzwoity samochód osobowy, który oferuje przestronne i wygodne wnętrze, nowoczesne technologie, dobre właściwości jezdne i oszczędność paliwa. Wiele osób pozytywnie ocenia design i styl samochodu, jak również komfort jazdy, dobre właściwości jezdne i przestronne wnętrze.

Wady Astry J to głównie problemy z elektroniką, układami mechanicznymi, czy niską trwałością części zamiennych, czy też wysokie koszty napraw. Warto pamiętać, że przed zakupem samochodu warto przeprowadzić własne badanie i przetestować pojazd, aby upewnić się, że spełnia on nasze oczekiwania i potrzeby. A do wyboru macie kilka wersji nadwozia, co też jest swoistym plusem, ponieważ pozwala dopasować samochód do potrzeb.

4.1/5 (liczba głosów: 11)
Reklama