Connect with us

Czego szukasz?

Porady

Świece żarowe – wszystko, co powinniście wiedzieć. Jak działają, jak sprawdzić, objawy uszkodzenia, wymiana

Czym właściwie są i jak działają świece żarowe? Jak wygląda kontrolka świec żarowych, czym jest przekaźnik i jak sprawdzić stan świec żarowych? Tego i wiele więcej dowiecie się z naszego kompendium wiedzy.

świece żarowe

Świece żarowe – czym w ogóle są?

Świece żarowe to elementy układu zapłonowego, które służą do ogrzewania cylindrów silnika. Umieszcza się je w głowicy silnika, w pobliżu zaworów, i służą do zapewnienia odpowiedniej temperatury do rozruchu silnika zimą lub w trudnych warunkach atmosferycznych.

Świece żarowe zasila się prądem elektrycznym i mogą być załączane lub wyłączane przez komputer pokładowy lub układ elektryczny. Kiedy silnik jest zimny, świece żarowe są włączane, aby ogrzać cylindry i ułatwić rozruch silnika. Po rozruchu silnika, świece są wyłączane, aby uniknąć przegrzania i zużycia paliwa.

Świec żarowych można również używać w silnikach diesla, aby pomóc w rozruchu silnika w niskich temperaturach, a także zwiększyć jego wydajność i emisję spalin.

Przekaźnik świec żarowych

Przekaźnik świec żarowych jest to elektroniczny przekaźnik, który jest odpowiedzialny za dostarczanie napięcia do świec żarowych w celu ich rozgrzania. Dzięki temu silnik jest w stanie odpalić szybciej i łatwiej.

Przekaźnik świec żarowych jest zwykle zlokalizowany w skrzynce bezpieczników lub przy samym silniku i jest zasilany z akumulatora.

Jeśli przekaźnik świec żarowych jest uszkodzony lub nie działa prawidłowo, silnik może mieć trudności z odpaleniem lub nie odpali w ogóle. Oprócz tego przekaźnik świec żarowych może być przyczyną innych problemów związanych z silnikiem. To m.in. brak mocy, nieprawidłowe działanie silnika lub zwiększone zużycie paliwa.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do stanu przekaźnika świec żarowych, najlepiej skonsultuj się z mechanikiem lub specjalistą od silników. On powinien wykonać odpowiednie testy i ocenić czy przekaźnik jest sprawny czy nie.

Kontrolka świec żarowych

Kontrolka świec żarowych jest to mały żółty lub pomarańczowy symbol w kształcie świecy, który pojawia się na desce rozdzielczej pojazdu. Informuje ona kierowcę o działaniu świec żarowych, kiedy uruchamia się silnik.

Kontrolka świec żarowych zazwyczaj zapala się przez krótki okres czasu po uruchomieniu silnika, co oznacza, że świece żarowe są aktywne i rozgrzewają silnik. Po kilku sekundach kontrolka powinna się wyłączyć, co oznacza, że silnik jest już wystarczająco rozgrzany do pracy.

Jeśli kontrolka świec żarowych nie zapala się lub pozostaje zapalona po uruchomieniu silnika, oznacza to, że wystąpił problem z świecami żarowymi lub ich przekaźnikiem. Może to prowadzić do trudności z uruchomieniem silnika lub jego nieprawidłowym działaniem. W takim przypadku należy skonsultować się z mechanikiem lub specjalistą od silników, aby dokładnie zdiagnozować problem i podjąć odpowiednie działania naprawcze.

Jak sprawdzić świece żarowe?

Możliwe sposoby sprawdzenia świec żarowych to:

 • Sprawdzenie komputera pokładowego. Niektóre samochody wyposażone są w specjalny komunikat, który pojawia się na desce rozdzielczej, gdy świece żarowe nie działają prawidłowo.
 • Pomiar rezystancji. Można to zrobić za pomocą testera rezystancji, podłączając go do końcówek świec żarowych. Wartość rezystancji powinna znajdować się w granicach podanych przez producenta.
 • Sprawdzenie wizualne. Można to zrobić odkręcając korek zlewu oleju lub wyciągając świece żarowe za pomocą specjalnego klucza. Należy sprawdzić czy świeca jest czysta i nie ma na niej nalotów, czy nie ma na niej żadnych oznak uszkodzenia, takie jak pęknięcia czy wybrzuszenia.
 • Sprawdzenie podczas jazdy. Niektóre objawy uszkodzenia świec żarowych mogą być widoczne podczas jazdy. Mogą to być trudności z rozruchem silnika, brak mocy, nieprawidłowe działanie silnika, zwiększone zużycie paliwa, itp.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do stanu swoich świec żarowych, najlepiej skonsultuj się z mechanikiem lub specjalistą od silników.

ZOBACZ TAKŻE
Zawieszenie pneumatyczne - wszystko, co powinniście wiedzieć. Budowa, jak działa, wady, naprawa, wymiana

Świece żarowe – objawy uszkodzenia

Niektóre objawy uszkodzenia świec żarowych mogą obejmować:

 • Trudności z rozruchem silnika. Jeśli świece żarowe są uszkodzone, silnik może mieć trudności z odpaleniem.
 • Brak mocy. Uszkodzone świece żarowe mogą powodować zmniejszenie mocy silnika, co może skutkować gorszymi osiągami i wydajnością.
 • Nieprawidłowe działanie silnika. Uszkodzone świece mogą powodować nieprawidłowe działanie silnika, takie jak nierównomierne obroty, szarpanie czy dymienie.
 • Zwiększone zużycie paliwa. Uszkodzone świece żarowe mogą powodować zwiększenie zużycia paliwa.
 • Błąd komputera pokładowego. W niektórych samochodach uszkodzone świece mogą powodować pojawienie się błędu na komputerze pokładowym.
 • Niskie ciśnienie oleju. Uszkodzone świece żarowe mogą powodować niskie ciśnienie oleju.
 • Skoki temperatury silnika. Uszkodzone świece mogą powodować skoki temperatury silnika.

Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości co do stanu swoich świec żarowych, najlepiej skonsultujcie się z mechanikiem lub specjalistą od silników.

Wymiana świec żarowych

Wymiana świec żarowych to proces, w którym stare i zużyte świece zastępuje się nowymi. Proces ten wykonuje się zwykle, gdy kontrolka świec żarowych nie gaśnie po uruchomieniu silnika lub gdy silnik trudno się uruchamia lub ma problemy z pracą.

Aby wymienić świece żarowe, należy:

 1. Odłączyć akumulator.
 2. Zlokalizować świece żarowe.
 3. Odłączyć przewody od świec żarowych.
 4. Używając odpowiedniego klucza do świec żarowych (zwykle klucz z gwintem 16 mm lub 21 mm), odkręcić świece żarowe z silnika. Aby to zrobić, należy nacisnąć klucz na śrubie świecy żarowej i obrócić go w lewo (w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara).
 5. Wymienić świece na nowe.
 6. Zainstalować nowe świece i dokręcić je.
 7. Podłączyć przewody do świec żarowych.
 8. Podłączyć akumulator.

Ważne jest, aby pamiętać, że przed wykręceniem świec żarowych, należy upewnić się, że silnik jest zimny i nie jest pod ciśnieniem. Również ważne jest, aby uważać, aby nie uszkodzić gwintów świec żarowych podczas odkręcania ich. Wykręcenie świec żarowych jest więc kluczowym elementem procesu. 

Pamiętajcie też, że świece żarowe powinny być wymieniane na nowe tylko po dostarczeniu przez producenta. Wymiana świec żarowych powinna być przeprowadzana przez wykwalifikowanego mechanika lub specjalistę od silników, aby uniknąć uszkodzenia silnika.

5/5 (liczba głosów: 1)
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama