Connect with us

Czego szukasz?

Biznes

Najpopularniejszy producent samochodów elektrycznych w Europie? To nie Tesla

Sprzedaż samochodów elektrycznych w Europie osiągnęła w 2022 roku nowy rekord wynoszacy 1,56 mln pojazdów – wynika z danych JATO Dynamics. Liderem rynku jest Volkswagen, a Tesla znalazła się na drugim miejscu po wyprzedzeniu Stellantisa.

volkswagen samochody elektryczne sprzedaż europa
Fot. VW

Włochy przeciw trendowi

1,56 mln sprzedanych samochodów elektrycznych oznacza, iż statystycznie prawie 14 na 100 nowych pojazdów rejestrowanych w Europie było napędzanych wyłącznie napędem elektrycznym. Jako Europę JATO traktuje 28 europejskich rynków, łącznie z wszystkimi największymi, więc można mówić o wiarygodnych danych. Wiodącym rynkiem pozostaje Norwegia, w której samochody elektrycznie stanowią aż 79% – żaden kraj nie jest nawet blisko tego wyniku.

Kolejne w zestawieniu są Szwecja (33%), Holandia (23%) i Dania (21%). Samochody elektryczne stanowiły też 18% sprzedaży ogółem w Finlandii, Szwajcarii i Niemczech. Przypomnijmy, że w Polsce jest to 2,7%. Największy wzrost względem 2021 roku nastąpił w Norwegii (+16 punktów procentowych), a także Szwecji (+14 p.p.), Finlandii (+7,5 p.p.) i Irlandii (+6,7 p.p.). Jedynym krajem, który odnotował spadek udziału elektryków w rynku (-0,9 p.p.) są Włochy.

Analitycy JATO jako powód wymieniają m.in. coraz większą liczbę dostępnych modeli. Trudno się z tym nie zgodzić, zwłaszcza, że producenci coraz mocniej promują te produkty. Taki sam jest powód spadku Diesla w sprzedaży – nie zawsze chodzi o brak zainteresowania klientów, a po prostu o możliwości – kolejne marki niemal całkowicie rezygnują z Diesla, jednocześnie promując pojazdy z napędem elektrycznym, w które zainwestowali ogrom środków. 

najpopularniejsi producenci samochody elektryczne 2022

Dane JATO Dynamics

Volkswagen najlepszy, ale rywale gonią

Najpopularniejszym producentem w Europie jest Grupa Volkswagena z 349 200 sprzedanymi pojazdami, które dały udział w rynku na poziomie 22,4%. Powodów tego sukcesu jest co najmniej kilka, ale są one spowodowane przede wszystkim dobrą sprzedażą elektrycznych SUV-ów – m.in. Skody Enyaq czy Volkswagena ID.4 – a także ich nieco mniejszych braci – ID.3 czy Cupry Born. 

Volkswagen pomimo liderowania zestawieniu stracił prawie 3 punkty procentowe udziału w rynku, które przypadły w dużej mierze Tesli. Amerykański producent zwiększył sprzedaż w Europie aż o 38% i wyprzedził Stellantisa w rankingu. O sukcesie marki Elona Muska niech świadczy fakt, że Tesla Model Y i Tesla Model 3 to zdecydowanie najpopularniejsze w pełni elektryczne modele na Starym Kontynencie. Co równie ważne, ten pierwszy zwiększył sprzedaż o ponad 400% w stosunku do 2021 roku. 

Stellantis trzecie miejsce zawdzięcza w dużym stopniu sukcesom elektrycznego Fiata 500 i Peugeota 208. Kolejne w zestawieniu BMW przede wszystkim zdystansowało Mercedesa, co pewnie było ich najważniejszym celem. Sukces udało się osiągnąć głównie dzięki modelom i4 oraz iX. 

sprzedaż samochodów elektrycznych europa 2022

Dane JATO Dynamics

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama