Connect with us

Czego szukasz?

Formuła 1

Red Bull sprzeda Scuderię AlphaTauri? Kto ich przejmie?

Ostatniego dnia testów niemiecki Auto Motor und Sport ujawnił, że Red Bull rozważa wycofanie się ze wspierania Scuderia AlphaTauri poprzez sprzedaż zespołu. Tutaj pojawia się kilka możliwości, w jakie ta sprawa może zostać rozwiązana. W tym artykule przyglądamy się dostępnym opcjom.

Red Bull rozważa sprzedaż zespołu
Fot. Red Bull Content Pool

Red Bull traci cierpliwość

Śmierć Dietricha Matezitscha spowodowała spore zmiany w marce Red Bull i podległym im jednostkom. Przede wszystkim, w samym koncernie zmienił się styl zarządzania austriacką marką, który zdecentralizowano. Od tamtej pory za kluczowe decyzje podejmowane na jej szczycie odpowiada kilka osób, które dodatkowo zarządzają innymi działami firmy. Jednym z efektów tych zmian jest inne podejście do wydatków na sport. Zarząd miał w ostatnim czasie przeanalizować opłacalność poszczególnych inwestycji, a także to, jaki ekwiwalent marketingowy one generują.

Według niemieckiego Auto Motor und Sport, jedną z mniej opłacalnych inwestycji miał być zespół Scuderia AlphaTauri. Włoski zespół odkąd przejęto go z rąk dawnych właścicieli zespołu Minardi służy głównie jako kuźnia nowych talentów akademii Red Bulla. Jednakże poziom konkurencyjności wynikający chociażby z tego, ile wsparcia finansowego otrzymuje on od właścicieli sprawia, że sama ekipa od zawsze walczy maksymalnie o szóstą lokatę. To oznacza, że nie generuje ona takich wyników, jakich oczekiwaliby właściciele, co dodatkowo przekłada się na niewystarczające zarobki płynące z podziału praw telewizyjnych pomiędzy zespołami, a promotorem. Już kilka lat temu pojawił się temat sprzedaży ekipy, ale wówczas zdecydowano się dać kolejną szansę Scuderii Toro Rosso poprzez rebranding na AlphaTauri. Taki zabieg miał służyć promocji marki odzieżowej, przynależącej do koncernu Red Bull. Ku niczyjemu zaskoczeniu, taki zabieg nie sprawił, że wyniki uległy zauważalnej poprawie.

ZOBACZ TAKŻE
Testy F1 2023: Leclerc i Perez najlepsi w sobotę | Analiza 3. dnia

Co dalej z ekipą z Faenzy?

Jedną z opcji jest sprzedaż zespołu. Jednakże to nie jest jedyne wyjście. Wspomniane źródło zdradziło, że jedną z opcji jest przeprowadzka ekipy do Wielkiej Brytanii. Jedną z zalet takiego manewru byłaby możliwość dalszej integracji z Red Bull Racing i możliwość korzystania z infrastruktury główniej ekipy. Oczywiście należy pamiętać, że taką możliwość ograniczają przepisy sportowe. Oczywiście taka przeprowadzka byłaby dość trudna i wiązałaby się z wieloma kompromisami, ale tu należy pamiętać o dwóch rzeczach. Scuderia AlphaTauri nie należy do największych zespołów, więc sam proces byłby prostszy względem większych ekip. Oprócz tego należy wspomnieć, że już teraz zespół dysponuje bazą w Bicester, w pobliżu Milton Keynes, gdzie stacjonuje część zespołu.

ZOBACZ TAKŻE
Webber zafascynowany sezonem 2023. "Nie mogę się doczekać"

Andretti i kto jeszcze?

Wracając do kwestii sprzedaży to oczywistym pierwszym kandydatem jest Michael Andretti z ekipą Andretti Autosport. To będzie ciekawe czy Red Bull spróbuje jakkolwiek zablokować możliwość sprzedaży ekipy Amerykaninowi dysponującemu wsparciem rzędu połowy miliarda dolarów. Gdyby jednak taka transakcja doszła do skutku to zastanawiająca będzie kwestia silnikowa. Obecnie SAT korzysta z silnika Hondy, który przemianowano na „Red Bull Power Train”, który od niedawna ponownie dysponuje wsparciem Hondy. Jednakże już teraz wiemy, że ten silnik w 2026 przejdzie zmiany i zyska branding Forda, co oznacza, że Honda prawdopodobnie będzie musiała poszukać innej ekipy do współpracy.

Nie można wykluczyć, że japoński producent zbuduje nową jednostkę właśnie z AlphaTauri w nowym wcieleniu oraz z pomocą marki Cadillac. Przypomnijmy, że już w styczniu producent koncernu GM łączono z Hondą pod kątem współpracy przy budowie takiej jednostki. Przy czym Japończycy mieliby dostarczyć wiedzę techniczną, a koncern General Motors miałby wnieść pieniądze i branding. Jak widać, tutaj jest jest sporo niewiadomych.

Jednak są też inni kandydaci do przejęcia ekipy. Jedną z nich jest znany z serii juniorskich Hitech GP, którego właścicielem rok temu był Dmitrij Mazepin. Jednakże kwestia wojny w Ukrainie wywołała zmiany w tej kwestii. Obecnie Hitech GP dysponuje wsparciem finansowym inwestorów z Dubaju, które może przewyższyć pieniądze, jakimi dysponuje Andretti. O ile Liberty Media nie może kontrolować tego, kto przejmuje daną ekipę to Red Bull już może. Dodatkowo kwestia wspomnianych funduszy może sprawić, że najzwyczajniej w świecie, Hitech zaproponuje większą sumę, niż amerykański kandydat i tym samym to oni wejdą w posiadanie zespołu z Faenzy. Ostatnim kandydatem w walce jest Mumbai Racing, które też dysponuje konkretnymi funduszami. Obecnie ta ekipa startuje w FRMEC, a więc azjatyckiej Formule Regionalnej. Jest to ichniejszy odpowiednik FRECA korzystający z identycznych samochodów oraz formatu zawodów.

ZOBACZ TAKŻE
Zmiany techniczne F1 2023. Na czym skupią się zespoły?

Co to oznacza dla programu juniorskiego?

Ten w ostatnim czasie nie radzi sobie najlepiej. Wystarczy zwrócić uwagę na to, że obecnie w SAT kierowcami są Nyck de Vries i Yuki Tsunoda. Pierwszy z nich to były junior McLarena i rezerwowy Mercedesa. Zaś za Tsunodą stoi głównie Honda, a nie wyłącznie doktor Helmut Marko. W F2 mamy kilku juniorów mogących powalczyć o fotel w tej ekipie, ale trudno powiedzieć na tym etapie sezonu, czy którykolwiek z nich ma szanse na awans do F1. Gdyby zespół z Faenzy zmienił właściciela to Red Bull Racing straciłby miejsce, w którym mógłby on obsadzić swoich juniorów.

Tu można przypuścić, że w takiej sytuacji Red Bull mógłby udzielić wsparcia finansowego jednemu z kierowców w celu umieszczenia go w jednej z ekip, aby dany zawodnik mógł nabyć doświadczenia za kierownicą bolidu F1. Inną możliwością jest ograniczenie programu juniorskiego, lub też całkowite jego zamknięcie. Więcej na temat przyszłości tej ekipy powinniśmy dowiedzieć się w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama