Connect with us

Czego szukasz?

F3

F3: Bortoleto z triumfem dzięki karze Miniego | Analiza

Gabriel Bortoleto skorzystał na karze dla Gabriele Miniego i wygrał zawody w Bahrajnie. Podium uzupełnili Oliver Goethe oraz Dino Beganovic. W zawodach działo się sporo, więc analiza będzie obszerna.

Gabriel Bortoleto wygrana Bahrajn

Najlepszy kierowca: Gabriel Bortoleto

Brazylijczyk już w swoim drugim wyścigu odniósł triumf. Podopieczny Fernando Alonso do momentu pierwszej neutralizacji prowadził, lecz wkrótce potem minął go Gabriele Mini. Włoch otrzymał jednak karę za naruszenia proceduralne i w tym wypadku Bortoleto, który dojechał do mety na 2. pozycji zwyciężył. Za nim na metę wpadli Oliver Goethe, a także Dino Beganovic. Szwed w ostatnim momencie zielonej flagi minął Gregoire’a Saucy’ego i po raz pierwszy w karierze stanął na podium F3.

Najlepsze zespoły: Hitech i Trident

Brytyjska stajnia wyścigowa ma powody do radości. Co prawda Gabriele Mini stracił wygraną, lecz Luke Browning i Sebastian Montoya zapunktowali. O Brytyjczyku powiemy sobie niżej, bo zasłużył na osobny akapit. Trident także nie był gorszy. Włosi wywalczyli dublet, a Leonardo Fornaroli przez większość zawodów jechał w punktach. Debiutant roku FRECA sezonu 2023 jednak pod sam koniec zmagań pogubił się, a na dodatek w jego bolidzie doszło do przebicia opony.

Montoya po sprincie w Bahrajnie. "Sprint pokazuje potencjał Hitech"

Największe zaskoczenie: Luke Browning

Brytyjczyk zyskał względem startu aż 16 miejsc. Aktualny mistrz GB3 Championship raz za razem wyprzedzał rywali. Browning bowiem świetnie rozegrał zarządzanie oponami i dzięki temu pod sam koniec zawodów jechał bardzo dobrym tempem. 5. lokata odzwierciedla jego jazdę, gdyż reprezentant zespołu Hitech na nią zasłużył. Przypomnijmy, że kierowca ten jeszcze do niedawna nie był pewny swoich planów na ten rok. Jednak w ostatniej chwili znalazło się wsparcie i w ten sposób rodak Olivera Bearmana może pokazać swój talent.

Największy pechowiec: Gabriele Mini

Włoch miał wszystko, aby zwyciężyć te zawody. W kwalifikacjach okazał się najszybszy, a po w drugiej połowie wyścigu odzyskał prowadzenie, które stracił zaraz po starcie. Niestety dla wicemistrza FRECA był to koniec pozytywów. Junior Alpine dostał bowiem karę 5 sekund za naruszenie proceduralne. W dodatku kiedy okazało się, że wyścig skończy się za samochodem bezpieczeństwa to zrozpaczony Mini głośno krzyczał przez radio. Trudno dziwić się mu jednak, gdyż zamiast wygranej lub nawet podium musiał się on zadowolić 8. lokatą. Reprezentant Włoch to jednak zawodnik, który się nie poddaje tak łatwo i z pewnością wróci silniejszy.

Największe rozczarowanie: Franco Colapinto

Argentyńczyk rok temu wywalczył tu pole position w swoim debiucie. Wczoraj w sobotnim sprincie z kolei stanął na 2. stopniu podium. Junior Williamsa w niedzielę tym samym przystępował do rywalizacji z wielkimi aspiracjami. Jednak mistrz Hiszpańskiej F4 sezonu 2019 zawiódł. Już po starcie Colapinto stracił kilka pozycji i dalej wcale nie było lepiej. Ostatecznie dzięki karze nałożonej na Paula Arona kierowca z Argentyny finiszował jako 10., co dało mu 1 punkt. Niemniej nie tego można się było po nim spodziewać.

Na minus zaprezentował się także Zak O’Sullivan. Brytyjczyk z Bahrajnu wyjedzie bez punktów, a przecież mówimy tu o największe rewelacji poprzedniego sezonu.

Co u Piotra Wiśnickiego?

Polski kierowca wyścigowy zajął 24. miejsce. 19-latek po drodze miał kilka przygód. M.in zbyt optymistycznie zaatakował jednego z kierowców i stracił na tym dwie pozycje. Małym pocieszeniem jest fakt, że Wiśnicki ukończył zmagania przed Farią. Pierwsze koty za płoty i liczmy, że Polakowi będzie dalej szło już tylko lepiej.

2 samochody bezpieczeństwa

Mniej więcej w połowie wyścigu mieliśmy jedną neutralizację. W 8. zakręcie Mari Boya przeszarżował i zderzył się z Tommym Smithem. W bolidzie Hiszpana z tego powodu doszło do awarii zawieszenia i musiał wycofać się z zawodów. Australijczyk z kolei powrócił do rywalizacji i… spowodował drugą neutralizację. Były zawodnik FRECA zbyt mocno opóźnił hamowanie i wpakował się w Roberto Farię. Zawodnicy dokończyli wyścig za samochodem bezpieczeństwa.

Klasyfikacje generalne po rundzie w Bahrajnie

Gabriel Bortoleto na ten moment prowadzi w klasyfikacji kierowców. Fenomenalny Brazylijczyk do tej pory zgromadził 26 punktów. Podium uzupełniają Oliver Goethe (23) i Dino Beganovic (22). W klasyfikacji zespołowej prym wiedzie Trident z dorobkiem 52 „oczek”. Podium uzupełniają Prema i ART Grand Prix.

Już za miesiąc w dniach 1-2 kwietnia odbędą się 2 kolejne wyścigi F3. F3 zawita do Melbourne po raz pierwszy w historii. Jedynym kierowcą, który miał okazję jeździć po torze Albert Park jest Tommy Smith. Zobaczymy, czy reprezentant gospodarzy dzięki temu zyska jakąkolwiek przewagę.