Connect with us

Czego szukasz?

Samochody elektryczne

W końcu przełom? Volkswagen ma dokładny plan sensownego i względnie taniego samochodu elektrycznego

Volkswagen zaprezentował koncept małego samochodu elektrycznego, którego podstawowa wersja powinna kosztować mniej niż 25 tysięcy euro, a więc poniżej 120 tysięcy złotych.

volkswagen id.2all
Fot. VW

Koncept wygląda na naprawdę przemyślany

Samochód o roboczej nazwie ID.2all to koncept, ale nie taki jak wiele innych. To po prostu wyraźne zaznaczenie, że taki samochód pojawi się na rynku, a Volkswagen podał już nawet datę – 2025 rok. Samochód ma otrzymać silnik elektryczny o mocy 166 kW/225 KM i mieć zasięg do 450 kilometrów na jednym ładowaniu.

Elektryczna nowość będzie oparta na nowej platformie MEB Entry z napędem na przednie koła. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h ma wynieść poniżej 7 sekund, a maksymalna prędkość zostanie ograniczona do 160 km/h. Samochód będzie miał 4 050 mm długości, 1 812 mm szerokości, 1 530 mm wysokości i 2 600 mm rozstawu osi. 

Volkswagen obiecuje też naprawdę sensowną ilość miejsca we wnętrza i w bagażniku. Dość powiedzieć, że kufer ma mieścić standardowo 490 litrów, co jest znakomitym wynikiem biorąc pod uwagę segment, w którym będzie rywalizować. Po złożeniu tylnych siedzeń wartość ta ma wzrosnąć do 1 330 litrów, co z pewnością będzie podkreślane wszędzie, gdzie się da przy okazji premiery. Te wartości są bowiem znakomite nawet dla modeli z wyższych klas.

Co istotne, kolejny schowek o pojemności 50 litrów znajdzie się pod tylną kanapą, którą można złożyć jednym ruchem. Składane oparcie przedniego fotela pasażera sprawia natomiast, że w samochodzie będzie można przewozić przedmioty o długości do 2,20 m. 

volkswagen id.2all

Fot. VW

Cyfrowe zegary mają mieć 10,9 cala, a ekran systemu informacyjno-rozrywkowego będzie jeszcze większy. Producent nie podał dokładnej wartości, ale na zdjęciach widać, że jest po prostu ogromny.

To jeden z punktów planu

Uwagę zwraca także nowy styl projektowania marki. Jego najważniejszym elementem jest kształt słupka C, przypominający rozwiązanie z pierwszego Golfa. ID. 2all jest pierwszym Volkswagenem z nową interpretacją tego elementu. Volkswagen twierdzi, że ID.2all to samochód z „sympatycznym wizerunkiem, dynamicznymi liniami i ponadczasową elegancją”. Jako koncept wygląda naprawdę przyzwoicie, ale zastanawiamy się, ile elementów pozostanie w bazowej wersji produkcyjnej. 

Pod względem technologicznym nie powinno być źle. Volkswagen obiecuje asystenta podróży, reflektory IQ.LIGHT oraz e-planer tras. Oczywiście trudno powiedzieć, w jakim stopniu te funkcje będą obecne w wersji podstawowej. Bardzo ciekawa jest też wzmianka o osobnym panelu do sterowania klimatyzacją, który ma uzupełniać pokrętło do regulowania głośności.

volkswagen id.2all wnętrze

Fot. VW

Samochód elektryczny ID.2all ma być produkowany w Hiszpanii. To jeden z dziesięciu nowych modeli elektrycznych, które Volkswagen chce wprowadzić na rynek do 2026 roku. Już w najbliższym czasie pojawią się trzy nowe samochody – ID.3 drugiej generacji i sportowy ID.3 GTX oraz flagowy ID.7. Kompaktowy elektryczny SUV ma trafić na rynek w 2026 roku, a w planach podobno jest także… model jeszcze mniejszy od ID.2. Wszak cały czas wolna pozostaje nazwa ID.1, prawda? Ma on kosztować mniej niż 20 tysięcy euro (95 tysięcy złotych). 

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama