Connect with us

Czego szukasz?

Porady

Wymiana termostatu w samochodzie – wszystko, co powinniście wiedzieć. Jak wymienić, objawy uszkodzonego termostatu, dlaczego ulega awarii

Czym jest wymiana termostatu i co warto o niej wiedzieć? Jakie są objawy uszkodzonego termostatu? To i wiele więcej znajdziecie w naszym poradniku poniżej.

wymiana termostatu

Wymiana termostatu w samochodzie – na czym polega?

Wymiana termostatu w samochodzie jest jednym z podstawowych napraw, które mogą być potrzebne w przypadku awarii układu chłodzenia. Termostat jest odpowiedzialny za regulowanie temperatury silnika poprzez kontrolowanie przepływu płynu chłodzącego. Gdy termostat przestaje działać, może to prowadzić do nadmiernego nagrzewania silnika, co w konsekwencji może uszkodzić inne części pojazdu.

Przy wymianie termostatu warto zwrócić uwagę na kilka innych czynników. Po pierwsze, należy sprawdzić stan pozostałych elementów układu chłodzenia, takich jak węże, zbiornik wyrównawczy czy pompa wody. Jeśli którykolwiek z tych elementów jest zużyty lub uszkodzony, może to wpłynąć na działanie termostatu i doprowadzić do przegrzania silnika.

Przy wymianie termostatu warto też zwrócić uwagę na rodzaj płynu chłodzącego, którym należy uzupełnić układ. Należy wybrać płyn o odpowiednich parametrach zgodnych z wymaganiami producenta samochodu. Płyn chłodzący pełni ważną rolę w układzie chłodzenia, ponieważ odpowiada za utrzymanie odpowiedniej temperatury i zapobieganie korozji elementów.

Warto również pamiętać, że wymiana termostatu wymaga dokładnego oczyszczenia powierzchni uszczelniającej, na której termostat się znajduje. Nawet niewielkie zanieczyszczenia mogą wpłynąć na uszczelnienie i doprowadzić do wycieku płynu chłodzącego.

W przypadku wymiany termostatu zaleca się również wymianę uszczelki. Jest to stosunkowo tani element, który w razie niewłaściwego działania może doprowadzić do wycieku płynu chłodzącego i uszkodzenia silnika.

Gdzie znajduje się termostat w samochodzie?

Termostat zwykle znajduje się w pobliżu silnika samochodu, na ścieżce przepływu chłodziwa. Dokładne położenie może różnić się w zależności od marki i modelu samochodu, ale zazwyczaj znajduje się w górnej części bloku silnika lub w kolektorze dolotowym. Aby go znaleźć, należy prześledzić węże chłodzące od chłodnicy do silnika, a termostat będzie zlokalizowany w pobliżu tego obszaru.

W niektórych samochodach termostat może być umieszczony w obudowie pompy wodnej lub w skrzyni biegów. W przypadku wątpliwości najlepiej sprawdzić instrukcję obsługi samochodu lub skonsultować się z mechanikiem.

Jakie są objawy uszkodzonego termostatu?

Uszkodzenie termostatu w samochodzie może objawiać się różnymi symptomami, w zależności od stopnia uszkodzenia. Jednym z najczęstszych objawów jest nadmierna temperatura silnika, która może wynikać z tego, że termostat pozostaje zamknięty, nie przepuszczając płynu chłodzącego przez układ chłodzenia.

Innym objawem jest opóźnione uruchamianie się układu wentylatora, co może wynikać z tego, że termostat pozostaje otwarty, nie dając sygnału do uruchomienia wentylatora. Kolejnym sygnałem może być zmiana temperatury silnika w trakcie jazdy, np. nagłe podwyższenie temperatury podczas jazdy w górę.

Ponadto, uszkodzenie termostatu może powodować problemy z ogrzewaniem w kabinie, a także prowadzić do zwiększonego zużycia paliwa i zanieczyszczenia środowiska. Jeśli podejrzewasz uszkodzenie termostatu w swoim samochodzie, najlepiej skonsultuj się z mechanikiem, który dokładnie sprawdzi układ chłodzenia i zdiagnozuje problem.

Dlaczego termostat ulega awarii?

Termostat w samochodzie może ulegać awarii z różnych powodów. Jednym z nich jest zużycie i starzenie się samego termostatu, który po dłuższym czasie eksploatacji może przestać działać prawidłowo. Inną przyczyną może być nagromadzenie osadów i kamienia w układzie chłodzenia, co może prowadzić do zablokowania samego termostatu.

Wadliwa może także okazać się termosonda, która odpowiada za przekazywanie informacji o temperaturze silnika do sterownika układu chłodzenia. Uszkodzenie termosondy może skutkować błędnymi odczytami temperatury i tym samym wpłynąć na działanie termostatu. Dodatkowo, uszkodzenie samego układu chłodzenia, np. pęknięcie węża, może prowadzić do uszkodzenia termostatu.

ZOBACZ TAKŻE
Sprzęgło hydrokinetyczne - wszystko, co powinniście wiedzieć. Jak działa, budowa, wady, potencjalne uszkodzenia

Jak dbać o termostat?

Jest kilka prostych zasad, dzięki którym możecie zadbać o stan swojego portfela i samopoczucia. Aby zadbać o termostat, warto:

 • Regularnie kontrolować temperaturę silnika, zwłaszcza podczas jazdy na dłuższych trasach.
 • Zapewnić odpowiedni poziom płynu chłodniczego, aby termostat mógł pracować w optymalnych warunkach.
 • Unikać przegrzania silnika, co może prowadzić do uszkodzenia termostatu i innych elementów układu chłodzenia.
 • Wykonywać regularne przeglądy samochodu, w trakcie których należy sprawdzać stan termostatu i jego elementów.

Dbając o termostat, można zapobiec jego awarii i zapewnić optymalną pracę układu chłodzenia, co pozwoli na dłuższą i bezawaryjną eksploatację samochodu.

Wymiana termostatu – jak zrobić to samemu? Instrukcja krok po kroku

Jak wymienić termostat? Zamontowanie termostatu w samochodzie wymaga podstawowej wiedzy mechanicznej i narzędzi do demontażu i montażu elementów silnika. Oto kroki, które należy wykonać, aby zamontować nowy termostat:

 1. Wyłączyć silnik i odczekać, aż zostanie ostudzony.
 2. Otworzyć maskę samochodu i zlokalizować termostat.
 3. Wyjąć stary termostat z jego miejsca. Należy pamiętać, jak był zamontowany i w którą stronę.
 4. Usunąć stare uszczelki i umyć powierzchnię uszczelki.
 5. Zainstalować nowe uszczelki wokół termostatu.
 6. Włożyć nowy termostat w jego miejsce zgodnie z instrukcjami producenta i nałożyć na niego obudowę termostatu. Należy pamiętać, by zamocować wszystkie śruby i kołki mocujące.
 7. Podłączyć węże chłodzące z powrotem do termostatu.
 8. Uzupełnić poziom płynu chłodzącego w chłodnicy i zbiorniku wyrównawczym, jeśli jest to konieczne.
 9. Włączyć silnik i sprawdzić, czy termostat działa poprawnie, mierząc temperaturę wody chłodzącej. Upewnij się, że nie ma wycieków płynu chłodzącego.
 10. Przetestować samochód, wykonując krótką jazdę, aby upewnić się, że termostat działa poprawnie i nie ma problemów z chłodzeniem silnika.

Jeśli nie jesteście pewnie, czy jesteście w stanie wykonać ten proces samodzielnie, lepiej skonsultować się z mechanikiem samochodowym lub serwisem samochodowym.

5/5 (liczba głosów: 2)
Reklama