Connect with us

Czego szukasz?

Inne

Kia Connect w modelu EV6. Sprawdziliśmy, czy negatywne opinie są prawdziwe

Przy okazji testu Kii EV6 sprawdziliśmy także aplikację mobilną koreańskiego producenta – Kia Connect. Niska średnia ocena w Sklepie Play trochę nas przeraziła, ale ostatecznie nie było czego się bać.

kia connect ev6
Fot. Kia

Co oferuje Kia Connect?

Aplikację Kia Connect pobiera się standardowo ze Sklepu Play (jest oczywiście także w App Store), a instalacja i parowanie z samochodem nie jest niczym fascynującym. Takowe są natomiast jej możliwości w EV6, z powodu których zdecydowaliśmy się je sprawdzić.

Zacznijmy jednak od podstaw – Kia Connect to oczywiście narzędzie mające w pierwszej kolejności zapewniać stały dostęp do najważniejszych informacji o samochodzie. Jako najważniejsze informacje rozumiemy informacje diagnostyczne, status pojazdu oraz statystyki jazdy.

Przez tydzień testu szczególnie polubiliśmy informacje o odbytych podróżach, które znajdziecie w zakładce „Moje podróże”. Podczas gdy komputer pokładowy pokazuje informacje o przebiegu ogółem, od czasu ładowania oraz najnowszej podróży, tam macie zebrane wszystko w jednym miejscu. Po wyborze dnia i godziny wyświetlą się wam informacje o czasie podróży, przejechanej odległości, średniej prędkości i prędkości maksymalnej. Przydałaby się jeszcze informacja o średnim zużyciu energii. 

Jeśli chodzi o status pojazdu, to aplikacja pozwala wam na sprawdzenie statusu ryglowania, a także zdalne odryglowanie/zaryglowanie pojazdu. Nieco niżej wyświetlają się zresztą dokładniejsze informacje – czy zamknięte są drzwi, tylny bagażnik, przedni bagażnik oraz klapa od ładowania samochodu. W tym samym miejscu można także sprawdzić stan akumulatora. 

moje podróże kia connect

Prosta, czytelna i przydatna funkcja

Przydatna zwłaszcza przy samochodach elektrycznych

Zdecydowaliśmy się na sprawdzenie Kia Connect właśnie przy modelu EV6, bowiem szczególnie interesowały nas funkcje dot. samochodów elektrycznych. Już na pulpicie aplikacja pokazuje wam zasięg samochodu, a po jednym kliknięciu także stan naładowania akumulatora. To jednak oczywiście dopiero początek możliwości. 

Jeśli samochód jest w trakcie ładowania, apka pokazuje, jak wygląda obecna sytuacja i kiedy ładowanie się zakończy. Niby nic takiego, ale funkcję tę możecie naprawdę mocno spersonalizować. W zależności od preferencji możecie poprosić o powiadomienie w momencie zakończenia ładowania, ale też np. 15 minut wcześniej. Jeśli chcecie zgodnie z zaleceniami producentów ładować samochód tylko do 80% (albo innego stanu) – także możecie to zrobić za pośrednictwem aplikacji. Jeśli ładujecie samochód w domu możecie podpiąć samochód określając w aplikacji, kiedy ładowanie ma się zacząć i skończyć. O zaletach rozpoczęcia jazdy tuż po zakończeniu ładowania nie musimy przecież tutaj pisać. 

status funkcji kia connect

Aplikacja oferuje czytelną możliwość sprawdzenia statusu poszczególnych funkcji

Drugą zaawansowaną możliwością Kia Connect jest możliwość włączenia klimatyzacji i jej podobnych funkcji przez aplikację w telefonie. To funkcja przydatna zarówno latem, jak i zimą, a w naszym przypadku okazało się także, że na początku kwietnia, kiedy rano temperatura była na minusie. Poza klimatyzacją Kia przygotowała osobne polecenia dla odszraniania, podgrzewania lusterek zewnętrznych i tylnej szyby, a także podgrzewania kierownicy. Kiedy temperatura będzie zgodna z naszym poleceniem, otrzymamy powiadomienie w aplikacji. Rzecz jasna polecenia te można także zaplanować na dowolną godzinę, np. wieczorem na poranek, kiedy zabiegani możemy zapomnieć o wielu sprawach, a następnie mimo to nie marznąć. 

Co jeszcze można zrobić zdalnie? To już niezbyt rzucająca na kolana funkcja, ale możecie wyszukać w aplikacji dowolne miejsce, a następnie wysłać je do nawigacji w samochodzie. Zawsze lepsze to niż męczenie się na klawiaturze ekranowej. 

zdalne polecenie kia connect

Zdalne polecenie w Kia Connect

Negatywne opinie o Kia Connect – czy się sprawdziły?

Przed korzystaniem z Kia Connect sprawdziliśmy, jakie są najczęstsze jej błędy. W Sklepie Play jej ocena wynosi bowiem 2.6, a w App Store jest jeszcze gorzej – 2.2. Po szybkiej weryfikacji opinii okazało się jednak, że nie ma się czego bać. Ogrom negatywnych opinii można skrócić dwoma słowami – „nie działa”. Aplikacja rzekomo wielu użytkownikom nie gwarantuje przydatnych informacji, a jedynie biały ekran.

W naszym przypadku wszystko było jednak w porządku przez cały okres testu. Najpierw bezproblemowa instalacja, a potem brak najmniejszych problemów przy uruchamianiu zdalnych funkcji, czego najbardziej się baliśmy. Kia Connect w naszym przypadku sprawdziła się więc na 5 gwiazdek, a dość niską ocenę należy tłumaczyć podejściem ludzi. Przy prawidłowym działaniu niewiele osób decyduje się na ocenę, a tym bardziej na komentarz, ale przy jakiejkolwiek awarii chętnych do przedstawienia swojej historii jest wielu. To zupełnie normalne, choć w tym przypadku przesadnie wpływa na ocenę całej apki. 

4.9/5 (liczba głosów: 9)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama