Connect with us

Czego szukasz?

ELMS i AsLMS

Zmiana w kalendarzu ELMS 2023. „Przeszkodziła” F1

Z racji prac remontowych mających miejsce na torze Imola, runda ELMS nie będzie mogła odbyć się na włoskim torze. Na szczęście ACO szybko podało nam alternatywne rozwiązanie.

ELMS 2023 pojedzzie dwa razy na torze Portimao
Fot. ELMS

Czy Formuła 1 zawiniła na torze Imola?

Tor Imola to bez wątpienia jeden z ulubionych obiektów wśród kibiców. Gwarantuje on fanom przyzwoite ściganie przy rozsądnych cenach i odległościach od hoteli. Niestety problemem tego obiektu jest stan jej infrastruktury. Padok wymaga renowacji, a także powiększenia nie tylko dla F1, ale i ELMS. Dlatego też, gdy rok temu Liberty Media przedłużyła kontrakt z Imolą do 2025 roku to jednym z warunków powrotu F1 był remont toru. Ten obejmuje między innymi renowację budynku alei serwisowej oraz naprawę dróg serwisowych na torze.

Niestety pojawił się problem. Otóż w ostatnich tygodniach okazało się, że tor Imola nie zdoła przygotować się do przyjęcia ELMS na początku maja. Część z prac i tak będzie trwała jeszcze w maju zanim zawita tam F1 na GP Emilii-Romanii. Jednakże już teraz wiadomo, że Imola nie będzie gotowa na przyjęcie Mistrzostw Europy. Czy można winić za to Formułę 1? Z jednej strony, gdyby nie mistrzostwa świata, to nigdy by nie doszło do tej sytuacji. Z drugiej strony, takie zmiany były konieczne. Formuła 1 przyczyniła się do takowego zamieszania, ale jednocześnie było ono nieuniknione. Część prac wystartowała jeszcze w zeszłym roku. Jednocześnie tor nie może sobie pozwolić na to, aby nie organizować pewnych imprez, które zapewniają właścicielom jego utrzymanie. Dlatego taka zmiana była konieczna. Tu trzeba jeszcze dodać, że z tego samego powodu FIA ETRC musiała odwołać rundę na torze Hungaroring.

ZOBACZ TAKŻE
Kalendarz ELMS 2023. Miejsca i daty wyścigów

Jak ACO poradziło sobie z tym wyzwaniem?

Jeszcze kilka dni temu, gdy wyszła informacja dotycząca toru Imola, to już wtedy szybko pojawiły się pewne propozycje. Wśród opcji było przeniesienie wyścigu na Mugello czy Vallelungę. W tym wszystkim przejawiał się także tor Portimao. Tu jednak należało przypomnieć, że portugalski obiekt posiada umowę na wyłączność organizacji finałowej rundy sezonu ELMS do 2025 roku. Dlatego też wszelkie zmiany w kalendarzu wymagały respektowania tego zapisu. Na szczęście promotorzy ELMS wypracowali z torem Algarve satysfakcjonujące rozwiązanie. 21 i 22 października odbędą się dwa wyścigi 4h Portimao, które zostaną sklasyfikowane jako 5. i 6. runda sezonu 2023. Identyczne rozwiązanie od kilku lat stosuje Asian Le Mans Series. Nie wiemy jeszcze, jaki format kwalifikacji spotkamy w trakcie tego weekendu. Przypuszczalnie podobnie, jak w AsLMS, każda z klas pojedzie w dwóch turach sesji kwalifikacyjnych.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama