Connect with us

Czego szukasz?

powered by Advanced iFrame. Get the Pro version on CodeCanyon.

Porady

Kiedy należy przeprowadzić ozonowanie samochodu?

Każdego dnia przemieszczamy się samochodem. Jakość powietrza we wnętrzu auta to nie tylko kwestia komfortu. Należy pamiętać, że wdychane powietrze ma wpływ na samopoczucie oraz stan zdrowia kierowcy (jak również pasażerów). Regularne zabiegi pielęgnacyjne wewnątrz samochodu warto zatem rozszerzyć o ozonowanie. Opowiemy o tym rozwiązaniu w naszym artykule.

ozonowanie samochodu
Artykuł sponsorowany

Czym jest ozonator powietrza?

Ozonator powietrza jest urządzeniem, które dezynfekuje i oczyszcza powietrze z drobnoustrojów chorobotwórczych, bakterii i grzybów. Ponadto ozonator powietrza pozwala na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów.

Za działanie dezynfekujące odpowiedzialny jest generowany przez urządzenie ozon. Gaz ten występuje naturalnie w przyrodzie. Ma on silne właściwości dezynfekujące. Procesy utleniania sprawiają, że jest on w stanie wyeliminować znajdujące się w powietrzu bakterie, wirusy, grzyby i pleśnie.

Dodatkowo ozonatory powietrza niwelują nieprzyjemne zapachy. Generator ozonu wykorzystywany jest nie tylko do oczyszczania powietrza, ale również do ozonowania wody (proces ten polega na przepuszczeniu przez wodę powietrza nasyconego ozonem).

Jak działa generator ozonu do auta?

Generatora ozonu z powodzeniem użyjesz do zdezynfekowania wnętrza samochodu. Jest to niewielkich rozmiarów urządzenie, które można umieścić wewnątrz auta. Urządzenie wyposażone jest w timer, a więc można ustawić czas, w którym ma działać. Należy zamknąć drzwi oraz okna w samochodzie i można przystąpić do ozonowania.

Należy pamiętać, aby nie wsiadać do auta bezpośrednio po ozonowaniu. Generalnie rzecz biorąc, ozon nie jest groźny dla człowieka. Niemniej może być szkodliwy w dużym stężeniu. Dlatego też należy wywietrzyć samochód po przeprowadzeniu ozonowania.

Ozonatory powietrza – jakie części i elementy samochodu warto poddać ozonowaniu?

Bardzo często za pomocą ozonatora dezynfekuje się system klimatyzacji samochodowej. Jak wspominaliśmy – generatory ozonu usuwają bakterie, roztocza i grzyby, a także niwelują niepożądane zapachy (stęchlizny czy dymu tytoniowego). Trzeba pamiętać także o regularnej wymianie filtrów powietrza.

Kolejny element wyposażenia samochodu, który może zostać poddany ozonowaniu, to tapicerka samochodowa. W tkaninie lubią się gromadzić wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Ozonator powietrza pozostawi tapicerkę czystą i świeżą. W ten sposób wyczyszczą się także dywaniki.

Ozonatory samochodowe zdają egzamin nie tylko w przypadku tekstylnych tapicerek. Świetnie odświeżą również skórzane fotele. Tego rodzaju tapicerkę bardzo ciężko doczyścić ręcznie. W zakamarkach znajdują się zanieczyszczenia, a materiał może przesiąknąć nieprzyjemnymi zapachami. Jedynym rozwiązaniem jest wówczas ozonowanie.

Zabieg ozonowania usunie zanieczyszczenia również z konsoli centralnej i deski rozdzielczej. W samochodzie jest wiele miejsc, które są potencjalnym miejscem rozwoju drobnoustrojów i patogenów. Są to wszelkiego rodzaju zakamarki, łączenia elementów, miejsca pod fotelami, schowki, podsufitka, szczeliny pomiędzy szybą a drzwiami itp.

Aby dokładnie wyczyścić wszelkie te miejsca, warto poddać auto ozonowaniu.

Jak często należy poddawać samochód ozonowaniu?

Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne wewnątrz samochodu wykonuje się regularnie. Jak to wygląda w przypadku odgrzybiania klimatyzacji czy oczyszczania powietrza w samochodzie?

Częstotliwość ozonowania zależy od wielu czynników. Duże znaczenie ma intensywność użytkowania pojazdu czy przeznaczenie auta (czy jest to auto rodzinne, czy też służbowe itd.). Oczyszczanie powietrza możesz wykonywać zawsze wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba – na przykład, gdy zaczynają ci przeszkadzać brzydkie zapachy w samochodzie.

Ozonowanie powinieneś przeprowadzić niezwłocznie, jeżeli wyczujesz w samochodzie pleśń lub zauważysz ślady jej występowania. Wdychanie powietrza z zarodnikami grzybów jest bardzo niekorzystne dla zdrowia.

Jeżeli nie widzisz żadnych nieprawidłowości, to wykonaj ozonowanie raz na jakiś czas. Salony car detailingowe zalecają przeprowadzać zabieg ozonowania co najmniej raz na pół roku lub raz na rok.

Skomentuj

1 Komentarz

  1. Pingback: Ozonowanie i dezynfekcja pomieszczeń Warszawa

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama