Connect with us

Czego szukasz?

Biznes

Sprzedaż nowych samochodów w kwietniu 2023 r. Duże wzrosty jednych, duże spadki innych

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego opublikował dane sprzedażowe za kwiecień 2023 r. Po analizie wyników bardzo szybko można zauważyć dwie rzeczy – spore wzrosty sprzedaży rok do roku marek Grupy Volkswagen oraz duże spadki marek Stellantisa. W segmencie samochodów osobowych Skoda nieco zbliżyła się do Toyoty, a w segmencie samochodów dostawczych równych sobie cały czas nie ma Renault.

sprzedaż nowych samochodów kwiecień 2023
Na zdjęciu Skoda Octavia, drugi najpopularniejszy model w kwietniu w Polsce | Fot. Skoda

Według Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego w kwietniu 2023 r. w Polsce sprzedało się 35 485 nowych samochodów osobowych i 4 141 nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Oznacza to minimalny spadek (-0,3%) względem kwietnia 2022 roku. Na spadek rok do roku zapracowały głównie samochody dostawcze (-15,2%), bowiem sprzedaż osobowych minimalnie wzrosła (+1,7%).

Wśród samochodów osobowych nadal najlepiej sprzedają się te na benzynę (44,9% udziału w rynku w 2023 r.), które jednak w porównaniu do zeszłego roku straciły 3,5 p.p. udziału w rynku. Ogólnie jednak sprzedaż większości napędów wzrosła, a niechlubnym wyjątkiem są samochody na LPG (-8,7% rdr).

Największy udział za benzyniakami mają pełne hybrydy (HEV), które stanowią 18,9% rynku (+2,4 p.p. udziału w rynku rdr) oraz miękkie hybrydy (MHEV) – 17,9% rynku (+1 p.p.). Wszystkie pozostałe napędy mają poniżej 10%. To Diesle – 9,6% (-0,4 p.p.), samochody elektryczne – 3,4% (+1,1 p.p. i największy wzrost sprzedaży – o 76,7%), samochody na LPG 2,7% (-0,7 p.p) oraz hybrydy plug-in 2,7% (+0,2 p.p.). 

Dwie marki powyżej 10 procent

Jeśli chodzi o rynek nowych samochodów osobowych, to po raz kolejny zdominowała go Toyota, która sprzedała 5 875 pojazdów, co pozwoliło na objęcie 16,56% udziału w rynku. Sprzedaż japońskiego producenta zmalała jednak o 8%, podczas gdy wszystkich pozostałych z TOP 5 wzrosła. Na drugim miejscu znalazła się Skoda, która odnotowała świetny miesiąc. 4 292 sprzedane samochody oznaczają wzrost o 52,1% rdr i objęcie 12,1% udziału w rynku. Na podium znalazł się jeszcze Volkswagen, który z 3 024 sprzedanymi samochodami także odnotował znaczący wzrost sprzedaży względem 2022 roku.

Największy wzrost spośród marek z TOP 15 odnotował jednak będący właśnie na 15. pozycji Lexus. Japońska marka premium Toyoty sprzedała się w 914 egzemplarzach, podczas gdy rok temu były to 403 samochody. Wśród marek premium najlepsze było jednak Audi, które także znacząco urosło w porównaniu z zeszłym rokiem. Fatalnie poradziły sobie natomiast marki Stellantisa – Opel odnotował spadek rdr o 65%, Peugeot o 48%, a Fiat o 38%. Sprzedaż Citroena jest tak niska, że nie znalazł się on nawet w ogólnodostępnych danych dla TOP 20. 

Jeśli chodzi o modele, to po raz pierwszy od dawna w TOP 5 znalazły się „tylko” dwa modele Toyoty – Corolla (1., najpopularniejsza wśród klientów biznesowych) oraz Yaris Cross (3., najpopularniejszy wśród klientów indywidualnych). 2. miejsce zajęła bowiem Skoda Octavia, 4. Dacia Duster, a 5. Kia Sportage. Po raz kolejny znakomitą sprzedażą zaskoczyła Cupra Formentor. Hiszpański CUV był najlepiej sprzedającym się modelem marki premium i zajął 12. miejsce w ogólnym zestawieniu. 

sprzedaż nowe samochody osobowe kwiecień 2023

Dane: PZPM

Tylko nieco ciekawiej na rynku samochodów dostawczych

Na rynku samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony w kwietniu najlepsze okazało się Renault, które od dawna jest dominatorem tego rynku. Po raz kolejny francuski producent zdominował ten segment, obejmując niemal jedną czwartą sprzedaży. Na uwagę zasługuje także wynik Forda, który z 710 sprzedanymi samochodami odnotował ponad 17% udziału w rynku. Słaby miesiąc odnotował Fiat, którego sprzedaż w porównaniu z 2022 rokiem spadła aż o 61%. 

Wśród modeli najlepszy po raz kolejny był oczywiście Renault Master. Francuski bestseller sprzedał się w 768 egzemplarzach, co oznacza aż 18,5% udziału w rynku. Drugie miejsce zajęły ex aequo Iveco Daily i Mercedes Sprinter, które sprzedały się w 343 egzemplarzach. Pierwszą piątkę uzupełniły Toyota ProAce City oraz Ford Transit. 

sprzedaż nowe samochody dostawcze kwiecień 2023

Dane: PZPM

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama