Connect with us

Czego szukasz?

powered by Advanced iFrame. Get the Pro version on CodeCanyon.

Samochody elektryczne

Ford pokazał nowego Tourneo Couriera. Z przodu SUV, z tyłu minivan

Ford pokazał właśnie nowego Tourneo Couriera w dwóch wersjach – spalinowej i elektrycznej. Marka skupiła swoją uwagę oczywiście na tym na prąd, ale to ten konwencjonalny trafi do sprzedaży znacznie szybciej.

nowy ford tourneo courier 2023
Fot. Ford

Hej, przygodo!

Samochód jest połączeniem walorów SUV-a i minivana, będąc oczywiście osobowym odpowiednikiem Transita Couriera. Od razu przyszła nam jednak do głowy myśl, że nowa, ciekawsza nazwa, mogłaby skusić więcej klientów.

Design samochodu ma nawiązywać do przygody i spędzania życia na świeżym powietrzu. Trzeba przyznać, że wygląda on dość ciekawie i z całą pewnością przykuwa uwagę. Podstawą jest dużo przestrzeni zarówno dla pasażerów, jak i dla bagażu. To kolejny model Forda stworzony według tej filozofii i powstały przy współpracy z Volkswagenem. Rozpoczęło się od Tourneo Connecta, który sprzedaje się zupełnie przyzwoicie. 

Krótkie zwisy i naturalne, proste linie poszerzają optycznie nadwozie i mają podkreślać jego wytrzymałość, a front, odróżniający modele elektryczne, wyposażono w futurystycznie wyglądającą listwę oświetleniową, biegnąca w poprzek całego przodu i charakterystyczną dla Forda chromowaną kratę przedniego wlotu powietrza z „diamentowym” wzorem.

Istotą całego samochodu jest szeroko pojęta przestrzeń. Ta bagażowa jest o ponad 44 procent większa w porównaniu do ustępującego Tourneo Couriera. To naprawdę przyzwoity wynik, który może skusić wielu klientów. Co więcej, konsolę środkową można konfigurować w kilku ustawieniach w zależności od potrzeb. Elektryczna wersja samochodu ma także tzw. frunk, a więc dodatkowy bagażnik pod przednią maską o pojemności 44 litrów. 

nowy ford tourneo courier 2023

Fot. Ford

nowy ford tourneo courier 2023

Fot. Ford

W środku znajduje się oczywiście system SYNC 4, który miał swoją premierę w Mustangu Mach-E i jest znany z bezprzewodowych aktualizacji OTA. Centrum dowodzenia stanowi 12-calowy cyfrowy zestaw wskaźników i zegarów oraz 12-calowy dotykowy ekran systemu informacyjno-rozrywkowego. Samochód zaoferuje także m.in. indukcyjną ładowarkę do telefonów oraz bezprzewodowe połączenie zarówno Android Auto, jak i Apple CarPlay. Ze zdjęć udostępnionych przez Forda wynika, że wersja elektryczna i spalinowa będą różnić się m.in. kierownicą. Poniżej znajdziecie zdjęcia obu wnętrz. 

Wersja spalinowa wkrótce, elektryczna za ponad rok

Benzynową wersję Tourneo Couriera będzie można kupić wyłącznie z litrowym, turbodoładowanym silnikiem EcoBoost o mocy 125 KM. W przypadku Tourneo Connecta do wyboru są jeszcze jednostki napędowe Diesla, ale Forda – jak większość rynku – rezygnuje z tej technologii. Samochód wejdzie do produkcji jeszcze w tym roku, a na drogach powinien pojawić się pod koniec roku. 

ford tourneo courier wnętrze 2023

Wnętrze nowego, spalinowego Tourneo Couriera | Fot. Ford

ford e-tourneo courier wnętrze 2023

Wnętrze nowego, elektrycznego E-Tourneo Couriera | Fot. Ford

Na elektryczną wersję będzie trzeba poczekać znacznie dłużej. Będzie ona bowiem produkowana w Krajowie w Rumunii (gdzie obecnie powstaje Puma) od drugiej połowy 2024 roku. Jej sercem będzie silnik elektryczny o mocy 100 kW/136 KM, z którego będzie można korzystać za pomocą jednego pedału. Rozwiązanie kojarzone głównie z Nissanem „rozlało się” po całym rynku i teraz oferuje je już wielu producentów. 

Samochód będzie można ładować zarówno prądem przemiennym o mocy do 11 kW, jak i prądem stałym o mocy do 100 kW. Ford informuje, że nocne ładowanie akumulatora od stanu 10 do 100% za pośrednictwem standardowego gniazda prądu przemiennego zajmuje 5,7 godziny.

E‑Tourneo Courier jest jednym z 10 w pełni elektrycznych modeli, które Ford zaoferuje w Europie do 2024 roku. Do tej pory po drogach jeżdżą już Mustang Mach-E i E-Transit, a w kolejce czekają cztery ogłoszone już modele. To w pełni elektryczne: E-Transit Custom, Explorer, E-Transit Courier i E-Tourneo Courier. Wkrótce powinniśmy zobaczyć także elektryczną Pumę, którą producent zapowiada od dłuższego czasu. 

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama