Connect with us

Czego szukasz?

powered by Advanced iFrame. Get the Pro version on CodeCanyon.

Inne

Rowery górskie – jaki rower wybrać na początek?

Rower górski, zwany również MTB (z ang. Mountain Bike), to świetne rozwiązanie dla tych, którzy pragną poczuć prawdziwą adrenaliny podczas przejażdżki przez nierówne, skaliste tereny czy leśne ścieżki. Wraz ze wzrostem popularności tej dyscypliny sportu, na rynku pojawiło się mnóstwo modeli i marek, co może przyprawić początkujących entuzjastów o ból głowy. Jak więc wybrać odpowiedni rower górski na start? Zapraszam do lektury.

rowery górskie
Artykuł sponsorowany

Rodzaje rowerów górskich

Pierwszym krokiem w wyborze odpowiedniego roweru jest poznanie podstawowych rodzajów rowerów górskich. Należą do nich:

  • XC (Cross Country) – to rowery przeznaczone do szybkiej jazdy po leśnych ścieżkach i nierównym terenie. Charakteryzują się niską wagą i zazwyczaj mają skok amortyzatora w przedziale 80-120mm.
  • Trail – uniwersalne rowery do jazdy w górach. Mają nieco większy skok amortyzatorów (120-150mm) i są idealne dla tych, którzy chcą poczuć się komfortowo na różnorodnych trasach.
  • Enduro – przeznaczone do agresywniejszej jazdy w trudnym terenie. Mają skok amortyzatora między 150-170mm i są bardziej odporne na uszkodzenia.
  • Downhill (DH) – to prawdziwe „bestie” wśród rowerów górskich. Przeznaczone do ekstremalnej jazdy z góry w dół, mają bardzo mocne amortyzatory (skok powyżej 200mm) i mocną konstrukcję.

Dla początkujących rowerzystów najbardziej odpowiednie wydają się rowery górskie typu XC lub Trail. Umożliwiają one zarówno komfortową jazdę po leśnych ścieżkach, jak i pewne zetknięcie z bardziej wymagającym terenem. Jeszcze jedno, dla niewtajemniczonych — skok amortyzatora to odległość, jaką tłok w amortyzatorze może pokonywać w trakcie pracy, czyli od chwili, kiedy nie jest obciążony do momentu maksymalnego ugięcia, co wpływa na pochłanianie nierówności terenu.

Rowery górskie — na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie pierwszego?

Gdy masz już wybrany rodzaj roweru, warto przyjrzeć się jeszcze kilku kwestiom takim jak:

  • Budżet – Rowerów górskich jest wiele, a ich ceny wahają się od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli nie masz dużo doświadczenia z różną techniką jazdy, warto zastanowić się nad modelem w przedziale cenowym 1500-4000 zł. W tej kategorii cenowej znajdziemy solidne rowery, które posłużą przez wiele lat.
  • Rozmiar i geometria ram – Rama powinna być dostosowana do wzrostu i budowy ciała rowerzysty. Jeśli masz możliwość, udaj się do sklepu i przymierz różne rozmiary. Pamiętaj też, że geometria ramy wpłynie na to, jak będziesz się czuł na rowerze – czy bardziej wyprostowany, czy pochylony.
  • Komponenty – Na jakość jazdy wpłyną również komponenty, takie jak hamulce, przerzutki czy amortyzatory.

Idealny pierwszy rower górski

Wybór pierwszego roweru górskiego to ważna decyzja, która może wpłynąć na Twoją dalszą przygodę z MTB. Pamiętaj o wyborze odpowiedniego rodzaju roweru, ustaleniu budżetu, dobraniu właściwego rozmiaru ramy oraz zwróceniu uwagi na jakość komponentów. W ten sposób zakupiony przez Ciebie rower będzie służył przez wiele lat i dostarczy mnóstwo radości z jazdy.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama