Connect with us

Czego szukasz?

Porady

Najlepsze klocki hamulcowe – które wybrać?

Wybór odpowiednich klocków hamulcowych na rower to ważna decyzja, która ma bardzo bezpośrednie przełożenie na efektywność hamowania, a w konsekwencji również na bezpieczeństwo jazdy. Jak je wybrać, aby być zadowolonym? Mamy kilka uwag na ten temat.

najlepsze klocki hamulcowe
Artykuł sponsorowany

Temat ważny dla każdego kierowcy

Choć „zwykli użytkownicy” rzadko przejmują się poszczególnymi częściami swojego samochodu (w końcu nie muszą być mechanikami, ważne, by auto po prostu jechało), to jednak w przypadku klocków hamulcowych warto się nad tym pochylić. W końcu efektywność hamowania ma kluczowe znaczenie w sytuacjach, które nie zawsze da się przewidzieć – chociażby dlatego, że nie jesteśmy jedynymi uczestnikami ruchu drogowego, a za umiejętności innych osób nie jesteśmy w stanie odpowiadać.

Jak wybrać klocki hamulcowe – podobieństwo to za mało

Przede wszystkim znajdź takie klocki hamulcowe, które są wyprodukowane z myślą o konkretnym modelu samochodu. Dedykowane rozwiązania to po prostu optymalne wyjście. Owszem, może się zdarzyć, ze znajdziesz klocki, które choć powstały z myślą o innym samochodzie, wyglądają bardzo podobnie. Jednak podobieństwo to a mało – różnica może tkwić chociażby w zastosowanych materiałach.

Rodzaje klocków hamulcowych

A skoro już mowa o materiałach, z których wykonywane są klocki hamulcowe, należy zwrócić uwagę na cztery ich rodzaje:

  • Na początku omówmy klocki niskostalowe. W ich przypadku można mówić o całkiem wysokiej stabilności temperaturowej ale dzieje się to kosztem ich ceny. Warto tez zauważyć, że ich stosowanie przekłada się na zmniejszenie żywotności felg. Kiedy się sprawdzą? Na przykład w pojazdach dostawczych.
  • Dla porównania klocki półmetaliczne są bardzo twarde, ale jeszcze szybciej powodują zużycie felg i… po prostu brudzą. Warto jednak wspomnieć, że ich parametry sprawiają, ze sprawdzą się choćby i w jeździe po wertepach.
  • W przypadku klocków organicznych sprawa wygląda zgoła inaczej. Są miękkie, więc i przyjaźniejsze dla felg, ale zarazem same w sobie zużywają się szybciej niż warianty z domieszką metalu. W dodatku nie sprawdza się przy wysokich temperaturach.
  • Z kolei klocki ceramiczne można spotkać w różnych wariantach samochodów, od sportowych, po osobowe.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama