Connect with us

Czego szukasz?

F2

F2: Novalak zwyciężył absurdalny wyścig na Zandvoort | Analiza

Po sobotnim sprincie, który zawiódł kibiców na całej linii, w wyścigu głównym liczyliśmy przynajmniej na emocje. Te kierowcy Formuły 2 nam dostarczyli, ale raczej nie takie, na jakie liczyliśmy. W chaotycznym wyścigu każdy kierowca z czołowej szóstki klasyfikacji miał jakieś problemy i tylko Martins zdobył dwa punkty. Podium było bardzo niespodziewane – zwyciężył po raz pierwszy w karierze Clement Novalak, a za nim znaleźli się Zane Maloney i Jak Crawford.

F2 2023 Zandvoort wyścig główny
Fot. Formula 2 / Twitter

Najlepszy kierowca: Clement Novalak

Gdyby typować, kto może wygrać wyścig główny Formuły 2 w Holandii, kierowca Tridenty byłby pewnie jednym z ostatnich kandydatów. A jednak, stało się. Clement Novalak został zwycięzcą na torze Zandvoort. Francuz na początku trzymał się z dala od kłopotów i jechał spokojnie na końcu drugiej dziesiątki. Gdy na 10. okrążeniu rozbił się jego rodak, Pourchaire, przed Tridentem otworzyła się ogromna okazja. Novalak zjechał do boksu, zmienił opony i objął prowadzenie. Wydawało się, że znajdujący się za nim Maloney, czy Crawford, będą szybsi, jednak lider niespodziewanie narzucił bardzo dobre tempo i uciekł rywalom. Prowadzenia nie oddał do samego końca i w dodatku dopisał punkt za najszybsze okrążenie wyścigu.

 


 

Podium uzupełnili Zane Maloney i Jak Crawford. Obydwaj mogą być nieco zawiedzeni, bowiem dla obu była to szansa na wygraną. Maloney od początku był trzeci, i tak też pozostało po pit stopach. Na restarcie zaatakował Crawforda i wyprzedził go genialnym manewrem od zewnętrznej. Następnie miał popędzić po Novalaka, ale nie zdołał podołać temu zadaniu i zamiast tego resztę wyścigu bronił pozycji. Crawford, który startował z pole position, stracił prowadzenie przez zbyt wczesny pit stop. Potem wyprzedził go kolega z akademii Red Bulla i Amerykanin dojechał trzeci. Jest to dla niego pierwsze podium w F2 w wyścigu głównym.

Najlepszy zespół: Trident

Dla włoskiego zespołu to tak naprawdę pierwsze dobre punkty w tym sezonie. Przed wyścigiem dorobek punktowy wynosił 15, w wyścigu głównym za sprawą Novalaka zdobyli 26 oczek. Drugi kierowca zespołu, Roman Stanek, dojechał dwunasty. Sporo punktów dopisał sobie też Hitech. Crawford był trzeci, a Hadjar dojechał do mety na szóstej pozycji. Udany wyścig zaliczył Carlin. Poza Maloneyem także Fittipaldi zakończył zawody w czołowej dziesiątce, na siódmym miejscu. Dwoma bolidami punktowało jeszcze Van Amersfoort, gdzie Verschoor był czwarty, a Correa dziesiąty. Zespoły walczące o tytuł – ART i Prema – rozczarowały, o czym piszemy w dalszej części artykułu.

Największe zaskoczenia: Amaury Cordeel i Juan Manuel Correa

Poza najoczywistszym zaskoczeniem, jakim jest zwycięstwo Novalaka, niespodzianki sprawiło też dwóch innych kierowców. Amaury Cordeel zdobył swoje pierwsze w tym sezonie punkty w F2. Belg startował 18. i był jednym z kierowców, którzy skorzystali na neutralizacji wyścigu po kraksie Pourchaire’a. Z pit stopu wyjechał na 12. miejscu, ale szybko przebił się na 9. miejsce. Ostatecznie do mety dojechał właśnie na tej pozycji, a kara dla Victora Martins przesunęła go do czołowej ósemki. Dla Correi był to wyścig pełen przygód. Startował bardzo wysoko, jednak szybko zaprzepaścił szansę na bardzo dobry wynik. Zderzył się z Oliverem Bearmanem, którego obrócił, za co otrzymał 10 sekund kary. Po odbyciu jej w pit stopie znalazł się na pograniczu pierwszej i drugiej dziesiątki. Udało mu się wyprzedzić Roya Nissany’ego i tym samym zdobył jeden punkt za dziesiątą pozycję.

Największe rozczarowania: Wszyscy kierowcy walczący o tytuł

Wszyscy kierowcy z top4 klasyfikacji generalnej zawiedli dziś na całej linii. Zaczęło się od Jacka Doohana, który jeszcze przed realnym startem wyścigu obrócił się na nachylonym ostatnim zakręcie. W jego ślady poszedł Frederik Vesti, który już zakręt później, w środku T1, stracił panowanie nad tyłem samochodu. Doohan musiał wycofać się z wyścigu, a kierowca Premy pojechał dalej, ale stracił wiele pozycji, po czym i tak kilka okrążeń wycofał się, przez niedokręcona koła po pit stopie. Zaraz po pierwszym restarcie kłopoty miał Ayumu Iwasa. Próbował zaatakować Mainiego po wewnętrznej w pierwszym zakręcie, ale nie poszło to zgodnie z planem. Na wciąż wilgotnej części toru stracił panowanie nad bolidem i wjechał pod koła rywala z Camposa. Poza straconymi pozycjami, Japończyk otrzymał także 10 sekund kary za spowodowanie kolizji.

 

 

Wszystkie te sytuacje na pewno cieszyły Theo Pourchaire’a. Francuz powoli odrabiał pozycje po starcie z 10. miejsca. Po pit stopie był wirtualnie piąty – znalazł się przed Hadjarem dzięki dobrej zmianie opon w ekipie ART. Jego szczęście nie potrwało jednak długo. W szybkiej sekcji 6-7 kierowca ART stracił panowanie nad bolidem i mocno uderzył w bandy. Tym samym także on nie zdobył dzisiaj punktów i zawiódł na całej linii. Tymczasem kierowcy którzy w klasyfikacji znajdują się na piątym i szóstym miejscu w punktacji – Bearman i Martins – byli zamieszani w kolejny incydent. W pierwszym zakręcie Brytyjczyk agresywnie zaatakował mistrza F3. Ten zrewanżował się w T3, jednak wyszło to nieco gorzej i wypchnął swojego rywala w bandy. Dla kierowcy Premy była to już druga kolizja, w wyścigu. Wcześniej na początku został obrócony przez Corree.

Klasyfikacje generalne po weekendzie w Holandii

Na czele oczywiście bez zmian. Wciąż z liczbą 168. punktów prowadzi Theo Pourchaire, za którym czyha Frederik Vesti. Dalej w grze o tytuł są Iwasa i Doohan, a szansy na odrobienie punktów nie odzyskał Victor Martins, który wciąż jest piąty ze stratą 46 oczek. Enzo Fittipaldi przesunął się przed Bearmana na 6. miejsce. W klasyfikacji zespołów ART powiększyło przewagę nad Premą o dwa punkty. Trzeci Carlin odskoczył trochę od ekipy DAMS, a na następnych pozycjach także nie było zmian. Pełne klasyfikacje generalne Formuły 2 w sezonie 2023 są pokazane w osobnym artykule, do którego odnośnik znajdziecie poniżej.

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja generalna F2 2023. Sprawdź aktualną sytuację

Następny przystanek: Monza

Po długiej przerwie letniej kierowcy nie mają już czasu na odpoczynek. W weekend 1-3 września Formuła 2 przeniesie się na ikoniczny tor Monza, gdzie rozegrana zostanie dwunasta runda sezonu. Będą to zarazem przedostatnie zmagania sezonu 2023 – po GP Włoch zostaną nam już tylko wyścigi w Abu Zabi. Dlatego właśnie najbliższy weekend będzie kluczowy dla losów tego sezonu i rozstrzygnąć mogą się nawet losy mistrzostwa. Wszyscy kierowcy w tej walce muszą podnieść się po rozczarowującym weekendzie. Kto poradzi sobie najlepiej? Zobaczymy już w przyszłym tygodniu.

ZOBACZ TAKŻE
Kalendarz F2 2023. Gdzie i kiedy odbędą się wyścigi?

Szczegółowy kalendarz Formuły 2 na sezon 2023 znajdziecie w osobnym artykule, do którego link podaliśmy powyżej.

Wyniki wyścigu głównego Formuły 2 na torze Zandvoort

F2 Zandvoort 2023 wyścig Główny wyniki

Fot. FIA

Reklama