Connect with us

Czego szukasz?

Porady

Jazda samochodem w klapkach. Czy to w ogóle legalne?

Czy jazda samochodem w klapkach jest legalna w Polsce? Sytuacja powtarza się co roku w ciepłych miesiącach – i nie ma znaczenia, czy to parking przy plaży czy przed supermarketem daleko od morza. Kierowców podróżujących w klapkach nie brakuje, choć nie jest to najlepsze rozwiązanie.

jazda samochodem w klapkach

Jazda samochodem w klapkach. Problematyczne przepisy

Czy jazda samochodem w klapkach jest w jakikolwiek sposób zakazana? Kwestią jazdy w całkowicie nieodpowiednim obuwiu zajęła się ostatnio także niemiecki ADAC. Poruszał problematykę odpowiedniego obuwia do prowadzenia samochodu w związku z urlopem. Wniosek? W większości krajów europejskich przepisy są dość luźne i ograniczają się raczej do uniwersalnego stwierdzenia, że ​​kierowcy nie wolno jeździć w butach nieodpowiednich do prowadzenia pojazdu. Oznacza to, że nie powinno to mieć negatywnego wpływu na zdolność kierowcy do reagowania na nagłe sytuacje i nie powinno go ograniczać w prowadzeniu pojazdu.

Interpretacja takiego prawa jest dość złożona. To, co ogranicza jedną osobę, może nie przeszkadzać drugiej. Niemniej jednak ADAC dodaje zalecenie dotyczące tego, jak powinny wyglądać buty do jazdy. Przede wszystkim:

  • nie mogą zsuwać się z pedałów – wszelkie twarde podeszwy, które będą ślizgać się po gumowej części pedału, są po prostu nieodpowiednie;
  • but musi zapewniać dobre połączenie pedału ze stopą. Nie ograniczajmy się tylko do powierzchni styku, którą wciskamy podeszwą w pedał. Konieczne jest także oparcie pięty o podłogę pojazdu. Żadne szpilki czy klapki z pewnością tego nie zapewnią;
  • buty nie powinny mieć żadnych przedmiotów, które mogłyby zaczepić się o pedał lub cokolwiek wokół niego. Nawet długie sznurowadło może powodować dyskomfort i ograniczać ruch stopy w skrajnych przypadkach. Podobnie dużą ozdobną kokardę można zaczepić pomiędzy dwiema plastikowymi częściami itp.
  • but nie powinien być zbyt szeroki, aby nie wchodzić na dwa pedały jednocześnie. Dotyczy to zwłaszcza obuwia roboczego z szeroką podeszwą.

Eksperci są zgodni, że klapki, kapcie czy buty na obcasach są szczególnie nieodpowiednie w okresie letnim i wakacyjnym. Do tego dodają też na przykład kalosze czy buty górskie. W szczególności gruba podeszwa z chropowatym wzorem znacznie ogranicza czucie w nodze, przez co kierowca ma trudności z oszacowaniem siły potrzebnej do wciśnięcia pedału. Dotyczy to nie tylko hamowania awaryjnego, ale także płynnego przyspieszania i pracy sprzęgła.

Jak więc wyglądają buty do jazdy samochodem?

Oczywiście nie ma konieczności jazdy wyłącznie w specjalnych butach do prowadzenia samochodów wyścigowych, nikt nie może was o to prosić. Wystarczy jednak, jeśli są to buty zamknięte, w których stopa po prostu się nie rusza, z niezbyt grubą podeszwą, mniej więcej tej samej szerokości co wkładka. Nie powinny mieć obcasów, a jeśli już, to tylko naprawdę niskich. Jazda samochodem w klapkach jest więc nie tyle zakazana, co po prostu niebezpieczna. 

ZOBACZ TAKŻE
Volkswagen Passat 2023. Wersje wyposażenia, silniki, opcje, ceny. Co można kupić?

Konsekwencje jazdy w nieodpowiednim obuwiu. Jazda samochodem bez butów

Policjant podczas kontroli drogowej może zapytać was, czy waszym zdaniem klapki to odpowiednie obuwie do jazdy samochodem. Najczęściej nie odważy się jednak zaprzeczyć twierdzeniu, że tak. Jedynym przepisem prawa regulującym w jakikolwiek sposób tę kwestię jest art. 86 Kodeksu Wykroczeń. Według niego „Kto, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny”. Przepis ten rzecz jasna jest najczęściej stosowany w zupełnie innych przypadkach niż niewłaściwe obuwie podczas jazdy samochodem.

Jednak w razie wypadku drogowego, z punktu widzenia ubezpieczyciela albo sprawcy, można wskazać, że wasze buty nie nadają się do jazdy i mogły mieć wpływ na czas reakcji lub samą reakcję. Szczególnie chętnie skorzysta z tego firma ubezpieczeniowa, która może odmówić płatności. Jazda samochodem w laczkach jest więc ryzykowaniem własnych problemów. 

A co z jazdą samochodem boso? Tak naprawdę sytuacja wygląda podobnie, jeśli nie lepiej w porównaniu z klapkami. Dopóki nie wpływa to na waszą zdolność reagowania na normalne i nieoczekiwane sytuacje na drodze, nie stanowi to problemu. Jednak wysiadanie z samochodu na boso po wypadku, nawet po lekkim puknięciu, nie wygląda zbyt dobrze. Poza tym jazda bez butów jest po prostu niewygodna i na przykład pedał sprzęgła jest dość sztywny.

5/5 (liczba głosów: 1)
Reklama