Connect with us

Czego szukasz?

Porady

5 istotnych kroków w czasie nagłego zdarzenia drogowego – podpowiadamy jak zachować zimną krew

Nagłe zdarzenie drogowe może przydarzyć się każdemu. Do zdarzenia drogowego zalicza się zarówno wypadek drogowy, w wyniku którego jest osoba ranna lub zabita oraz kolizję drogową, w której wyniku powstają wyłącznie straty materialne. W przypadku kolizji lub wypadku istotne jest zachowanie zimnej krwi, ponieważ może to znacząco zwiększyć bezpieczeństwo nasze i innych osób uczestniczących w zdarzeniu drogowym. Przedstawiamy pięć istotnych kroków, które należy podjąć w przypadku kolizji lub wypadku.

zdarzenie drogowe ubezpieczenie
Artykuł sponsorowany

Nagłe zdarzenie drogowe – zabezpieczenie miejsca zdarzenia i wezwanie pomocy

Pierwszym i niezwykle istotnym krokiem jest właściwe zabezpieczenie miejsca zdarzenia. W tym przypadku, jeśli jest taka możliwość, należy przesunąć pojazd na pobocze i/lub włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt w odpowiedniej odległości. 

Drugim krokiem jest wezwanie odpowiednich służb: w zależności od sytuacji policji bądź pogotowia ratunkowego. Najłatwiej jednak wybrać numer 112 i podać wszelkie informacje odnośnie zdarzenia drogowego, co ułatwi dyspozytorowi wysłanie na miejsce właściwych służb.

W przypadku nagłego zdarzenia drogowego warto posiadać ubezpieczenie OC. Dlaczego? Ponieważ chroni ono zarówno osobę poszkodowaną, jak i sprawcę wypadku. W przypadku nagłego zdarzenia drogowego wypłacane jest z niego odszkodowanie w istocie chroni zarówno poszkodowanego jak i sprawcę wypadku. 

nagłe zdarzenie drogowe

Nagłe zdarzenie drogowe – dlaczego warto posiadać ubezpieczenie?

Udzielenie pomocy poszkodowanym i współpraca z służbami

Trzecim krokiem, który należy wykonać jeśli jest to konieczne i mamy do czynienia z wypadkiem drogowym, jest udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Warto w pierwszej kolejności ocenić ilość i stan poszkodowanych, aby zdecydować kto potrzebuje pomocy najbardziej w pierwszej kolejności. Osoby poszkodowane należy wspierać, pomagać zachowywać spokój i nie przemieszczać ich, chyba że wystąpi pożar w pojeździe, a poszkodowany nie jest w stanie sam się wydostać.

Co jednak najważniejsze u udzielaniu pierwszej pomocy poszkodowanym – zawsze należy najpierw zadbać o swoje własne bezpieczeństwo. Jeśli na miejscu pojawi się policja lub inne służby ratunkowe, to należy współpracować i nie obawiać się rozmów. To czwarty, bardzo ważny krok. Należy szczerze odpowiadać na zadawane pytania i słuchać poleceń służb. 

udzielenie pomocy

Udzielenie pomocy poszkodowanemu to podstawa

Skontaktowanie się z ubezpieczycielem

Ostatnim, piątym, ale równie ważnym krokiem, jest skontaktowanie się z ubezpieczycielem i zgłoszenie powstałej szkody. Zanim jednak skontaktujemy się z ubezpieczycielem, koniecznie należy mieć przygotowane wszelkie niezbędne dokumenty pod ręką, takie jak numer polisy, informacje dotyczące zdarzeniu i dane innych osób uczestniczących w zdarzeniu.

Nagłe zdarzenie drogowe może być traumatyczne, jednakże zachowanie zimnej krwi i postępowanie według powyższych kroków pomaga zachować bezpieczeństwo i właściwie się zachować. Poza tym, warto zawsze zwracać uwagę na znaki drogowe, uważać na skrzyżowaniach i w trakcie prowadzenia samochodu uważać na drodze. Pozwoli to uniknąć potencjalnych zdarzeń drogowych. Warto też zdecydować się na kurs pierwszej pomocy.

nagłe zdarzenie drogowe ubezpieczenie

Zachowaj zimną krew podczas nagłego zdarzenia drogowego

Jak uniknąć strat finansowych w przypadku nagłego zdarzenia drogowego?

Chcąc uniknąć strat finansowych w przypadku nagłego zdarzenia drogowego należy przede wszystkim posiadać właściwe ubezpieczenie auta. Warto kupić assistance krótkoterminowe na wyjazd. To ubezpieczenie, które przydaje się przede wszystkim tym kierowcom, którzy sporadycznie ruszają w długie trasy samochodem. 

W przypadku krótkiego wyjazdu, warto zdecydować się również na polisę AC. Dzięki AC możemy mieć pewność, że nie poniesiemy strat finansowych w przypadku np. spowodowania szkody własnemu pojazdowi. AC pokrywa koszt naprawy uszkodzeń, które powstały nie tylko z winy kierowcy, ale także takich, do których przyczyniły się osoby trzecie lub zdarzenie losowe takie jak np. duże opady gradu czy wystąpienie trąby powietrznej.

Reklama