Connect with us

Czego szukasz?

ELMS i AsLMS

ELMS pokazało kalendarz na 2024. Więcej ścigania we Włoszech

Znamy już kalendarz ELMS na sezon 2024. Zgodnie z zapowiedziami, nie stanowi on żadnej szczególnej rewolucji względem lat poprzednich. Jedyną nowością jest dodanie do harmonogramu toru, który jeszcze nie gościł Mistrzostw Europy Endurance.

Mugello zadebiutuje w ELMS
Fot Inter Europol Competition

Stabilizacja w większości harmonogramu

Kalendarz ELMS na 2024 to żadna wielka rewolucja. To stabilizacja z drobną zmianą. Standardowo, znów sezon rozpocznie się w Barcelonie. Tam na początku kwietnia odbędą się grupowe testy. Zaś tydzień przed 6h Imola rozpocznie się sezon ELMS od rundy w Barcelonie. A jeszcze przed 24h Le Mans 2024 odbędzie się 4h Le Castellet. To też jest stały punkt programu tej serii. Jedyną zmianą jest tu data. Wyścig przeniesiono z lipca na maj.

Natomiast na wspomniany lipiec do terminarza wpisano 4h Imola. Ten wyścig wrócił do kalendarza w 2022 roku i miał też odbyć się rok później. Jednak wówczas na drodze stanęły prace renowacyjne, które były wymogiem F1. Oczywiście wszyscy wiemy, jak potem wyglądała kwestia GP Emilii-Romanii. Potem, podobnie jak w WEC, czeka nas przerwa wakacyjna. Pod koniec sierpnia ELMS wróci do akcji na Spa, w terminie, który w przeszłości należał do GP Belgii F1.

Kolejny dodatek, który uświetni widowisko

I po 4h Spa czeka nas nowość, jaką będzie debiut ELMS na Mugello. Ten tor znamy głównie z wyścigów motocyklowych i zobaczenie tam prototypów oraz aut GT3 będzie ciekawą odmianą. Wydaje się, że ściganie tam będzie obracać się wokół walki w traffiku, który z racji dość wąskiej nitki toru, może mieć tu większy wpływ na wyniki, niż zwykle. Wygląda na to, że 4h Aragon nie zdało egzaminu i ACO zdecydowało się na zmianę. Zobaczymy, jak poradzi sobie włoski obiekt w Toskanii. Potem wracamy do stałego elementu. Zgodnie z tradycją, sezon zakończy się wyścigiem 4h Portimao. Portugalski obiekt do 2025 roku ma wyłączność na ostatnie miejsce w kalendarzu ELMS.

Poniżej znajduje się kalendarz ELMS na sezon 2024. Jeśli chodzi o składy ekip to te poznamy po nowym roku, najprawdopodobniej w lutym. Mówi się, że klasy LMP2 oraz LMGT3 będą liczyły po ponad piętnaście załóg. Z kolei LMP3 prawdopodobnie zamknie się w dziesięciu samochodach.

Kalendarz ELMS na sezon 2024

Nr rundyNazwaTorData
-PrologCircuit Barcelona-Catalunya, Hiszpania8 - 9 kwietnia
1.Barcelona 4hCircuit Barcelona-Catalunya, Hiszpania14 kwietnia
2.Le Castellet 4h Circuit Paul Ricard, Francja5 maja
3.Imola 4h Autodromo Enzo e Dino Ferrari, Włochy7 lipca
4.Spa 4hSpa-Francorchamps, Belgia25 sierpnia
5.Mugello 4h Autodromo Internazionale di Mugello, Włochy29 września
6.Portimao 4hAutodromo Internacional do Algarve, Portugalia19 października

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama