Connect with us

Czego szukasz?

F2

Andrea Kimi Antonelli w F2 już w 2024 roku. Szalony ruch Mercedesa

Andrea Kimi Antonelli to kierowca, o którym jest głośno od jakiegoś czasu. Włoch oraz zarządzający jego karierą Mercedes zaskoczyli wszystkich, ogłaszając, że w sezonie 2024 będzie reprezentował Premę w Formule 2.

Andrea Kimi Antonelli F2 2024 Prema
Fot. Prema Racing

Kim jest Andrea Kimi Antonelli?

Andrea Kimi Antonelli jest uważany za jeden z największych talentów, jakie świat motorsportu widział w ostatnich latach. Włoch zdominował rywali w kartingu, wygrywając wiele zawodów. To nie przeszło bez echa i już w 2019 roku został on kierowcą akademii Mercedesa. Do bolidów jednomiejscowych przesiadł się w 2021 roku, debiutując we Włoskiej F4. Tę serie wygrał już w następnym sezonie, podobnie jak jej niemiecki odpowiednik, ADAC F4. Doliczając jeszcze triumfy w zimowej serii F4 UAE, oraz wygraną FIA Motorsport Games Formula 4 Cup, Antonelli wygrał w tamtym sezonie 25 wyścigów. Sezon 2023 kierowca Premy zaczął od wygranej w FRMEC. Natomiast potem postawił kolejny krok w Formule Regionalnej, zdobywając tytuł we FRECA. Mercedes oraz jego sponsorzy wynagrodzili mu tę postawę awansując go bezpośrednio do F2 z pominięciem F3

Andrea Kimi Antonelli w Formule 2

Mercedes oficjalnie ogłosił, że ich junior w przyszłym roku zasiądzie w Premie w F2. Jest to bardzo ryzykowny ruch, który jednak potwierdza, jak wielkie nadzieje wiąże z nim zespół. Rzadko kiedy zdarza się, żeby kierowca ominął serie, która wydaje się być oczywistym przystankiem w drodze do F1. Mercedes najwyraźniej uważa jednak, że Antonelli nie podzieli losu Gianluci Petecofa. Brazylijczyk, także swego czasu uważany za przyszłego kierowcę F1, w 2020 roku triumfował w FRECA. Już w następnym sezonie dostał się do Formuły 2, gdzie reprezentował Camposa. Trwało to jednak bardzo krótko. Po zaledwie dwóch rundach, z powodów budżetowych, mistrz FRECA opuścił serię F3. Wyniki też go nie broniły – w sześciu wyścigach jego najlepszą pozycją było 13. miejsce. Andrea Kimi Antonelli, jako członek akademii Mercedesa, będzie miał pewny fotel na cały sezon. Ponadto Prema daje szansę na walkę o najwyższe pozycję, w przeciwieństwie do Camposa, którym jeździł Petecof.

Fot. Gianluca Petecof / Twitter | Petecof jest przykładem tego, że gwałtowny awans w drabince o F1 nie zawsze jest dobry dla kierowcy

Pytanie, czy Antonelli da radę od razu podołać wyzwaniu, jakim jest jazda w F2, bez wcześniejszego przygotowania w F3. Praktycznie wszyscy kierowcy, a już na pewno ci walczący o najwyższe laury, przechodzili drabinkę do F1 szczebel po szczeblu, bez pośpiechu. Jeżeli kolegą z zespołu Włocha będzie Oliver Bearman, co jest bardzo prawdopodobne, to wyzwanie będzie jeszcze trudniejsze, bowiem Brytyjczyk też jest uważany za ogromny talent i 2024 będzie jego drugim sezonem w przedsionku F1. Wyrównana walka z nim, a już szczególnie pokonanie go, oznaczałoby, że mamy do czynienia ze zdecydowanie największym talentem ostatnich lat. Trzeba jednak poczekać, aby zobaczyć, jak faktycznie poradzi sobie Antonelli.

ZOBACZ TAKŻE
Kierowcy GP2/F2, którzy wygrali dwa wyścigi w jeden weekend

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama