Connect with us

Czego szukasz?

Samochody

Chińczycy skopiowali Cybertrucka jeszcze przed jego premierą. Niezwykły projekt Xpenga

Chińska firma Xpeng stworzyła niezwykły pojazd, który zdaje się być inspirowany kontrowersyjną Teslą Cybetruck. Co jednak sprawia, że jest to projekt wyjątkowy? Aby to zrozumieć, przyjrzyjmy się bliżej temu innowacyjnemu konceptowi.

xpeng lac
Fot. Xpeng

Xpeng śladami Tesli

Chiny to kraj nieograniczonych możliwości, a tamtejsza firma Xpeng postanowiła stworzyć coś, co przykuwa uwagę na całym świecie. To, co sprawia, że projekt Land Aircraft Carrier (LAC) jest jeszcze bardziej niezwykły, to fakt, że Xpeng jest nową marką, częściowo kontrolowaną przez koncern VW. Chociaż LAC nie jest dosłowną kopią Cybertrucka, jest oczywiste, że projekt ten czerpie z inspiracji amerykańskim autem.

Na początku listopada Tesla planuje rozpocząć produkcję długo oczekiwanego pickupa o nazwie Cybertruck. Oznacza to, że ten samochód nie trafi tylko do pracowników firmy czy najbardziej zagorzałych fanów, ale również do szerszej publiczności. To moment, w którym okaże się, czy jest to potencjalny hit, czy może gigantyczny niewypał. Obecnie Tesla jest najbardziej wartościowym producentem samochodów na świecie, a jej rosnąca popularność zawdzięcza zarówno zaufaniu inwestorów, jak i innowacyjnemu podejściu do przemysłu.

xpeng lac

Fot. Xpeng

Chińczycy wymyślili coś jeszcze bardziej szalonego

Okazuje się, że chiński Xpeng czerpie inspirację od Tesli. W ostatnim czasie firma ta stała się całkiem znana dzięki częściowemu przejęciu przez koncern VW. Jednak nawet to nie zatrzymało Xpeng przed eksploracją klasycznych chińskich ścieżek rozwoju nowych pojazdów. Co więcej, Xpeng nie zajmuje się tylko samochodami, ale również ma swoją dywizję AeroHT, która działa w branży lotniczej.

Najnowszym projektem Xpeng jest Land Aircraft Carrier, skrótowo LAC. Ten SUV o trzech osiach jest fascynujący ze względu na swoją nietypową sylwetkę i wiele projektowych elementów, które przypominają Cybertruck. To nie jest przypadkowe, ponieważ wpływ Tesli jest widoczny także w innych pojazdach Xpeng.

xpeng lac

Fot. Xpeng

Helikopter-dron w samochodzie?

Kluczowym elementem konceptu LAC jest jego zdolność do przenoszenia helikoptera-drona. W tylnej części pojazdu znajduje się przestrzeń ładunkowa, która może pomieścić hybrydę między helikopterem a dronem. Ten dron jest wyposażony w sześć wirników i jest zdolny do uniesienia dwuosobowej załogi. Co istotne, dron jest tak zaprojektowany, że jest w stanie utrzymać się w powietrzu nawet po awarii dwóch z sześciu wirników. Dodatkowo jest wyposażony w system spadochronowy o nośności do 1000 kg. Jego aktywacja ma nastąpić zaledwie 50 metrów nad ziemią, w przeciwieństwie do standardowych 200 metrów, co ma zapewnić bardziej stabilne lądowanie.

Xpeng odważył się wyjść poza konwencje i przedstawić niezwykły koncept, którym jest Land Aircraft Carrier. Choć projekt ten jest ciągle w fazie rozwoju, sugeruje on kierunek, w którym Xpeng zamierza podążać. Jednakże wiele kwestii, takich jak cena, dostępność i praktyczność, pozostaje jeszcze nieznanych. Niemniej jednak innowacyjność i kreatywność Xpeng zasługują na uznanie.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama