Connect with us

Czego szukasz?

Formuła 1

Williams podjął decyzję. Dwóch juniorów sprawdzi się w bolidzie F1

Williams postanowił dać szansę swoim juniorom na pokazanie się w bolidzie F1. Zak O’Sullivan pojedzie w 1. treningu przed GP Abu Zabi, a w testach posezonowych dołączy do niego Franco Colapinto.

Franco Colapinto z szansą w F1
Fot. Formula Motorsport Limited

Wielki dzień dla juniorów

Williamsowi do rozdysponowania został jeszcze 1 trening dla młodych kierowców. Stajnia z Grove zdecydowała, że w sesji treningowej w Abu Zabi pojedzie Zak O’Sullivan. Brytyjczyk w sezonie 2023 został wicemistrzem FIA Formuły 3. O’Sullivan od ponad roku jest w akademii Williamsa i regularnie pokazuje, że ma wielki talent. Wszak już w 2021 roku został mistrzem GB3 Championship. W dodatku w słabiutkim Carlinie rok później czarował tory wyścigowe Formuły 3. Teraz przed Brytyjczykiem stoją kolejne wyzwania. Za rok zobaczymy go w F2 w ekipie ART Grand Prix. Oprócz wspomnianego treningu, junior Williamsa weźmie udział w posezonowych testach przeznaczonych dla młodych kierowców. Te kilka dni nie będą jego pierwszymi spędzonymi w bolidzie F1. W 2022 roku O’Sullivan dostał w swoje ręce bolid Astona Martina. Został on bowiem laureatem nagrody Autosportu i BRDC. 

ZOBACZ TAKŻE
Skład akademii Williamsa 2023. Kogo wspiera stajnia z Grove?

Testy posezonowe w Abu Zabi będą wyjątkowe dla Franco Colapinto. To właśnie wtedy Argentyńczyk zadebiutuje za sterami maszyny F1. Na ten dzień czekają jego kibice. W ostatnich tygodniach fani Colapinto szturmowali największe argentyńskie firmy, aby go wsparły. Cel się udał i mistrza Hiszpańskiej F4 z 2019 roku ujrzymy także w F2 w MP Motorsport podczas finału tego sezonu. Holendrzy poinformowali, że umowa dotyczy również kolejnego roku. Posezonowe testy F1 zatem będą śledzili bardzo uważnie fani z Argentyny.

Williams już coś takiego robił

Obydwaj zawodnicy w sezonie 2023 występowali w FIA Formule 3. To mogłoby zdziwić wielu fanów, gdyby nie pewien fakt. W 2021 roku w podobnej sytuacji co oni był Logan Sargeant. Amerykanin owszem odjechał 1 rundę w F2, lecz w głównym sezonie startował, gdzie indziej. Williams dał mu poprowadzić swój bolid w posezonowych testach. Był to pierwszy kontakt kierowcy z Florydy z maszyną F1. Historia pokazała, że kilka miesięcy później Sargeant podpisał kontrakt ze stajnią z Grove na sezon 2023. Colapinto i O’Sullivan mają ogromne szanse, aby w przyszłości występować w Formule 1. Muszą jednak potwierdzić swoje umiejętności w jej bezpośrednim przedsionku.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama