Connect with us

Czego szukasz?

Biznes

Stacje wodorowe w Polsce. Nowa właśnie otworzyła się w Rybniku. Ile ich będzie? Kiedy powstaną?

Wodór to kolejny gracz na rynku ekologicznych paliw. W Polsce pionierem w nowej dziedzinie został Zygmunt Solorz z firmą PAK-PCE Stacje H2 i marką stacji Neso. Ile stacji ma powstać? Jaki jest koszt zbudowania takiej stacji? Gdzie znajdują się stacje wodorowe w Polsce? Kto będzie mógł z nich korzystać? Odpowiadamy na te pytania.

Stacje wodorowe w Polsce
Fot. Orlen

Stacje wodorowe w Polsce. Gdzie są? Lista

Pierwsza stacja wodorowa w Polsce została otwarta w Warszawie przy ulicy Tango 11 września 2023 roku. Firma PAK-PCE Stacje H2 otworzyła 30 października 2023 roku drugą stacjonarną stację wodorową marki Neso. Jej lokalizacją jest Rybnik. To pierwsze tego typu miejsce na Śląsku. Po ulicach Rybnika podobnie jak po Warszawie kursują autobusy napędzane wodorem, które zresztą również dostarcza firma PAK-PCE.  To właśnie komunikacja miejska będzie najliczniejszą grupą klientów w pierwszych miesiącach funkcjonowania projektu. Stacje wodorowe w Polsce nawet nie zamierzają ukrywać swojej strategii, gdyż punkt tankowania znajduje się w pobliżu zajezdni komunikacji miejskiej w Rybniku.

Aktualnie lista stacji wodorowych w Polsce nie jest długa. Jednak będziemy ją regularnie aktualizować wraz z powstawaniem nowych miejsc tego typu:

  • Warszawa, Ursynów, ul. Tango 4;
  • Rybnik, ul. Budowlanych 6

Jednakże przed powstaniem stacjonarnej sieci stacji wodorowych, Orlen uruchomił mobilny punkt w Krakowie. Zaopatruje on w paliwo miejskie autobusy, które są napędzane czystym paliwem.

ZOBACZ TAKŻE
Hyundai Nexo: samochód nowej generacji zasilany ogniwami wodorowymi

Gdzie powstaną nowe stacje wodorowe w Polsce? Kiedy dowiemy się konkretów?

Według przewidywań wartość nakładów na sieć Neso może sięgnąć 350 mln zł. PAK-PCE Stacje H2 planuje otworzyć aż 30 punktów stacjonarnych. Jednak w pierwszej kolejności skupią się na kilku wybranych miastach. Poniżej prezentujemy listę planowanych lokalizacji, w których mają powstać nowe stacje Neso do czerwca 2024 roku:

  • Gdańsk;
  • Gdynia;
  • Wrocław;
  • Lublin

Nie znamy jeszcze pozostałych miejsc inwestycji.

Koszt budowy, dofinansowanie

Wielu internautów może zastanawiać się nad kosztem budowy stacji wodorowej w Polsce. W ogólnodostępnych źródłach możemy dowiedzieć się dużo o finansowych kulisach inwestycji. Budżet na budowę całej sieci ma oscylować w okolicach 350 mln zł. Natomiast pięć punktów Neso to koszt 57,4 mln zł. Całkowity koszt budowy jednej stacji wodorowej to 11,48 mln zł.

ZOBACZ TAKŻE
Alpine A4810 Concept - wizja wodorowego supersamochodu przyszłości

Jednak warto wiedzieć, że część kosztów pokrywa Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Firma PAK PCE Stacje H2 przyjęła od nich dofinansowanie w wysokości 20 mln zł na budowę stacji wodorowych w Rybniku, Gdyni, Gdańsku, Wrocławiu i Lublinie. Oznacza to, że dotacje pokrywają mniej więcej 1/3 wydatków planowanych wydatków.

Wyposażenie stacji Neso

Napęd wodorowy, to nadal najmniej popularny rodzaj na rynku. Jednak coraz więcej osób interesuje się tym tematem. W związku z tym często można zobaczyć oraz usłyszeć pytania o wyposażenie tego typu stacji. W owym punkcie znajdują się dwa dyspensery. Ten o ciśnieniu 350 barów przeznaczony jest dla samochodów ciężarowych, ale przede wszystkim autobusów. Natomiast dyspenser o ciśnieniu 700 barów jest stworzony do użytku kierowców osobówek.

ZOBACZ TAKŻE
Toyota Mirai z rekordem świata - 1003 km po jednym tankowaniu wodorem

5/5 (liczba głosów: 1)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama